Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

R. Fico odmieta v prípade vraždy novinára politikárčenie, vyzýva na zomknutie sa

Bratislava 27. februára (TASR) - Koalícia, opozícia a médiá by sa mali zomknúť a urobiť všetko pre to, aby sa čo najskôr vyšetrila vražda investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho priateľky Martiny Kušnírovej. Myslí si to premiér Robert Fico (Smer-SD), ktorý podľa vlastných slov odmieta v prípade tohto "ohavného činu" politizáciu. Na tlačovej konferencii na úrade vlády zopakoval ponuku milión eur za relevantné informácie k vražde.

"Nechcel som veriť, že by dokázali zneužiť dvojnásobnú smrť na šírenie nenávisti a napĺňanie svojich politických cieľov. Žiaľ, to sa dnes stalo," uviedol Fico v reakcii na utorkové vyjadrenia opozície. Podľa neho sú tu dve možnosti, zomknúť sa alebo politikárčiť. "Vyzývam na zomknutie sa vládnej koalície, opozície a médií. Poďme spolu a urobme všetko pre to, aby sme v čo najkratšom čase tento ohavný trestný čin vyšetrili a páchateľov postavili pred súd," vyhlásil Fico.

V súvislosti s Viliamom Jasaňom a Máriou Troškovou, cez ktorých má byť podľa medializovaných informácií talianska mafia napojená na úrad vlády, požiadal, aby médiá ani opozícia nespájali s vraždou novinára a jeho priateľky nevinných ľudí.

Opozičné strany SaS a OĽaNo oznámili, že spúšťajú petíciu odstupte.sk za odchod ministra vnútra Roberta Kaliňáka (Smer-SD) a policajného prezidenta Tibora Gašpara z funkcií. Kaliňák a Gašpar sú podľa opozície zodpovední, že polícia nepomohla zavraždenému novinárovi Jánovi Kuciakovi. Nezaradený poslanec NRSR Miroslav Beblavý zas vyzval premiéra Fica, aby odvolal Kaliňáka, Viliama Jasaňa aj Máriu Troškovú. KDH zas v tlačovej správe vyzvalo na odchod z funkcií Fica a Kaliňáka. 

Zavraždený novinár Ján Kuciak sa v posledných mesiacoch zaoberal aj pôsobením ľudí blízkych talianskej mafii 'Ndrangheta na Slovensku a ich vzťahmi z minulosti s hlavnou štátnou radkyňou premiéra Roberta Fica Máriou Troškovou. 'Ndrangheta je podľa denníka Sme najmocnejšou mafiánskou skupinou v Taliansku. Policajný európsky úrad Europol skupinu priradil k najbohatším a najmocnejším zločineckým organizáciám na celom svete vôbec.

Trošková mala podnikať s Antoninom Vadalom, ktorý pôsobí na Slovensku. Hlavná štátna radkyňa bola od augusta 2011 do júna 2012 spoločníčkou a spolumajiteľkou firmy GIA Management, ktorú zakladala s Vadalom. Neskôr sa majiteľom firmy stal Pietro Catroppa. Ten podľa denníka Sme od roku 2016 vlastní aj firmu Prodest, v ktorej bol v minulosti spoločníkom aj Viliam Jasaň. Firmu vlani monitorovala Slovenská informačná služba.

Trošková v minulosti pracovala ako Jasaňova poslanecká asistentka, zoznámiť ich mal Vadala. V súčasnosti je Trošková hlavná štátna radkyňa na úrade vlády.