Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Putin znovu zaujal – Dušan D. Kerný

Moskva/Bratislava: Prezident Ruskej federácie Vladimír Vladimírovič Putin znovu zaujal nielen tým čo povedal, ale na aké otázky odpovedal. Pre tých, ktorí nesledujú ruskú problematiku sa jasne ukázal rozsah krízy spojený s rastom cien a poklesom príjmov obyvateľstva. Tamara Šornikova z Verejnej TV Ruska položila otázku, ktorá bola pre divákov pri prieskumoch v regiónoch najdôležitejšia – ako vyžiť, ako splácať rastúce ceny nákladov na bývanie a nezadĺžiť sa najmä pokiaľ ide o dôchodcov. „Týka sa to miliónov a miliónov ľudí“, povedal prezident, poďakoval za priamosť relácií VTV Ruska, ale jednoznačná odpoveď o riešení zaznela len v tom, že bude zvýšenie penzií o 4 %, ale pre všetkých dôchodcov, vrátane vojenských, ktorí sú v najvyššej kategórii.

 

Pálčivé otázky

Naliehavé otázky boli o zvyšovaní veku odchodu do dôchodku a zrušenie súbehu penzií a platu pracujúcich dôchodcov, keďže ruský penzijný fond má trvalý deficit a vyrovnáva sa z rozpočtu. : Nemám odpoveď na to kedy a ako to urobíme“ povedal prezident Putin, „ale je jasné, že narastá počet dôchodcov a zmenšuje sa vklad pracujúcich do penzijného fondu takže príde čas, kedy to bude zrejme nevyhnutné zvyšovať vek odchodu mužov i žien do dôchodku“.

 

Prezident o. i. povedal, že po poklese roku 2015 v rozsahu necelých 3 %,  bude v roku 2016 rast ekonomiky v rozsahu 0,7 %. Z tohto čísla vlastne vyplýva, že to bude druhý rok ak nie poklese tak stagnácie ruskej ekonomiky. Prezident však povedal, že všetky výpočty rozpočtu sú založené na cene za barel ropy vo výške 50 dolárov a teraz je táto cena nižšia. Ak to bude pokračovať, vláda musí pripraviť zmeny , musí byť pripravená na všetky situácie, na akýkoľvek vývoj. Prezident konštatoval, že vrchol krízy Rusko už prekonalo, lebo ekonomika dosiahla rast 0,3 % . Znižuje sa zahraničné zadĺženie Ruska, je to obrátená strana sankcií.

 

Čo robia prezidentove dcéry

Michail Ribin z holdingu RBK združujúceho printové a elektronické média sa spýtal, či je pravda, že Katerina Tichonová z prestížnej MGU je alebo nie je jeho dcéra a požiadal prezidenta o pomoc pre reportéra RBK Sokolova, ktorý už 5 mesiacov je vo vyšetrovacej väzbe za to, že odhaľoval obrovské problémy na stavbe nového kozmodrómu Vostočnyj, jedného z najväčších a najdrahších škandálov v Rusku v posledných divoch desaťročiach. Vostočnyj bol na začiatku priam osobný projekt Putina. Prezident využil otázku na to, aby povedal, že jeho dcéry trvalo žijú v Rusku, nezaoberajú sa o biznis a „nelezú do politiky“, nikdy trvalo nežili v zahraničí, začínajú svoj profesionálny život s ohľadom na ich bezpečnosť v tichosti a bez verejnej pozornosti, ovládajú plynule tri cudzie jazyky, jedna dokonca štyri z toho jeden „ vostočnij“. neupresnil či ide o čínštinu alebo japončinu.

 

Redaktorke média ZNAK Putin poďakoval za otázky o porušovaní zákona deťmi „novej elity“, ide o konkrétne mená  verejnosti dobre známych vysokých činiteľov.

 

Ruská vojenská prítomnosť

Člen kremeľského poolu, veterán Viačeslav Terechov sa priamo spýtal, či má Rusko dostatočné prostriedky, či akcia v Sýrii nie je priveľká záťaž pre rozpočet a či Rusko, ktoré vošlo ľahko do Sýrie vie ako aj zo Sýrie odísť, kedy sa skončí ruská prítomnosť v Sýrii. Prezident Putin tvrdil, že značná časť nákladov na prítomnosť v Sýrii sú vlastne náklady pôvodne určené na veľké vojenské cvičenie a sú teda presmerované na operáciu v Sýrii. „Ťažko si predstaviť lepšie podmienky pre vojenské cvičenia ako je prítomnosť v Sýrii“ ťažko  predvídať, kedy sa skončí akcia v Sýrii, ale Rusko nie je štátom, ktorý by utekal! Rusko tam nechce základne, na čo by mu boli, keď raketové vojská ukázali, že nepriateľa zasiahneme zďaleka.“ Prezident konštatoval, že Rusko plne potvrdzuje najnovší návrh USA na postup OSN pri riešení krízy v Sýrii“, konštatoval prezident odvolávajúc sa na rozhovory s ministrom zahraničných vecí USA Kerrym deň predtým.

 

Veterán televízneho poolu Vladimír Kondratiev z televízie NTV sa spýtal na otázky exportu plynu, aké sú výhľady pri vždy neistom prostredí a prístupu na Ukrajine, redaktor Solomin z Echa Moskvy na konci tretej hodiny tlačovky prezidenta položil sériu otázok týkajúcich sa vyšetrovania februárovej vraždy opozičného politika Borisa Nemcova. Novinárku z Tatarstanu  zaujímalo predovšetkým ako pokračovať vo vzťahoch obyvateľov s početnými organizáciami vrátane podnikateľských a  obchodných medzi Tatarstanom a Tureckom, ktoré sú rozsiahle a priateľské. To umožnilo prezidentovi rozsiahlo formulovať vzťah k Turecku s tým, že v humanitárnej oblasti vzťahy netreba prerušovať. Takisto na otázku potvrdil, že voľba prezidenta Tatarstanu bude vecou tamojších voličov a nie záležitosťou rozhodnutia federálneho centra. Redaktorka Itartassu položila otázku či vzhľadom na terajšie problémy nedôjde z mene vo vláde. V popredí stáli otázky masovej nespokojnosti so zavedením platených parkovísk v Moskve, niekoľko týždňov trvajúcich razantných protestov vodičov nákladných áut, „daľnobijščikov“ čo je reakcie na zavedenie nových poplatkov pre nákladnú dopravu. redaktorka z Tuly sa spýtala na to, či bude v silách štátu dodržať sľub zvyšovať výdavky na obranný priemysel vo výške 10 % ročne keďže od toho o. i. záleží a to osobitne v Tule mnoho pracovných miest.

 

Mimoriadne zaujímavá a rozsiahla bola zahraničnopolitická časť výrokov V. Putina v odpovedi na kritické otázky novinára z Ukrajiny a Gruzínska ako aj odpovedi na situácii v Turecku, Sýrii, vzhľadov s EÚ najmä pokiaľ ide o otázky distribúcie plynu a vzťahov s USA a rozšírenia ruskej vojenskej prítomnosti v Sýrii. osobitne o tom, ako bez vnucovania zo zahraničia riešiť otázky spojené s tým, kto bude na čele Sýrie. Konflikt v Sýrii sa musí riešiť politicky a „Rusko nebude väčšími Sýrčanmi než Sýrčania sami“.

 

K informácii o argumentácii prezidenta RF V.V. Putina osobitne v zahraničnopolitických otázkach sa budeme venovať.