Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Putin nielen hovoril, ale musel počúvať – Dušan D. Kerný

Jedna z najväčších mediálnych šou v európskych televíziách – odpovede prezidenta Ruskej federácie na otázky obyvateľstva bola tento rok výnimočná. Nie tým, že došlo viac ako dva milióny otázok, teda viac ako kedykoľvek predtým. Ale tým, že prezident Vladimír Vladimírovič Putin si v rámci tohto veľkého mediálneho podujatia vysielaného 16. apríla, pripustil tvrdenia, ktoré ani tak neboli otázkami a musel počúvať kritické repliky. O nich informujeme v prvej reakcii na rozsiahly projekt, ktorý mapoval veľkosť problémov v mnohých oblastiach dnešného Ruska.

 

Po prvý raz polemika

Hneď v úvode relácie začala polemika medzi Alexejom Leonidovičom Kudrinom, ktorý prestal byť členom vlády a ministrom financií na protest voči neúmerne veľkých výdavkom na armádu a bezpečnosť. A. L. Kudrin povedal v priamom prenose prezidentovi, že všetky ukazovatele do roku 2018 jasne ukazujú, že Rusko bude väčšmi a väčšmi zaostávať za ostatným svetom. Bude pokles v porovnaní s EÚ a tento proces neprestane po nasledujúce štyri roky, do konca roka 2018 je prakticky už nezvrátiteľný. Dôvod:  pretože doterajší ekonomický systém sa v Rusku vyžil a nový nie je v dohľade. Kudrin aj po vysvetľujúcej časti prezidenta sa opäť prihlásil k slovu, aby korigoval prezidentove tvrdenia. Pritom prezident musel pripustiť, že ruská ekonomika je žiaľ stále „jednoboká“ teda závislá na surovinách a ich vývoze a pritom práve terajšia kríza umožňuje využiť problémy na rozvoj nesurovinových oblastí. Prezident o. i. povedal, že terajšia stabilizácia ruskej meny rubeľ svedčí o tom, že Rusko už prekonal vrchol problémov.

 

Dve priame otázky

S vyhlásením, „prisľúbili mi možnosť položiť dve otázky“,  vystúpila niekdajšia opozičná poslankyňa a osobnosť blízka nedávno zavraždenému  Borisovi Nemcovovi Irina Chakamada. Dožadovala sa v priamom prenose odpovede na otázky, či opozícia bude mať korektné, férové možnosti v parlamentných voľbách tak, aby sa opozičný Navaľnyj alebo exmiliardár Chodorkovskij, ktorý od roku 2003 do 2013 strávil v ruskom väzení a teraz žije v zahraničí,  mohli dostať do budúceho ruského parlamentu, dumy. Chakamada sa dožadovala odpovede na to, či sú reálne možnosti vyšetriť hanebnú vraždu Borisa Nemcova, chcela ,aby prezident odpovedal, aké sú reálne výsledky vyšetrovania vraždy, ktorú nazvala hanebným teroristickým aktom. A napokon položila priamu otázku – odpovedzte: boli a sú na Ukrajine ruské vojská – áno alebo nie.

 

Vzťahy so Západom

Podujatia, ktoré v plnej šírke v otázkach ukázalo mnohé drastické problémy ruského dneška, sa zúčastnili aj predstavitelia mediálnej elity. Jeden zo šéfredaktorov vyhlásil, že patrí medzi tých Rusov, ktorí veria a sú presvedčení, že dobré vzťahy so Západom sú Rusku na úžitok, slúžia mu k dobru a terajšia úroveň konfrontácie naopak. Okrem toho, vysvetľovanie, ktoré použil prezident, že akcie Západu majú za cieľ zadržiavať rozvoj Ruska slúži iba na neželateľný narastajúci rozvoj nacionalizmu a xenofóbie a rasizmu v Rusku.

 

To, že v priamom prenose považovali autori  mediálneho projektu pripustiť práve uvedené otázky znamená len to, že prezident dostal priestor odpovedať vo verejnosti na rozšírené názory, názory najrozličnejších sociálnych vrstiev, na rastúci nepokoj obyvateľstva. Bola to súčasť snahy udržať terajšiu konsolidáciu obyvateľstva, ktorá sa prejavuje vo vysokej podpore politike prezidenta. Inými slovami, drolenie tejto podpory, oslabovanie by bolo hrozbou pre vnútornú stabilitu.

 

Je príznačné, že priamy prenos bol prerušený iba priamym spravodajským vstupom s nácviku doteraz najväčšej vojenskej prehliadky, ktorá bude 9, mája na Červenom námestí.