Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Putin bez dopingu – Dušan Konček

Výročná tlačová konferencia ruského prezidenta Vladimíra Putina, to je už z roka na rok najvýznamnejšia udalosť roka. Bolo tak tomu aj 17. decembra 2015. Trvala vyše tri hodiny a účasť novinárov z domova a celého sveta dosiahla úctyhodné číslo 1400 novinárov. Na tej tlačovej konferencii to skôr vyzeralo, ako keby sám Pán Boh zostúpil z nebies na zem a keby každý z nich mal právo na otázku, tak by tam museli sedieť týždeň. Ukazuje sa, že pre ruského prezidenta neexistuje otázka, na ktorú by nedal odpoveď. Dokonca aj na lichôtku jednej novinársky, že vyzerá vo forme, rýchlo reagoval, že bez dopingu a zotrel doping pod čiernu zem. Zotrel aj Turecko. Anglické vydanie Daily Express, si všimli slová Putina, že „nevidím nijakú možnosť naladiť partnerstvo s tureckou vládou“.

 

„Uskutočnili vražedný útok proti nášmu letectvu. Ale nemožno tvrdiť, že my by sme pokladali Turecko za vražedný štát, tak to nie je. Vzťahy medzi nami sa zhoršili, to je pravda. Naozaj neviem, ako možno vyjsť z tejto situácie. V každom prípade lopta nie je na našej strane, ale na tureckej.“

 

Takto to interpretovali v Daily Express. Ale čo v skutočnosti povedal V. Putin na otázku o Turecku je rozdiel od tejto interpretácie. Pozrite sa sami: „Bolo zostrelené naše lietadlo, ľudia zahynuli, to nie je priateľský akt, ale vražedný. Turecká strana sa ani neospravedlnila a zrazu utekala pod ochranu NATO. Toto najviac rozhorčilo Rusov, dodal. „ To bolo naozaj také ťažké, zdvihnúť telefón a porozprávať sa, ale nikto nič nepovedal. My sme prejavili záujem spolupracovať s Tureckom. Čo si mysleli, že utečieme zo Sýrie, alebo čo ? Rusko také nie je...“ A túto situáciu ocenil V. Putin takto : Všetko sa to asi udialo z jednej príčiny, niekto asi chcel „ líznuť“ Američanov na istej časti tela“. Zostáva len konštatovať, dodal Putin, že všetkých dostali do ťažkého položenia. A pokračoval ďalej, že medzi istými kruhmi Washingtonu a Ankary mohli byť nejaké dohovory, že my zostrelíme ruské lietadlo, vy si zakryjete oči, že pôjdeme na územie Iraku a budeme okupovať jeho časť. Možno taká „ výmena“ existovala, nevieme to však.

 

Všimnite si ten rozdiel interpretácie Daily Expressu a skutočných slov V. Putina v odpovedi na otázku. Aj tak sa robí propaganda. Hoci Daily Express potom píše, ale to sa už vyjadrujú experti, že Turecko sa nenachádza v konflikte len s Ruskom, čo sa týka plynu, ale aj s Egyptom i Saudskou Arábiou, od ktorých plyn nedostane, mohli by dostať z Izraela, ale posledných mesiacoch sa aj vo vzťahu Turecko-Izrael zmenili veci k horšiemu. Rusko dodáva Turecku plyn, ale ak ho zastaví, dôsledky budú nedozerne a následne hrozí konfrontácia Turecko-EÚ.

 

Všetky svetové denníky doslova sliedili za odpoveďami V. Putina. Talianske vydanie Il Giornale píše: Hovoriac o Sýrie ruský prezident dal jasne najavo, že nezmenil svoju pozíciu, ktorá sa týka toho, že rozhodovať o svojej budúcnosti budú sami Sýrčania. Il Giornale na margo vyjadrení o vzťahoch Turecka a Ruska lakonicky dodáva, že čo sa týka Ankary - „Putin si slová nevyberal“.

 

Osobitne setové denníky zaujímalo aj to, čo povie Putin o Ukrajine, lebo poslednom čase sa o nej nevyjadroval. V odpovedi na otázku ukrajinského novinára odzneli slová, ktoré dávajú do popredia o svojich komentároch denníky The Guardian, The Telegraf, The Washington Times,Newsveek a ďalšie.

 

„My sme nikdy nehovorili, že tam nie sú ľudia /na Ukrajine/, ktorí sa zaoberajú riešením niektorých otázok, vrátane vojenskej sféry, to však ale neznamená, že je tam regulárna ruská armáda. Všimnite si ten rozdiel“.

 

A samozrejme všetky denníky to komentovali tak, že V. Putin verejne priznal, že na Ukrajine pôsobia vojaci RF. Veľkú odozvu zaznamenali svetové média, čo sa týka názoru ruského prezidenta na kandidatúru Ronalda Trumpa na funkciu amerického prezidenta.

 

„Láska medzi R. Trumpom a V. Putinom je vzájomná“, píše vydanie novín Politico a dodáva, že Trump sa nie jeden raz pochvalne vyjadroval o ruskom prezidentovi a dával ho za príklad americkej administratíve, ako silného prezidenta.

 

 „Putin dal opatrnú odpoveď, na otázku o R. Trumpovi, jednému z najspornejších kandidátov na amerického prezidenta,“ odznelo v komentári CNBS. Putinove vyjadrenie odznelo už v kuloároch konferencie, po skončení tlačovej besedy. Putin odmietol dávať nejaké ocenenia jeho predvolebnej kampane a rétoriky s tým súvisiacej, ale dodal, že „ víta vyjadrenia D. Trumpa o tom, že je pripravený naviazať hlbšie vzťahy s Ruskom v prípade jeho víťazstva vo voľbách.

 

„Prečo by sme niečo také nemali uvítať? Samozrejme, že to vítame. Nie je našou úlohou hodnotiť jeho schopnosti, ale je lídrom prezidentskej kampane. Je jasný človek, talentovaný, o tom niet pochýb“, povedal V. Putin.

 

Západné média sa nepotešili ani vyjadreniu V. Putina ohľadne J. Blattera, nehovoriac už niektorým politikom, píše Independent. „J. Blatter je veľmi vážený človek, ktorý mnoho urobil pre rozvoj svetového futbalu. Pochopte, že jeho vklad do humanitnej sféry sveta je kolosálny. Veď on ho vždy takto používal, snažil sa využívať futbal nielen ako šport, ale ako element medzi krajinami a národmi. Tak komu treba dávať Nobelovu cenu mieru?!

 

Švédsky novinár v Independent píše, že nepochopil, či ruský prezident chváli Blattera alebo sa vysmieva z Nobelovej Ceny mieru.

 

Dovetok SR: A komuže to dali naposledy Nobelovu Cenu mieru? Nie náhodou Barakovi Obamovi? Pritom ale netvrdíme, že tam mieril V. Putin.

 

Novinár americkej televíznej stanice CNN si všimol, že V. Putin sa pri otázkach, ktoré sa týkali ruskej ekonomiky nesnažil „zjemňovať uhly“, ale bol neobyčajne čestný. „Vo svojich odpovediach sa nesnažil zvaliť vinu na nejaké vonkajšie faktory, nesnažil sa viniť ani USA, ani krajiny Perzského zálivu a ďalšie za to, že krátia dobývanie ropy a tak znižujú ceny. A to je veľmi zaujímavé“.

 

Americké vydanie The New York Times si všimlo, že Putin vyslal pozitívne signály na ďalšie kolá rozhovorov a jednaní o sýrskom konflikte a vyjadril sa, že vo veľkej miere môže podporiť americký plán, ktorý načrtol J. Kerry pri svojej poslednej návšteve Kremľa.

 

Na slová ruského prezidenta o Sakašvilim, že jeho menovanie gubernátorom Odessy bolo „ pľuvancom na stranu ukrajinského národa“, reagoval minister vnútra Ukrajiny Avakov, ten ktorý sa pred pár dňami takmer pobil so Sakašvilim v prítomnosti prezidenta Porošenku a hodil po ňom pohár s vodou.

 

„Pri všetkých mojich výhradách k Sakašvilimu nie je úlohou Putina riešiť problémy Ukrajiny a radiť nám. Obídeme sa aj bez upírskych rád“ reagoval Avakov.

 

Po skončení tlačovky ruskí novinári „odchytili“ V. Putina a dali mu do rúk fotografiu čínskeho občana, roľníka, ktorý ako keby prezidentovi z oka vypadol, Putin sa usmial, vzal si fotografiu a porúčal sa. Tohto človeka našli čínski novinári a istej čínskej provincii a keď ho spovedali, ten povedal, že je rád podobnosti, ale vraj by bol rád keby mu to pomohlo, oženiť sa. Pri dobrých čínsko-ruských vzťahoch mu „beťár“ Putin asi tú ženu aj nájde.

 

Či už niektorí majú ruského prezidenta radi alebo ho nenávidia, jedno je isté, už dávno sa na svetovom politickom kolbišti nenašiel takýto človek pre ktorého žiadna otázka neznamená problém a odpovie na ňu. A to nielen na takomto fóre ako je výročná tlačovka, ktorá sa konala už jedenásty ráz. Keď chodí doma ruský prezident po všelijakých odvetviach priemyslu, či iných inštitúciách, debatuje a odpovedá na otázky, ako keby bol na to či ono rodený či školovaný odborník. Je to naozaj neuveriteľné, možno to spočíva aj v príprave, alebo je to taký fenomén. To už postrehli aj politici, nielen novinári. Tých 1400 novinárov je neprekonateľný rekord na stretnutí s politikom, ktorý nikto nikdy neprekoná.

 

Na slová V. Putina o kandidátovi  na prezidenta za Republikánsku stranu reagoval  sám miliardár Donald Trump: „Je to vždy veľká česť, dostať kompliment od človeka, ktorého si vážia nielen doma ale aj v zahraničí. Ja som vždy cítil, že Rusko a USA  musia spoločne bojovať proti terorizmu a zveľaďovať svet, nehovoriac už o obchode a ďalších výhodách zo vzájomnej úcty k sebe“.

 

Ešte predtým  sa D. Trump vyjadril, že V. Putin si zaslúži jednotku za líderstvo na rozdiel od B. Obamu. Podľa mienky D. Trumpa v prípade víťazstva vo voľbách  si môže dobre rozumieť s Putinom a s ďalšími svetovými lídrami, s ktorými dnes USA nemajú dobré vzťahy.