Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Putin ako užitočný idiot Západu – Dušan D. Kerný

Chorvátsky filozof  Boris Buden nie je v slovenskom mediálnom prostredí vychytenou značkou. Na túto výraznú osobnosť s ojedinelou životnou i intelektuálnou skúsenosťou, s citlivým intelektuálnym seizmografom sa pred časom síce odvolávali matičné Slovenské pohľady pod taktovkou prozaika a literárneho manažéra Bystríka Šikulu, ale k veľkoplošnému predstaveniu reflexií Budena tam nedošlo.

 

Preto nie je bez zaujímavosti všimnúť si prílohu denníka Právo Salon (31. marca 2022) kde Buden analyzuje, že pokiaľ niekto terajšiu vojnu naozaj potreboval bol to Západ a pokiaľ túto vojnu niekto naozaj nepotreboval bol to Putin a to všetko len zvyšuje neistotu celej situácie.

 

Odstrániť systém

Buden sa o. i. odvoláva na u nás dobre známe práce ekonóma Thomasa Pikettyho a o. i. hovorí že všetko sa chybne personifikuje. Nemalo by však ísť len o odstránenie jednej osoby či časti elity, ale ide odstránenie systému, ale o tom nikto nehovorí. V Rusku totiž funguje parlamentná oligarchia a Ukrajina sa v tomto v podstate neodlišuje. Parlamentná oligarchia je totiž dokonalým systémom pre fungovanie neoliberálneho kapitalizmu, práve preto má Putin toľko prívržencov na pravom  krídle európskej a medzinárodnej politiky.

 

Strata Európy

Okrem tohto je pre nás pozoruhodné Budenovo upozornenie na skutočnú najväčšiu tragédiu rozpadu Juhoslávie a to na stratu tej Európy, ktorá by bola schopná prevziať zodpovednosť za tretí svet a vytvárať koncepty politickej solidarity a ekonomickej spravodlivosti.

Keďže túto poznámku upozorňujúcu na české médium píšeme v deň prvého kola francúzskych prezidentských volieb možno v tom istom denníku upozorniť na dlhoročného komentátora F. Mrázeka s textom Vojna na Ukrajine katapultovala Macrona. Tiež sa odvoláva na Thomasa Piketyho a jeho fundovanú analýzu v denníku Le Monde uverejnenú pod názvom Sankcionovať oligarchov a nie ľudí.

 

Vybičovaná konfrontácia

Tam sa o. i. uvádza, že bičujeme konfrontáciu medzi demokraciami a autokraciami, ale zabúdame, že západné štáty zdieľajú s Ruskom a Čínou bezuzdnú hyperkapitalistickú ideológiu a stále priaznivejší právny, fiškálny a politický systém voči veľkým majetkom a vlastníkom.

Rusko a jeho koristnícky systém je pevnou súčasťou globálneho neoliberálneho kapitalizmu a Západ chce ukončiť túto vojnu bez toho, aby tento systém spochybnil. Preto elity na Západe snívajú o tom, že niekto zorganizuje puč a odstráni Putina. Cieľom je odstránenie jednej osoby a nie systému.