Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

PS kritizuje legislatívny chaos v parlamente

(TASR) - Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) kritizuje legislatívny chaos v Národnej rade (NR) SR. Ako poukázal v utorok predseda hnutia a podpredseda Európskeho parlamentu Michal Šimečka, poslanci nedokázali nájsť väčšinu na zákony potrebné na vyplatenie financií z plánu obnovy, čím podľa neho ohrozujú budúcnosť Slovenska. Hovorí tiež o neserióznych návrhoch, napríklad na zriadenie nového ministerstva pár mesiacov pred voľbami, zakotvenie hotovosti do ústavy či zavedenie 500-eurovej odmeny za účasť vo voľbách.


Šimečku mrzí návrh uznesenia, ktorým chce parlament vyjadriť nesúhlas s uznesením Európskeho parlamentu v súvislosti s LGBTI+ komunitou prijatom po vražde na Zámockej ulici. Ako komentoval, uznesenie malo byť signálom solidarity a parlament namiesto toho, aby vyšiel v ústrety ľuďom z LGBTI+ komunity, "urazeneckým spôsobom" kritizuje naspäť Európsky parlament.         

V súvislosti s plánom obnovy zdôraznil nezaradený poslanec Tomáš Valášek pôsobiaci v PS, že Slovensko nie je v situácii, aby mohlo o peniaze prísť. Zopakoval, že je pripravený podporiť všetky dobré návrhy súvisiace s plánom obnovy. Šimečka verí v dohodu na školskom zákone, ktorý je tiež súčasťou.

Členka predsedníctva hnutia Tamara Stohlová upozornila aj na návrh novely zákona predložený prostredníctvom Valáška, ktorý by zakázal predaj a použitie hlučnej pyrotechniky a zároveň obmedzil jej používanie na miestach, ako sú útulky či nemocnice. Vyzvala poslancov, aby za návrh zahlasovali. Poukázala na vyše 60.000 podpisov pod petíciou k tejto téme.

Hnutie namieta aj návrh z dielne Sme rodina, ktorý by podľa neho oslabil úlohu Útvaru hodnoty za peniaze pri veľkých diaľničných projektoch.