Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prvenstvo patrí Košiciam! – Vladimír Mezencev

Ťažko povedať či je to na chválu mesta, ale v každom prípade ide o raritu. Škoda, že táto skutočnosť nemôže pozitívne ovplyvniť rozvoj cestovného ruchu. Rozhodne však 14 kandidátov na primátora druhého najväčšieho mesta v republike predstavuje v súčasnosti slovenský rekord. Veď napríklad v B.Bystrici a Trenčíne majú o túto funkciu záujem zhodne iba štyria uchádzači, v Žiline šiesti, Prešove siedmi, v Trnave je ich o jedného viac a dvojciferné čísla už okrem spomínaných Košíc majú v Bratislave /10/ a Nitre /11/.

 

Prečo až toľkí sa chcú stať primátorom? Naozaj, nie je ľahké odpovedať na túto otázku. Ide im o slávu, veľmi dobrý plat či možnosť samostatne rozhodovať o záležitostiach, ktoré môžu výrazne ovplyvniť život – na naše pomery – takého veľkého mesta?

 

Podľa očakávania medzi nimi prevládajú nezávislí, sú až ôsmi, medzi nimi jediná žena – Alena Bašistová, nezaradená poslankyňa NR SR, do ktorej sa dostala na kandidátke strany Sieť.

 

Niektoré príbehy kandidátov sú skutočne zaujímavé. Tak napríklad Ján Dečo sa v predchádzajúcich voľbách v roku 2014 tiež uchádzal o funkciu primátora, nakoniec sa kandidatúry vzdal v prospech Aleny Bašistovej a tá zase v prospech Rudolfa Bauera... Zaujímavou osobou je aj podnikateľ Džemal Kodrazi. Jeho pomerne exotické meno hovorí o bosniansko – tureckom pôvode. Kandidatúru oznámil ako prvý, potom ju však stiahol, nakoniec si to všetko rozmyslel a podal ju znova.

 

Primátorom chcú byť aj dvaja lekári – MUDr.Štefan Horváth /Národná koalícia/, o stoličku prvého muža v meste sa neúspešne uchádzal už v roku 2002, druhým je MUDr.Viliam Novotný /ŠANCA/, na slovenskej politickej scéne pomerne známa osobnosť: skúsený parlamentný harcovník bol poslancom NR SR v rokoch 2002-2016 za SDKÚ-DS a bol aj predsedom výboru pre zdravotníctvo. V súčasnosti je predsedom strany ŠANCA.

 

Stranícke tričko symbolicky oblieka aj Jaroslav Polaček /SaS, KDH, NOVA, SMK-MKP, OKS/, v súčasnosti je mestský aj krajský poslanec, pred štyrmi rokmi neúspešne kandidoval na starostu MČ Košice – SEVER. Oficiálne vystupuje síce ako nezávislý, ale kvinteto pravicových strán ho považuje za svojho oficiálneho kandidáta a dosť agresívnou kampaňou sa z neho snaží urobiť muža, ktorý má najväčšie šance stať sa novým košickým primátorom.

 

Strana Most-Híd kandidovala Vladimíra Vágásiho, ktorý má za sebou dobré materiálne i finančné zázemie. Pôsobí vo viacerých firmách, ale zároveň je aj členom predstavenstva, resp. dozornej rady vo dvoch štátnych podnikoch – Tepláreň Košice a Národná diaľničná spoločnosť.

 

Ján Struk je kandidátom Strany moderného Slovenska. V roku 2014 neúspešne kandidoval do Európskeho parlamentu, vlani sa chcel stať predsedom Košického samosprávneho kraja, ale neskôr svoju kandidatúru stiahol.

 

Bez šancí stať sa primátorom nie je ani právnik Martin Petruško /SMER-SD s podporou SNS/, terajší viceprimátor a po odchode primátora Richarda Rašiho do Bratislavy bude až do volieb úradujúcim a zastupujúcim primátorom. Napriek svojmu mladému veku /45 rokov/ už pôsobil na niekoľkých významných pozíciách, bol prednostom Krajského stavebného úradu a prednostom Okresného úradu v Košiciach. 

 

Poľnohospodársky inžinier a vynálezca Jaroslav Džunko sa už dvakrát pokúšal stať sa predsedom KSK a raz košickým primátorom. Nevyšlo mu to...

 

Ďalším nezávislým kandidátom je Ing.Richard Havrilla /52-ročný/, I.viceprezident Slovenského futbalového zväzu, v minulosti úspešný medzinárodný rozhodca, teraz podnikateľ v stavebníctve a hoteliérstve. Je zaujímavé, že okrem funkcií vo futbalovom hnutí /je zároveň aj predsedom Vsl. futbalového zväzu/ sa na rozdiel od väčšiny ostatných súperov doteraz o žiadnu verejnú funkciu neuchádzal, čo mnohí voliči považujú za jeho hendikep. Futbal je však fenomén, ktorý ľudí viac spája než rozdeľuje – a to je pre zmenu – jeho výhoda.

 

Z „úplne iného cesta“ je podnikateľ v stavebníctve Miroslav Špak. Doteraz neuspel vo voľbách starostu MČ Košice – sídl. Ťahanovce, poslancov parlamentu i KSK. Podarilo sa mu však stať mestským poslancom. Ako vidieť, do každých volieb ide optimisticky naladený. Predtým bol členom strany Sieť, teraz sa rozhodol kandidovať ako nezávislý.

 

V poradí siedmym nezávislým kandidátom je Peter Antal. Muž, o ktorom sa vie veľmi málo, doteraz sa neangažoval ani v komunálnej politike, ani v športe či v občianskych združeniach. Akurát podniká s potravinami...

 

Milan Lesňák má 38 rokov a je najmladší zo všetkých kandidátov. Je starosta MČ Košice – Košická Nová Ves, má za sebou dlhodobé študijné a pracovné pobyty v zahraničí, získané vedomosti a skúsenosti doteraz využíval najmä ako ekonomický poradca.

 

ÚVAHY A ŠPEKULÁCIE

Už len stručné vymenovanie všetkých kandidátov na funkciu primátora mesta zabralo dosť priestoru. Našim čitateľom sme však chceli aspoň stručne priblížiť ten skutočne veľký počet uchádzačov o primátorskú stoličku. Prečo je ich však až toľko? Podľa niektorých politológov sú medzi nimi možno aj takí, ktorí chcú jednoducho iba spropagovať svoju stranu, alebo sa chcú otestovať pred ďalšími voľbami, napr. do Európskeho parlamentu. Je však aj možné, že niektorí po rôznych dohodách chcú iba odobrať hlasy iným, alebo sa aj vzdať svojich kandidatúr v prospech iných. To však vôbec neznamená, že ich potenciálni voliči automaticky budú voliť tých, ktorých im odstupujúci kandidáti odporučia. Volič je jednoducho tvor nevyspytateľný. Alebo si tá podstatná časť vymenovaných kandidátov chce iba užiť svojich päť minút slávy? Veď podľa známeho amerického výtvarného umelca rusínskeho pôvodu Andyho Warhola si ich za svoj život užije každý z nás aspoň raz...