Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prvá Rada pre zahraničné záležitosti počas slovenského predsedníctva – Miroslav Lajčák

 

 

      Bratislava/Brusel 19. júla (TASR) – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák sa v pondelok v Bruseli zúčastnil na pravidelnom každomesačnom zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov EÚ – Rade EÚ pre zahraničné záležitosti (FAC).

      "Bola to výnimočná Rada z viacerých hľadísk," konštatoval po jej skončení v pondelok neskoro večer minister M. Lajčák. "Išlo o prvú schôdzku ministrov zahraničných vecí počas slovenského predsedníctva v Rade EÚ, konala sa vo výnimočnom čase – po teroristickom útoku v Nice a pokuse o prevrat v Turecku. Obe udalosti sa dostali aj na program diskusií,“ uviedol minister M. Lajčák.

      Okrem toho išlo o veľmi dlhé a tematicky rôznorodé zasadnutie FAC , ktoré sa začalo pracovnými raňajkami s americkým ministrom zahraničných vecí Johnom Kerrym a skončilo sa večerou s ministrami krajín Rady pre spoluprácu krajín Zálivu (GCC). Pre slovenské predsedníctvo bolo dôležité aj konanie Medzivládnej konferencie EÚ-Srbsko na okraji Rady pre zahraničné záležitosti. Konferenciu z pozície predsedníckej krajiny Rady EÚ otvoril a viedol minister M. Lajčák.

      "Na tejto konferencii sme otvorili dve negociačné kapitoly, ktoré sú ťažiskové v prístupovom procese Srbska. Zároveň ide o prvý konkrétny výsledok slovenského predsedníctva v oblasti rozširovania EÚ, čo je jedna z našich priorít," zdôraznil minister M. Lajčák.

      V rámci programu samotnej Rady FAC sa ministri venovali problematike boja proti terorizmu a diskutovali o Latinskej Amerike, Číne a Venezuele.

      "Počas diskusie o terorizme sme vyjadrili podporu a solidaritu Francúzsku po brutálnom útoku v Nice a hovorili sme o tom, ako mu vieme pomôcť napríklad s účasťou v zahraničných misiách, aby si mohlo uvoľniť kapacity na boj proti terorizmu," spresnil minister M. Lajčák.

      Ministri sa v diskusii venovali aj situácii v Turecku po víkendovom pokuse o prevrat. "Turecko je pre EÚ dôležitý partner, je to kandidátska krajina s ambíciou vstúpiť do EÚ. Jednoznačne sme vyjadrili podporu zvolenej vláde a legitímnym inštitúciám v krajine. Zároveň sme vyslali jasný signál, že očakávame, aby všetky nasledujúce kroky vlády prísne rešpektovali ústavný rámec v Turecku, ale aj európske demokratické štandardy," poznamenal minister M. Lajčák.

      Ministri zahraničných vecí EÚ v pondelok večer pokračovali v programe spoločným zasadnutím s rezortnými partnermi zo šiestich krajín Rady pre spoluprácu krajín Zálivu, pričom sa sústredili na tému boja proti terorizmu, regionálnej spolupráce a rozvoja ekonomických vzťahov.

      Fotografie na stiahnutie sú dostupné na webe MZVaEZ SR.