Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prvý Leopard je už na Slovensku – Dušan D. Kerný

Spravodajstvo dáva mož­nosť rozšíriť si slovník nemčiny na dva spôsoby. Jeden o pome­novania arzenálu a druhý o divej zveri. Voľakedy sme vo filmoch o druhej svetovej vojne poznali nemecké tanky Panter či Tiger. Teraz sme svedkami mnohotýždňového napätia v štátoch NATO o dodávkach ťažkých zbraní na Ukrajinu. Nemeckí výrobco­via zbraní sa držia tradície, ako,,krstia“ zbrane. Produkujú zoo­arzenál. Názvom naznačujú jeho zameranie. Ešte počas druhej svetovej vojny vznikla tanková útočná zbraň Leopard. Vyzna­čovala sa výkonným tichým motorom, umožňovalo to rýchlo a nehlučne - tak ako leopard - priblížiť sa k protivníkovi...

Hodiny nemčiny
Modernizovaný Leopard 2 alebo 3 dnes výrobcovia pova­žujú za najvýkonnejší tank na svete. Od roku 1979 je to hlavný nemecký bojový tank. Slovensko bude mať pätnásť tankov Leopard typu 2A4 ako náhradu za tridsať starších obrnených transporté­rov, ktoré Slovensko dodalo na Ukrajinu. Prvý Leopard je už na Slovensku.
Šelma gepard je rýchla, dokáže bežať až deväťdesiat­ kilometrovou rýchlosťou, korisť jej málokedy unikne. Dala meno nemeckému protilietadlovému tanku Gepard. Ten odpaľuje pro­tilietadlové rakety Stinger a muní­ciu páli obrovskou rýchlosťou, aby protivník nemal šancu na únik.

Obrnený transportér, hlavné bojové vozidlo pechoty pre desiatich vojakov, nesie názov Marder. Po slovensky kuna. Modernizovanou náhradou je bojové vozidlo Puma, asi je sviž­nejšia ako kuna. Je označované za jedno z vozidiel na svete, najlepšie chrániacich posádku. Tým sa „zverinec“ nemeckého vojenského komplexu nekončí. Pechota mala výkonné obr­nené prieskumné osemkolesové vozidlo pod názvom Luchs - teda Rys. Ten vo výzbroji končí a nahradí ho štvorkolesové ľahko pancierované s výsuv­nou elektronickou periskopo­vou prieskumnou vežou vyba­vené vozidlo Fennek. Bolo dve desaťročia nasadené vo vojne v Afganistane. Fennek je púš­tna líška. Fuchs - teda líška, je aj názov obrneného vozidla pre pechotu.

Hodiny nemčiny dáva aj nemecká politika. Prvá lek­cia prišla ešte pred voľbami v septembri 2021. Po šestnás­tich rokoch Angely Merkelovej vznikla terajšia trojkoalícia. Naj­výraznejšie sa zmenila pôvodne ekologicko-pacifistická strana Zelení. Ešte pred septembrom 2021 dnešný vicekancelár zele­ných navštívil Ukrajinu. Ako prvý prelomil tabu a bol za dodávky nemeckých zbraní tejto krajine. Politická dráma okolo tankov pokračuje doteraz. Zelení majú aj ministerku zahraničných veci s jednoznačnou podporou Ukra­jine. Prvá bola v januári 2023 v bombardovanom Charkove, kým iná ministerka zo strany kancelára Olafa Scholza po mesiacoch kritiky, okrem iného aj za nedávanie tankov Ukrajine, podala demisiu. Nový minister na jej poste vyhlásil, že Nemecko je nepriamo vo vojne. Podľa médií Ukrajina by chcela 200 - 300 tankov, 600 vozidiel pechoty a 500 húfnic...