Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prví si to odniesli colníci! – Vladimír Mezencev

Exprezident Viktor Juščenko pred časom vyslovil obavy, že o situácii na Ukrajine sa vo svetových médiách bude hovoriť stále menej a menej. Iba preto, lebo na to, čo sa deje na juhovýchode  krajiny si už verejnosť zvykla a proruskí separatisti tak nenápadne, ale o to intenzívnejšie budú rozširovať svoju moc v Doneckej a Luhanskej oblasti. Informácie o Ukrajine však naďalej každodenne prinášajú najvýznamnejšie svetové agentúry i televízne stanice. Raz v súvislosti s porušovaním uzavretých dohôd z Minska, najnovšie však aj s útokmi pravých radikálov v Zakarpatskej oblasti. V tej, ktorá susedí s našou republikou a ktorej sa prakticky vyhli všetky doterajšie konflikty v krajine. V tomto špecifickom mnohonárodnostnom a pestrom etnickom regióne doteraz neprichádzalo k udalostiam, o ktoré by sa zaujímali zahraničné médiá.

 

Situácia sa však zmenila v sobotu 11. júla, kedy v Mukačeve, druhom najväčšom meste Zakarpatská došlo k streľbe. Nie k akejsi prestrelke rozhádaných susedov, ktorí legálne vlastnia strelné zbrane, ale podľa jednej verzie bojovníkov Pravého sektora, ktorí napadli vozidlo s milicionármi. Išlo vraj o príslušníkov jednotiek, ktoré bojujú v Donbase v rámci tzv. Protiteroristickej operácie /ATO/. Pod týmto výrazom sa oficiálne  uvádzajú akcie, ktoré armáda, Národná garda a dobrovoľníci uskutočňujú proti separatistom. Podľa inej verzie bojovníci prišli do Mukačeva  vysporiadať sa s miestnymi pašerákmi, ktorých riadia významné politické osobnosti oblasti, ako napríklad Viktor Balega, niekedy prvý človek Zakarpatska, neskôr šéf Kancelárie prezidenta Ukrajiny V. Juščenka, exminister obrany Valerij Hetelej, ale predovšetkým miestny „kmotor“ a zároveň poslanec Michajlo Laňa. Aby toho všetkého nebolo málo tak iní tvrdia, že Viktor Baloga financuje z nie celkom čistých zdrojov nacionalistický Pravý sektor v Zakarpatsku. Pre zmenu ľudia Dmytra Jaroša, teda šéfa Pravého sektoru však vyhlasujú, že ich napadli Laňovi miestni kriminálnici...

 

Keby však tu neboli minimálne traja mŕtvi, jedenásti zranení, medzi nimi aj milicionári, tak by sa dalo hovoriť  o akomsi politickom divadielku. Praví sektor obviňuje miestnych mafiánov, krytých významnými osobnosťami, zo získavania obrovských finančných prostriedkov z pašovania cigariet z Ukrajiny do Maďarska a ich následného použitia na rozšírenie svojho vplyvu medzi poslancami a ministrami od Užhorodu po Kyjev. Na druhej strane podnikatelia v Mukačeve a jeho širšom okolí sa sťažujú, že bojovníci Pravého sektora sa zmenili na obyčajných výpalníkov, ktorí ich terorizujú a žiadajú od nich tzv. poplatky za ochranu. Nuž akoby to všetko nebolo málo, tak sa do toho všetkého zamiešali aj národnostné problémy. Podľa niektorých údajov sa k maďarskej národnosti na Zakarpatsku hlási až 300 000 jeho obyvateľov. Niektorí predstavitelia rôznych zväzov a organizácií, ktoré ich združujú, sa poponáhľali s vyhlásením, že v prípade rozširovania nepokojov v najzápadnejšej časti Ukrajiny vstúpia na jej územie jednotky maďarskej armády, ktoré budú chrániť jej občanov ! Ktorých? Nuž, vraj až 100 000 občanov Ukrajiny maďarského pôvodu získalo občianstvo Maďarskej republiky. Naši južní susedia ho udeľujú rýchlo a bez problémov. Obyvatelia južných rajónov Zakarpatska, ktorí sa hlásia k maďarskému pôvodu, potrebujú maďarské pasy predovšetkým z vypočítavosti: môžu predsa s nimi bez problémov cestovať po celej Európe a nečakať na to, pokiaľ EÚ veľkoryso neumožní Ukrajincom bezvízový styk v rámci shengenského priestoru. Samozrejme, že maďarská armáda vôbec neuvažuje vstúpiť na územie susednej krajiny a podobné vyhlásenia len účelovo vyvolávajú nepokoje medzi obyvateľmi Zakarpatskej oblasti Ukrajiny, bez ohľadu na ich národnosť a etnický pôvod. Rovnako ako chýry o vytvorení ďalšej tzv. ľudovej republiky, v tomto prípade Zakarpatskej.

 

Pôvodne sa však skutočne zdalo, že vznikne ďalšia Protiteroristická operácia, tentoraz v blízkosti našich hraníc. Vláde i prezidentovi v Kyjeve už akosi nezáleží na tom, aby s Jarošovým Pravým sektorom udržiavala blízke a priateľské vzťahy. Na skupinky jeho bojovníkov vyslala dokonca armádu, vrtuľníky a špeciálne jednotky milície, podobné našim „kukláčom“. Prokuratúra sa týmto „bojovníkom s pašerákmi“ vyhráža obvineniami z terorizmu a za to sú doživotné tresty! Samotný Jaroš, ktorý je vraj teraz na Zakarpatsku stále mlčí a podľa  neoficiálnych zdrojov už sťahuje svojich ozbrojencov z donbasskej ATO a majú sa premiestniť do Kyjeva. Takže tu ide zrejme o niečo viac než o výmenu pašerákov a najmä tých, ktorí ich riadia.

 

Zatiaľ čo milícia a špeciálne protiteroristické jednotky naháňajú po lesoch v okolí Mukačeva ozbrojených príslušníkov Pravého sektora, v Kyjeve sa začali celou situáciou zaoberať skutočne originálne. Premiér Arsenij Jaceňuk vydal príkaz prepustiť všetkých /?/ colníkov v Zakarpatsku, od ich najvyššieho šéfa po radových pracovníkov, ktorých majú vymeniť colníci z iných ukrajinských oblastí. Nuž, tí našinci, ktorí poznajú situáciu na východ od našich hraníc vedia o tamojších colníkoch svoje. Vlastnia azda najluxusnejšie vily v Užhorode a jeho okolí, okrem nich drahú zahraničné automobily. Nie je nijakým tajomstvom, že niektorí z nich spolupracujú a pašeráckymi gangami nielen na Ukrajine, ale i u nás. Tak napríklad pred rokmi  sa im na hraničnom prechode Ubľa – Velikij Bereznij podaril husársky kúsok. Večer, niekoľko minút po 19.hodine, kedy sa prechod na noc oficiálne uzavrel, na našej strane hraníc sa vyplo osvetlenie, zdvihli závory a na Ukrajinu sa bez veľkých ťažkostí premiestnilo asi dvadsať luxusných automobilov, predovšetkým značky Mercedes. Tento prípad bol jasným dôkazom  spolupráce kriminálnych živlov a colníkov i pohraničnej polície z našej strany s ukrajinskými kolegami na druhej. Ukrajinská tajná služba  SBU vtedy začala aspoň formálne stíhať zodpovedných za tento čin na svojej strane hraníc, u nás sa celý prípad podarilo zainteresovaným zamiesť pod koberec. Týmto len chceme zdôrazniť, že všetci pašeráci z jednej krajiny musia mať svojich partnerov v susednom štáte... Po zverejnení príkazu ukrajinského premiéra však zostáva nezodpovedaná otázka: ako razantne a rýchlo sa začne realizovať a ako sa colníkom z iných oblastí podarí zvládnuť  - predsa len v lete zvýšený cestovný ruch na hraniciach?

 

PREZIDENT VIE SVOJE

K tomu čo sa deje v Mukačeve i v okolí obcí Lavky a Boboviše oficiálne stanovisko zaujal dokonca prezident Ukrajiny Petro Porošenko. „ Udalosti v Mukačeve poukazujú na množstvo nazbieraných a neriešených problémov, s ktorými sa musíme urýchlene vysporiadať. Mám na mysli činnosť rôznych klanov, pašeráctvo, korupciu, atď. Obraz toho všetkého, čo sa tam deje, nie je v čierno-bielych farbách. On je otrasne čierny. Prijmeme veľmi tvrdé, nekompromisné a principiálne riešenia, pri ktorých nepomôžu ani poslanecké mandáty, ani kontakty na vládu i celú štátnu moc...“. Podľa prezidenta Porošenka pašeráctvo nie je iba zakarpatský problém. Pašeráci takto hodili výzvu nielen Zakarpatsku, ale celej Ukrajine a tá ju prijala. Pretože s ním už súvisí nielen vysoká kriminalita, vytváranie zločineckých skupín i mafií, ale dokonca aj terorizmus.

 

STÁLE VEĽA NEJASNOSTÍ

Napriek tomu, že udalosti v Mukačeve a na jeho okolí sa dejú doslova v srdci Európy, je tu stále veľa nejasností. V nich sa dokonca niekedy nedokážu zorientovať ani renomované tlačové agentúry. Tak napríklad, ČTK uviedla, že „Mukačevo leží na západe Ukrajiny na hraniciach s Poľsko a Slovenskom“. Samozrejme, nie s Poľskom, ale s Maďarskom. Tých bielych miest je tu však veľmi veľa. Podľa jedných ide iba o zmenu toku obrovského množstva hrivien a eur z pašovaných cigariet. Prečo potom armáda premiestňuje do Mukačeva ťažké zbrane, prečo Pravý sektor, aj v osobe svojho najvyššieho šéfa, požaduje okamžité odvolanie ministra vnútra Arsena Avakova a celej milicionárskej špičky, minimálne v Mukačevskom rajóne? Keď majú pašerácke gangy na Ukrajine s pašovania cigariet také obrovské príjmy, že si za ne môžu kupovať aj vysokopostavených politikov, tak kde sú potom peniaze, ktoré z týchto pašovaných cigariet zostávajú v rukách maďarských a slovenských mafiánskych skupín? Jedno je však isté: vzťahy medzi Pravým sektorom na jednej strane, vládou, parlamentom a prezidentom na druhej sú  tak vážne narušené, že sa ich asi už nikdy nepodarí zlepšiť. Naopak, môžu priniesť ďalšie akcie, nebojme sa ich nazvať teroristické – aj v iných oblastiach Ukrajiny. Teraz sú to cigarety, inde môže ísť o lekárov, ktorí berú úplatky, alebo o banky, ktoré poskytujú úvery na vysoké úroky. Nejasné je iba to, či Pravému sektoru ide skutočne o poriadok v krajine, alebo o rozhodujúci podiel na vládnutí na Ukrajine. S najväčšou pravdepodobnosťou o to druhé...

 

Pri svojich cestách po Ukrajine často počúvam názory jednoduchých ľudí. Na moje veľké prekvapenie väčšina z nich, nezávisle jeden od druhého tvrdia, že tí, ktorí teraz tak udatne bojujú proti separatistom na Donbase sa raz otočia a odídu so zbraňami v rukách do Kyjeva. Bojovať proti tým, ktorým dnes patrí moc v štáte. Čo sa týka vlády – tá podľa nich vydrží do jesene...

Vladimír Mezencev

/Cesta na Ukrajinu uskutočnená pri finančnej pomoci Literárneho fondu/.