Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Protiteroristický bruselský týždeň – Milan Országh

Nedávne udalosti v Paríži spôsobili, že európski štátnici a politici prevzali deklarovanie boja proti terorizmu za svoju hlavnú úlohu. Vďaka tomu sa Brusel stane v priebehu práve plynúceho, teda siedmeho tohtoročného týždňa hlavným protiteroristickým poľným stanom únie. Vo štvrtok a piatok tu budú o tejto problematike neformálne rokovať hlavy štátov a vlád krajín únie, teda v podstate to bude akýsi poradný míting bez prijímania opatrení alebo stratégií.

 

O deň skôr však budú na rovnakú tému rokovať poslanci EP spoločne so zástupcami Rady a Európskej komisie a oni by svoje podnety zhrnúť do záverečného uznesenia, o ktorom budú hlasovať ešte v závere rozpravy k tomuto bodu. Potom ich ešte čaká večerná diskusia o možnom vytvorení stáleho monitoringu dodržiavania zásad v oblasti demokracie, základných práv a právneho štátu ako takého. Partnerom by im mal byť podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans za prítomnosti niektorého zo zástupcov lotyšského predsedníctva únie. A ešte jedna téma na stredu – bude ňou neradostná humanitárna situácia v Sýrii a Iraku, znásobená nevídanými krutosťami a násilím, páchaným militantmi tzv. Islamského štátu na tamojšom obyvateľstve. Možno sa na záver alebo najneskôr pri štvrtkovom hlasovaní dozvieme aj to, koľko zverstiev ešte musia militanti napáchať, aby sa svet konečne rozhýbal a urobil tomuto bezbrehému barbarstvu koniec. Pričom, rovnaký postoj by mal byť zaujatý aj proti ďalším militantno-teroristickým útvarom v rôznych častiach sveta (napr. Boko Haram). 

 

Tradičnými metódami, teda rozpravami a prijímaním uznesení nebude možné riešiť ani ďalší horúci celosvetový a tým aj európsky problém, ktorým je obrovským tempom rastúci počet nezamestnaných mladých ľudí. Poslanci budú o tomto probléme síce v utorok predpoludním rokovať s eurokomisárkou Thyssenovou o plánoch EK na zvýšenie podpornej sumy určenej  na vytváranie nových pracovných miest pre mladých do jednej miliardy euro na rok 2015. Je to síce dobrá správa aj pre Slovensko, ktoré patrí medzi 8 krajín EÚ, ktoré majú v oblasti nezamestnanosti mladých najväčšie problémy, ale.... Prostriedky poputujú predovšetkým na projekty, ktoré budú mladým ľuďom garantovať, že do 4 mesiacoch po tom, ako stratia prácu alebo ukončia štúdium, dostanú jednu z troch možností: a) ponuku práce,  b) ponuku odbornej stáže alebo  c) možnosť ďalšieho vzdelávania. Možno však vážne pochybovať o tom, že je to systémové opatrenie. A na radikálne odstránenie rakovinových buniek súčasnej ťažkej choroby systému a následnú účinnú liečbu  nemá odvahu nikto. Politici pred týmto riešením (ktoré nevyhnutne musí prísť, aby celý svet neskolaboval) radšej zatvárajú oči a strkajú hlavu do piesku.

 

A tak sa parlament, rada, komisia a štátnici budú radšej zaoberať menej hutnými problémami, medzi ktoré patrí napríklad povinné označovanie pôvodu nielen čerstvého mäsa, ale aj mäsa, ktoré je používané v polotovaroch, rozvážaných do hypermarketov po celom kontinente.

Medzi múdre a bežným občanom únie prospešné témy možno zaradiť  revíziu pravidiel cezhraničnej výmeny dát páchateľov dopravných priestupkoch, ktorých cieľom je znemožniť vodičom nerešpektujúcim pravidlá za hranicami ich domovského štátu uniknúť trestu. Platnosť smernice, ktorá by mala zabezpečiť rovnaké zaobchádzanie pre všetkých vodičov a zvýšiť bezpečnosť na cestách v EÚ, bude v priebehu dvoch rokov rozšírená aj na územie Spojeného kráľovstva, Írska a Dánska. Poslanci budú o tomto probléme rokovať a hlasovať v stredu.

 

Z informácií EP Press Service pripravil M. Országh