Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pronárodná eufória slovenských občanov pred NR SR – Vladimír Dobrovič

Dohoda o obrannej spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA (ďalej len Dohoda), ktorú schválila súčasná vládna koalícia predsedov strán OĽaNO Igora Matoviča (Eduarda Hegera – predsedu vlády), SaS Richarda Sulíka, Za ľudí Veroniky Remišovej a Sme rodina Borisa Kollára, zjednotila národne cítiacich ľudí na Slovensku. Odpor voči nej prišli 8. februára vyjadriť pred parlament mnohí slovenskí občania. Podľa vyjadrenia predsedu najsilnejšej opozičnej strany v NR SR Roberta Fica Dohoda neprispeje k zvýšeniu obranyschopnosti SR, ale naopak, prispeje k zvyšovaniu napätia.

 

Určite si každý dokáže predstaviť aké negatívne postoje by inokedy vyvolalo medzi cestujúcimi v trolejbuse oznámenie vodiča na zástavke pred Prezidentským (bývalým Pionierskym) palácom, že úsek od Šulekovej ulice po Mudroňovu ulicu je uzavretý. Kto to pozná, vie, že hradný kopec dá zabrať. Obzvlášť tým starším, ktorých bolo najviac. Zrejme láska k Slovensku, chuť nahlas vysloviť svoj odpor proti vazalskej zmluve okliešťujúcej našu svojbytnosť však dodávala každému silu, poháňala masu slovenskému národu verných ľudí, ktorí išli demonštrovať svoj odpor proti odovzdávaniu dvoch slovenských vojenských letísk svojvoľnému využívaniu americkej armáde.

 

Občania napriek tomu, že v posledných parlamentných voľbách dali moc poslancom súčasných vládnych strán, s ohľadom na ich protinárodné vládnutie sa zrejme prebrali z letargie a preto počas celého dňa skandovali mohutné nie Dohode, ktorá schválením poslancami parlamentu a podpisom prezidentky Zuzany Čaputovej nadobudla už účinnosť. 

Žiaľ, na základe proamerických aktivít, je možné sa domnievať, že súčasná „slovenská“ vládna garnitúra stratila pamäť. Nepamätá si, že to bola Červená armáda Zväzu sovietskych socialistických republík, ktorá nás aj ostatné európske štáty (vrátane Poľska)  oslobodila spod nemeckého nacistického jarma v 2. sv. vojne. Spätným pohľadom do histórie je zrejmé, že Slovensku od východu nič nehrozilo a nehrozí. Nemusí si preto pozývať americkú armádu. Naopak, jej prítomnosť len vyvolá ďalšie protiamerické nálady obyvateľov Slovenska. Asi oprávnene, lebo sa dá predpokladať, že naše letiská na Sliači a v Kuchyni bude vojensky využívať americké vojenské letectvona bojové akcie (zmluva im to umožňuje) a vystaví tak naše územie možným odvetným úderom.

 

Tak ako sa už stalo pravidlom, „slovenská“ vláda aj poslanci vládnej koalície hlas ľudu odignorovali. V stredu 9. februára 2022 odsúhlasili Dohodu o obrannej spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA. Za Dohodu hlasovalo 79 poslancov zo 140 prítomných, proti bolo 60. Jeden sa zdržal. Keďže neprešiel návrh strany Smer-SD, aby poslanci o Dohode hlasovali proklamatívne, Robert Fico verejne prisľúbil, že sa postará o to, aby sa občania dozvedeli menovite, kto ako hlasoval.

 

Odmietnutá zostala aj výzva predsedu strany Hlas - sociálna demokracia Petra Pellegriniho, aby pani prezidentka neratifikovala zmluvu o obrannej spolupráci Slovenska s USA, aby počkala s podpisom na vývoj referendovej iniciatívy v tejto súvislosti i na výsledky prípadného referenda.

 

Pripomeňme si niektoré výhrady najsilnejšej opozičnej politickej strany Smer-SD. Podľa jej predsedu R. Fica Dohoda je pre Slovensko nevýhodná, nezvyšuje našu obranyschopnosť a koalícia ju prijíma z politických dôvodov, že priamo zakladá povinnosti a práva fyzických a právnických osôb a má prednosť pred zákonmi SR, že hovorí priamo o mnohých detailoch a upravuje ich tak široko a tak do podrobností, že v podstate ďalší vykonávací krok nebude potrebný. Vládna koalícia nepotrebuje túto zmluvu na zvýšenie obranyschopnosti SR, potrebuje ju pre seba, aby sa bránila touto zmluvou pred vlastným národom, že  umožňuje americkým vojenským lietadlám paušálne pristávať na území SR na ktoromkoľvek letisku, vzlietať z týchto letísk, robiť plošné prelety cez SR a tankovať v našom vzdušnom priestore, konštatoval R. Fico. Tiež poznamenal, že Smer-SD nepovažuje Rusko za hrozbu tak, ako to deklaruje bezpečnostná stratégia Slovenska.

 

„Spúšťame petičnú akciu. Súčasťou bude aj otázka, ktorá sa týka tejto zradcovskej Dohody. V prípade platného výsledku referenda výsledok má silu ústavného zákona, čo bude zaväzovať ústavných činiteľov, pokiaľ ide o prístup k tejto zmluve. Verím, že občania SR povedia zmluve nie,"objasňoval pripravované kroky strany na tlačovej konferencii R. Fico a vyzval ľudí, aby podporili referendum. Referendum by malo obsahovať aj otázku týkajúcu sa predčasných volieb. Tretia otázka sa bude podľa R. Fica pravdepodobne týkať zastropovania dôchodku.

 

Podľa predstaviteľov súčasnej vládnej koalície je schválenie Dohody o obrannej spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA „hlasom zodpovednosti“ – vyhlásila predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová, predseda parlamentného branno-bezpečnostného výboru Juraj Krúpa (OĽANO) hovorí o historickom okamihu a podľa predsedníčky strany Za ľudí Veroniky Remišovej sa stalo súčasťou boja o budúcnosť a charakter Slovenska.

 

Z vyjadrení opozičných politikov je zrejmé, že Dohodu o obrannej spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA jednoznačne odmietajú, lebo slovami R. Fica „neprispeje k zvýšeniu obranyschopnosti SR, ale naopak, prispeje k zvyšovaniu napätia.“ Na margo schválenia Dohody predseda strany Republika Milan Uhrík uviedol, že je jasným odkazom, ktorý pôjde do celého sveta a je dôkazom o zradcovstve tejto dočasnej vlády. Súčasne potvrdil, že sa pripájajú ku snahe opozičných strán na vypísanie referenda o tejto Dohode. Slovenská národná strana označila Dohodu za zradu národných záujmov. Predseda strany Hlas –SD  v súvislosti s okamžitou ratifikáciou podrobil kritike aj prezidentku SR Zuzanu Čaputovú. „Druhýkrát odmietla vypočuť ľud, na čele ktorého stojí, a uprednostnila iný záujem. Jej postup pri schvaľovaní a podpise zmluvy s USA je temnou kapitolou jej doterajšieho mandátu," povedal P. Pellegrini.

 

Ako prijmú naši občania prezidentkou ratifikovanú Dohodu o obrannej spolupráci v oblasti obrany medzi vládou SR a USA? To sa zrejme ukáže už ich účasťou na petičnej akcii za vypísanie referenda o jej zrušení.

 

 

Fotoreportáž Vladimíra Dobroviča z protestu občanov pred Národnou radou SR 8. 2. 2022

Príchod účastníkov protestu pred NR SR

Príchod účastníkov protestu pred NR SR

Robert Fico prehovoril k účastníkom protestu

Robert Fico prehovoril k účastníkom protestu

Slovenské vlajky nad hlavami protestujúcich

Slovenské vlajky nad hlavami protestujúcich

Slovenské vlajky a polícia v pozadí protestujúcich

Slovenské vlajky a polícia v pozadí protestujúcich

Protestujúci pred NR SR

Protestujúci pred NR SR

Ladislav Kamenický hovorí k občanom

Ladislav Kamenický hovorí k občanom