Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Program V súzvuku s domovom aj so svetom zavŕšil Jánošíkove dni

Terchová 7. augusta (TASR) – Program V súzvuku s domovom aj so svetom zavŕšil dnes popoludní 54. ročník medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej. Podpredseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) Jozef Štrba počas neho udelil pamätnú plaketu 80-ročnej zakladateľke Detského folklórneho súboru Ďumbier zo Závažnej Poruby Ľudmile Štrkolcovej. Ocenenie prevzal jej syn Juraj.

 

"Na území Žilinského kraja je veľké množstvo kultúrnych tradícií a ľudí, ktorí ich pomáhajú udržiavať. Máme veľký záujem o to, aby kultúrne tradície prežívali do ďalších rokov. Preto sme sa pred deviatimi rokmi rozhodli oceňovať osobnosti, ktoré pomáhajú vychovávať mládež udržiavaním tradícií, ale aj vlastnou činnosťou vytvárajú kultúrne hodnoty a udržiavajú tradície," povedal Štrba. Podľa šéfdramaturga Jánošíkových dní Petra Cabadaja bol záverečný program o jeho pohľade na folklór, ľudovú tradíciu, jej dnešné podoby a reprezentáciu. "Na náš folklór sa pozerám ako na úžasný fenomén, ktorý stále ešte na Slovensku mobilizuje celé generácie. Festivaly na to vytvárajú podmienky a ukazuje sa, že mladí ľudia k tomu nemajú tiež ďaleko. Radi sa nechajú nahovoriť, pracujú v súboroch a je našou povinnosťou vytvárať im adekvátne zázemie, aby sa mohli predstaviť na folklórnych festivaloch ako sú Jánošíkove dni," zdôraznil Cabadaj.

 

Festival oživilo v šapitó pod amfiteátrom Nad bôrami aj vystúpenie 227 heligonkárov, ktorí si spoločne zahrali terchovskú pesničku V pondelok doma nebudem, čím prekonali slovenský rekord najviac spoločne hrajúcich heligonkárov. Tradičným ťahákom bol aj dnešný konský vozový sprievod s hrdými krojovanými furmanmi a hrajúcimi muzikantmi vo vozoch, ktorý je od roku 1968 neodmysliteľnou zložkou záverečného dňa. Na 54. ročníku medzinárodného folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej sa od 4. do 7. augusta predstavilo na piatich pódiách v 28 samostatných programoch viac ako 1200 účinkujúcich zo Slovenska, Slovinska, Česka a Ruska.