Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Privítal by som, keby Smer-SD vytvoril silnú dvojkoalíciu – Robert Fico

Bratislava 13. decembra (TASR) – Premiér a šéf Smeru-SD Robert Fico by privítal, keby jeho strana mohla zostaviť po budúcoročných parlamentných voľbách vládu s ďalšou štandardnou politickou stranou. "Teda vytvoriť silnú dvojkoalíciu. S polobláznami nechcem nič mať a zisťujem, že nám ich v parlamente vyrastá čím ďalej, tým viac," uviedol v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike. O ktorú stranu by malo ísť, nekonkretizoval.

 

Na otázku, či sa nečrtá nová dvojkoalícia s Mostom-Híd, ktorý nedávno zahlasoval za zmenu Ústavy SR, ktorá bola súčasťou tzv. protiteroristického balíčka vlády, Fico reagoval, že v minulosti opozičné strany už viackrát hlasovali za úpravu ústavy. "Je to súhrn okolností, na ktoré politické strany reagovali. Od tohto by som neodvíjal žiadne úvahy do budúcnosti," podčiarkol.

 

Zároveň je rád, že pri závažných témach sa odkladajú stranícke tričká a prichádza k dohode. Avizoval, že v budúcnosti bude ešte veľa prípadov, kedy bude potrebné novelizovať ústavu. "Ťažko bude na Slovensku vládnuť koalícia, ktorá by mala ústavnú väčšinu, ani by to nebolo dobré. Som za to, aby sa ústavná väčšina tvorila vládou a opozíciou, vtedy je stabilná," podčiarkol Fico.

 

Aj predseda Mosta-Híd Béla Bugár pripomenul predchádzajúce hlasovania opozície pri novelizáciách ústavy - ako príklad uviedol hlasovanie KDH za ochranu tradičnej rodiny. Spomenul tiež zmeny v druhom dôchodkovom pilieri, proti ktorým bol zase Most-Híd. Bugár upozornil, že jeho strana vtedy nikoho nenazvala zradcami za to, že sa pridali k Smeru-SD. "Takúto rétoriku odmietam, hlasujem podľa toho, či to pomáha občanom alebo nie," dodal.

 

Podľa neho nie je pre Slovensko dobré a ani bezpečné mať vládu jednej strany. "Naším cieľom je vytvoriť základ vlády z troch strán. Veľmi široká koalícia nemá význam," konštatoval.

 

Šéf KDH Ján Figeľ si myslí, že vládna strana našla veľmi ľahko pre novelizáciu ústavy partnera pre zmenu, ktorú, ako poznamenal, nazvala dôležitou v rámci protiteroristického balíka. "Ale išlo im hlavne o ten balík," konštatoval. Spôsob, akým sa tak udialo, označil za politickú kampaň pred parlamentnými voľbami.

 

Deklaroval, že KDH je nastavené na serióznu spoluprácu celé svoje dejiny. "Sme pripravení na spoluprácu hodnotovo a programovo blízkych strán," uviedol, pričom v tejto súvislosti spomenul Most-Híd a #Sieť.