Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Princíp jeden mandát stačí – Pavol Hrušovský

Bratislava 9. júla (TASR) - Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) chce v Ústave SR zakázať poslancom Národnej rady SR a Európskeho parlamentu byť zároveň starostami, primátormi či predsedami krajov. Oznámil to šéf hnutia Ján Figeľ a poslanec Pavol Hrušovský v parlamente. Pripomenuli, že princíp jeden mandát stačí presadzuje KDH dlhodobo.

"Sme presvedčení, že je to jediné správne a systémové riešenie," vyhlásil Hrušovský. Figeľ poznamenal, že tento princíp by prispel k posilneniu demokracie a k rozšíreniu počtu ľudí vo verejnej správe. S návrhom chce KDH prísť po parlamentných prázdninách na septembrovú schôdzu.

 Kresťanskí demokrati sa nazdávajú, že poslanec nemôže stopercentne vykonávať svoj mandát, ak zastáva aj iné funkcie. Problém vidia najmä v spájaní mandátu poslanca s výkonnou funkciou. Hnutie mieni podporovať aj obmedzovanie platov za výkon viacerých funkcií a iné čiastkové riešenia. Preferuje však systémové, za ktoré považuje spomínané ústavné obmedzenie.

 KDH je pripravené rokovať o podpore zmeny ústavy. Rozhodujúce slovo bude mať Smer-SD, bez neho nemá šancu na úspech žiadny zákon. Na prijatie ústavnej zmeny je potrebných najmenej 90 poslaneckých hlasov.