Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prichádzajú jarné prázdniny... – Milan Országh

 ...a s nimi aj množstvo rodičovských starostí, ako si to zariadiť, aby ich ratolesti neostali bez dozoru, prinajlepšom, čo vymyslieť, aby zmysluplne využili voľný čas a nepreležali ho na gauči s mobilom či tabletom v ruke.

 

V tejto súvislosti je načim si pripomenúť, že najlepším liečiteľom duše i tela je príroda.  A to platí aj pre prázdninové obdobie. Ak vám to teda okolnosti dovolia a máte na to, urobte si výlet do Vysokých Tatier a keď už budete tam, nezabudnite zájsť na Hrebienok nad Starým Smokovcom. Tento východiskový bod trás do Malej a Veľkej studenej doliny, na Skalnaté Pleso či iba hen k Studenovodským vodopádom alebo Zamkovského chate už po šiesty raz zdobia umelecké diela sochárov z celého sveta, ktoré vytvorili počas januárového umeleckého mítingu Tatry Ice Master 2018. Nie z mramoru, dreva či vápenca, ale zo studených blokov priezračného ľadu. Po zotmení hýriacich studenými farebnými šatmi, vzbudzujúcich závany tajomnosti a mystiky.

 

Nemusíte sa báť, že prídete neskoro, tie najväčšie ľadové skulptúry, vytvorené pod holým „hrebienkovým“ nebom síce podliehajú vplyvom počasia, pričom najviac im dávajú zabrať teplé južné vetry, ale ľadové umelecké delikatesy sú  pred ním ukryté v poriadne chladenej kupole, prístupnej verejnosti každý deň od rána do večera. Vďaka výkonnému chladiacemu agregátu by v nej mali vydržať prinajmenej do konca apríla, teda aj cez veľkonočné voľné sviatočné dni. Nielen my, ale aj umelci zo Slovenska, Českej republiky, Walesu, Malajzie, Poľska, USA, Portugalska, Fínska, Ruska a Holandska sú presvedčení o tom, že ich vydarené a nevšedné diela stoja za to, aby sa nimi potešilo čo najviac ľudí a milovníkov umenia.

 

Druhým silným impulzom pre výlet na zo Starého Smokovca na Hrebienok (peši alebo pozemnou lanovou dráhou) je už tradičný Tatranský ľadový dóm, ktorý tu vďaka parte slovenského umelca Adama Bakoša stojí ukrytý v ďalšej kupole o priemere 25 metrov od polovice decembra. Tohto roku je 1 440 ľadových blokov vymodelovaných do tvarov slávnej barcelonskej katedrály Sagrada Familia. Nádherne opracovaný ľad, tichá hudobná kulisa a farebné dotvorenie vytvára jedinečný umelecký dojem. Bonus navyše tvoria farebné vitráže z tzv. „líhaného“ skla, ktoré špeciálne pre tento účel vytvoril sochár grécko-slovenského pôvodu Achilleas Sdoukos, ktorý v tieni katedrály vystavuje aj ďalšie diela zhotovené touto technikou. Mimochodom, osem vitráží mu vzalo pol roka života.

 

Tomuto ľadovému symbolu najznámejšieho diela španielskeho architekta Antonia Gaudího by určite zatlieskal aj sám autor originálu. My však pri návšteve Tatranského dómu by sme mali v duchu poďakovať „Bakošovcom“ za skvelú prácu.

 

Jednoducho, návšteva Hrebienka dnes stojí za každé cestovanie a námahu. Pre rodiny s deťmi to platí tiež, veď okrem iného tu ide aj o zdravie! Za záverečnú zmienku stojí fakt, že na vstup k ľadovej kráse peniaze nepotrebujete, skôr fotoaparáty...

Text a foto: M. Országh

Ľadová fauna v interiéri

Ľadová fauna v interiéri

Iba taký malý žralok..

Iba taký malý žralok..

Zo sveta rozprávok

Zo sveta rozprávok

Takto sa rodí kovbojské ródeo

Takto sa rodí kovbojské ródeo

 Ľadová Sagrada Familia

Ľadová Sagrada Familia