Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Priatelia moji milí, buďte zdvorilí! – Milan Kenda

Buďte vytrvalo zdvorilí. Úctivo pozdravte každého muža. I toho, ktorého ponesú domov z viechy štyria kamaráti, až raz pominú časy karantén. Alebo toho, z ktorého vidíte len chrbát a hrot udice na brehu temnej rieky. Teda otráveného muža na brehu otrávenej rieky. Pozdravte ho nahlas a výrazne.

 

 

Rovnako výrazne a nahlas pozdravte aj muža, ktorému trčia spod auta iba chodidlá. Nemusí byť ešte mŕtvy, môže práve doťahovať skrutky. Alebo skúmať únik chladiacej kvapaliny, z čoho býva motoristom poriadne horúco.

 

Pozdravte aj neznámu tvár v okne uháňajúceho rýchlika, doháňajúceho štvorhodinové meškanie. Zdvorilo pozdravte aj tvár maskovanú protikoronavírusovým náhubkom s veľkými obrazovkami tmavých slnečných okuliarov, ktoré ho majú chrániť pred prudkým oslnením lepšími zajtrajškami po nástupe politických zmenárov. Láskavo sa prihovorte nemej tvári, ktorá zamaskovanú tvár sprevádza na remienku.

 

Milo sa usmejte aj na namosúrenú tvár so spusteným rúškom. Pozdravte aj muža zahĺbeného do novín, alebo do výkopu žumpy pri chate. Úctivo pozdravte i muža, ktorý odkladá zalepenú obálku na zábradlie mosta a chystá sa bez rúška vrhnúť do vody. Nedajte sa pomýliť tým, že sa na niečo chystá. Väčšina chlapov sa stále na niečo chystá, no nenachádza v sebe dosť síl a disciplíny. Na rozdiel od nich mnohé ženy sú mužmi činu!

 

Ukloňte sa aj mužovi, ktorý je oblečený ako žobrák. Čo keď býva ako kráľ a chce len stlmiť ľudskú závisť? Rovnako pozdravte aj muža, ktorý vám nikdy neodpovie na pozdrav. Možno vám raz odpovie ospravedlňujúcim listom, až pôjdete vy dramaticky nahor, čím práve nemám na mysli vysokohorskú turistiku.

 

Buďte vytrvalo zdvorilí, lebo nikdy neviete, kedy sa vám to môže zísť. Hociktorý z neznámych, dočasne zamaskovaný rúškom, môže byť členom nejakej poroty, prijímacej alebo vyšetrovacej komisie. Keď k nim budete zdvorilí, budete im aspoň trochu povedomí. Trebárs podľa hlasu či držania tela. A budete uznávaní, lebo zdvorilosť vymrela s nástupom digitálnej generácie. Práve zdvorilosť vás vyčlení z davu a parádne vás zviditeľní. Ostatní v karanténových interiéroch namiesto tvárí vnímajú len blikajúce displeje. A keď budete aspoň trochu povedomí členom nejakej poroty alebo prijímacej komisie, máte šancu, že nevyčiarknu práve vás, ale nejakého ignoranta! Buďte teda vytrvalo zdvorilí.

 

Doteraz som rozprával iba o mužoch, ale ako sa správať k nežnému pohlaviu? K dámam treba byť ešte zdvorilejší. Vari ste nepostrehli, že sa k nám krôčik za krôčikom vracia matriarchát? Veď aj prezidentku už máme! Buďte ešte ostražitejšie zdvorilí, nedajte sa zmiasť správaním stereotypných tĺkov a davov, buďte predvídaví.