Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Pri novele zákona o hazardných hrách počúvame odborníkov i občianskych aktivistov – Stanislav Kubánek
Je to už dlhoročný a tvrdý boj, ktorý až teraz už azda prinesie víťaza. Stane sa ním štát a čo nebýva často zvykom – spolu sním aj občianski aktivisti. Vláda na základe pripomienok odborníkov i aktivistov pripravila výraznú novelu zákona o hazardných hrách a ja si osobne neviem predstaviť, že za jeho znenie nebudú hlasovať všetci poslanci parlamentu bez ohľadu na ich politickú príslušnosť.
Samozrejme, ako každý zákon, resp. návrh aj tento má zástancov i odporcov. Tých druhých je síce menej, ale argumentujú počtom svojich zamestnancov. Asociácia zábavy a hier tvrdí, že firmy, ktoré prevádzkujú hracie automaty, zamestnávajú až 14 000 ľudí, ktorých pracovné miesta budú od januára ohrozené. Ďalším argumentom týchto podnikateľov je predpoklad, že obmedzenie hazardu prinesie do štátnej pokladnice menej peňazí. Nalejme si však čisté víno – prevádzkovatelia hracích automatov sa predovšetkým boja o svoje zisky a to, koľko na tom zarobí štát ich veľmi nezaujíma.
Roky čítame a počúvame o nešťastných a chorých ľuďoch, ktorí na pohľad neškodným hraním v špecializovaných herniach a v pohostinstvách prišli často o strechu nad hlavou a svoje rodiny priviedli na mizinu. Niektoré krajiny západnej Európy, ktoré už spoznali dôsledky na pohľad príťažlivých a pestro blikajúcich skriniek, sa ich chceli čo najrýchlejšie zbaviť. Po roku 1989 v tom nemali žiadny problém: ešte vo vtedajšom Československu našli výhodné umiestnenie u nich už vyradených hracích automatov. Potom netrvalo dlho a naše zdravotníctvo zaregistrovalo novú diagnózu – gamblerstvo. Patologickí hráči sa ocitli v špecializovaných liečebniach vedľa alkoholikov. Nemusím zdôrazňovať, že ich liečenie je zdĺhavé a drahé.
Takže od januára nás v boji s gamblerstom čakajú výrazné zmeny. V herniach bude zakázaný prístup ľuďom, žijúcich zo štátnych dávok /tí doteraz tvoria skupiny verných a vytrvalých hráčov/, nedospelým do 18 rokov a liečeným závislým hráčom – ich zoznam bude mať každá herňa.
Úplne sa zrušia herne v pohostinstvách a reštauráciách, tam budú automaty celkom zakázané. Za herňu sa bude považovať už iba prevádzka s minimálne 12 hracími automatmi, doteraz ich stačí mať päť. Veľké kompetencie pri kontrole herní získajú najmä daniari, ktorí do nich budú môcť vstupovať s utajenou identitou, teda predstierať, že sú obyčajní hráči. Okrem nich dozor nad dodržiavaním zákona budú mať aj Finančné riaditeľstvo SR a colné úrady. Daň z jedného hracieho automatu bude predstavovať 5 500 eur ročne /doteraz predstavovala 5 000 eur/, z tejto sumy štát dostane 4 700 eur a mesto alebo obec 800 eur.
Samozrejme, mestá i obce doteraz dostávali z automatov oveľa viac. Ich predstavitelia hovoria o „výrazných výpadkoch v rozpočte“, ale na druhej strane si musia uvedomiť aj morálny aspekt tohto kroku. Aj preto, lebo primátori i starostovia majú na svojich stoloch nejednú petíciu občanov, ktorí žiadajú úplný zákaz herní v ich meste, obci, alebo v mestskej častí. Mestá musia rátať aj s tým, že určitý počet zamestnancov herní príde o prácu. Nič sa nedá robiť, vždy je to morálnejšie než „zbíjať a okrádať“ ľudí v herniach. Vo väčšine prípadoch tých, ktorí dostávajú životné minimum.
Samozrejme, až samotný život ukáže, čo prinesie táto novela zákona v praxi. V každom prípade jej cieľom je nevpustiť do herní tých, ktorí si nedokážu poradiť so svojou hráčskou závislosťou a teda sú to chorí ľudia. Novela zákona si vyžiadala zatiaľ dvojročnú prípravu a je dôkazom toho, že vláda pod vedením Roberta Fica počúva aj „hlas ľudu“, v tomto konkrétnom prípade mnohých občianskych združení. Samozrejme, pokiaľ prichádzajú s návrhmi a radami, ktoré majú prispieť väčšine z nás.
Stanislav Kubánek
poslanec NR SR /SMER-SD/