Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prezidentské voľby by vyhral R. Mistrík

Bratislava 12. decembra (TASR) - Ak by sa prezidentské voľby konali počas nadchádzajúceho víkendu (15. – 16. decembra), ľudia by najviac volili Roberta Mistríka (14,8 percenta). Na druhom mieste by skončil Štefan Harabin (10 percent), na treťom Béla Bugár (9,8 percenta). Prieskum prezidentských preferencií v decembri 2018 realizovala agentúra AKO. 


Za prvom trojicou by nasledovali Andrej Danko s 8,8 percenta, Richard Raši (8,5 percenta) a Veronika Remišová (8,3 percenta). Eduard Chmelár oslovil 7,7 percenta opýtaných, Zuzana Čaputová 6,6 percenta. František Mikloško získal 6,4 percenta, Milan Krajniak 6 percent. 


Menej ako päť percent by mali Marian Kotleba (4,3 percenta), Martin Daňo (2,7 percenta), Gabriela Drobová (1,9 percenta), József Menyhárt (1,7 percenta), Juraj Zábojník (jedno percento), Róbert Švec (0,6 percenta), Bohumila Tauchmannová (0,6 percenta) a Radovan Znášik (0,3 percenta).


Do zoznamu kandidátov boli podľa AKO zaradení okrem doteraz ohlásených kandidátov aj predpokladaní kandidáti troch strán, ktoré ešte nepredstavili svojich kandidátov (Smer-SD, SNS, OĽaNO). Z prieskumu tiež vyplýva, že šesť percent občanov by určite nešlo voliť. Viac ako 22 percent opýtaných nevedelo odpovedať na otázku, koho by aktuálne volilo. Menej ako jedno percento opýtaných odmietlo prezradiť, koho by volilo. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 3. – 4. decembra formou telefonického dopytovania na vzorke 1000 ľudí.


Prezidentské voľby budú na jar budúceho roka. Viacerí z uvedeného zoznamu už oznámili kandidatúru a zbierajú podpisy. Termín volieb ešte určený nie je a nie sú známi ani všetci kandidáti. Na kandidatúru musia kandidáti splniť viacero podmienok vrátane veku a vyzbieraných podpisov (buď 15 poslaneckých, alebo 15.000 občianskych).