Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prezidentka: Vláda by mala ukázať záujem reprezentovať všetkých občanov

(TASR) - Nová vláda by mala ukázať, že má záujem zastupovať a reprezentovať všetkých občanov. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla v príhovore po vymenovaní kabinetu premiéra Roberta Fica (Smer-SD). Za dôležité považuje jasné uistenie, že v dôstojnosti a právach sú silní aj príslušníci menšín a že výkon spravodlivosti má mať plynulý priechod. Ako zdôvodnila, ochrana demokracie a spoločenský zmier výrazne presahujú horizonty volieb aj volebných cyklov a prevyšujú rozdielnosť. Víta postoj vlády k členstvu v Európskej únii a NATO.


Hlava štátu v prejave hovorila aj o potrebe posilniť spoločenskú súdržnosť. "Dostali sme sa do situácie hlbokej nedôvery v spoločnosti. Nech by som dnes menovala akúkoľvek vládu, časť občanov by bola nielen sklamaná, ale dokonca v obavách z toho, čo bude," vyhlásila. Vidí v tom príležitosť komunikáciou a svojimi krokmi prispieť k vzájomnému rešpektu a k profesionálnej spolupráci. Želá si, aby každá vláda vrátane novovymenovanej bola úspešná, lebo vtedy bude prospešná ľuďom a celej krajine.

Prezidentka ocenila uistenie vlády, že za kontinuitu považuje aj členstvo v Európskej únii a NATO. Verí tiež v pokračovanie v dobrej susedskej politike. "Či už voči nášmu južnému, severnému, západnému, ale aj ťažko skúšanému východnému susedovi," podotkla.

Novú vládu podľa prezidentky čakajú výzvy, ako sú vysoké ceny energií, zlepšenie alebo ozdravenie verejných financií pri zachovaní sociálnych štandardov, potreba zvýšiť dostupnosť zdravotnej starostlivosti, úroveň školstva, zabezpečiť stabilitu financovania samospráv alebo napĺňanie míľnikov plánu obnovy. Ministrom pripomenula, že krajinu preberajú v 30. roku jej fungovania.