Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prezidentka SR Zuzana Čaputová má zrejme dvojaký provládny meter – Vladimír Dobrovič

Žiaľ, plagiátori z vládnej koalície ani upozorňovanie opozície na podozrenia súvisiace s ministrom vnútra a s ministerkou spravodlivosti, nepodnietili prezidentku SR Zuzanu Čaputovú, aby im odporučila vzdanie sa postov predsedu Národnej rady SR, predsedu vlády SR, ministrov vlády SR a ostatných vysokých postov.

 

V súvislosti s Kažimírovým obvinením z prečinu podplácania sa zato netradične veľmi rýchlopoponáhľala s vyhlásením, že pokiaľ by bola v situácii ako guvernér Národnej banky Slovenska a exminister financií Peter Kažimír, veľmi vážne by zvažovala odstúpenie z funkcie pre ochranu mena inštitúcie, ktorú teraz zastupuje. Dodala však, že rešpektuje prezumpciu neviny a o vine musí rozhodnúť súd, že prípadným návrhom na jeho odvolanie z funkcie sa bude zaoberať, až keď bude na stole. „Musia byť splnené zákonné dôvody, je to, samozrejme, na návrh vlády a po schválení parlamentom, ja som až na konci toho reťazca," poznamenala Čaputová.

 

Na stretnutí s novinármi na rezignáciu P. Kažimíra vyzvala vicepremiérka a ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová (Za ľudí). Síce stratila podporu takmer všetkých poslancov ich strany v NR SR, cíti sa však fundovanáradiť iným. Guvernér Národnej banky Slovenska Peter Kažimír by si mal podľa nej vziať príklad z rakúskeho kancelára Sebastiana Kurza a odstúpiť. Škoda, že nemá odvahu vyzvať na odstúpenie z vrcholných postov v parlamente a vo vláde predstaviteľov súčasnej vládnej koalície.

Peter Kažimír avizoval, že proti obvineniu z podplácania podá sťažnosť. Bývalý minister financií tvrdí, že sa „necíti byť vinný zo žiadneho trestného činu" a zároveň je podľa neho skutkový stav v uznesení nepravdivý a v samotnom odôvodnení chýbajú potvrdzujúce dôkazy.

Podľa vyjadrenia bývalého predsedu vlády a predsedu Hlasu-SD Petra Pellegriniho je potrebné počkať, či sa ukáže, že ide o skutočné a nie vykonštruované obvinenie. Prezumpcia neviny platí aj pri obvinení guvernéra Národnej banky Slovenska Petra Kažimíra, obvinenie mu nebráni vo výkone funkcie.„Kažimír je obvinený, ale platí prezumpcia neviny. Myslím si, že mu to nebráni naďalej vykonávať pozíciu guvernéra NBS až do času, keď bude definitívne rozhodnuté. Ja mu verím, aj jeho vyjadreniam, že sa nič také nestalo," skonštatoval Pellegrini s tým, že jeho obvinenie stojí len na výpovedi jedného človeka. Podotkol, že pri súčasnej situácii v polícii a podozreniach o manipulovaní vyšetrovania by na Kažimírovom mieste ostal vo funkcii.