Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prezidenti SR a ČR si spoločne uctili pamiatku zakladateľov ČSR

(TASR) - Položením vencov k pamätníkom Tomáša G. Masaryka a Milana Rastislava Štefánika na nábreží Dunaja si prezidenti SR a ČR Zuzana Čaputová a Petr Pavel v pondelok uctili pamiatku zakladateľov prvej Československej republiky. V rámci prvého dňa Pavlovej nástupnej návštevy na Slovensku si prezidentský pár uctil aj pamiatku obetí útoku na Zámockej ulici a zavraždeného novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej.


"Spoločne s českým prezidentom Petrom Pavlom sme si uctili významné osobnosti našej spoločnej histórie Milana Rastislava Štefánika a Tomáša Garrigua Masaryka a s nimi aj hodnoty prvej Československej republiky, ktoré sú nám obom blízke," skonštatovala prezidentka na sociálnej sieti.

Český prezidentský pár s manželkou Evou si uctili aj pamiatku obetí útoku v podniku Tepláreň, kde sa stretávala LGBTI komunita. Na otázku o jeho názore na manželstvá homosexuálnych párov a umožnení adoptovať im deti na tlačovej konferencii uviedol, že všetci by mali mať rovnaké práva a možnosti. Dieťa by podľa neho malo dostať možnosť vyrastať v priestore s materiálnym i citovým zázemím. Odmieta utláčanie akýchkoľvek menšín a vytváranie atmosféry strachu. Rovnako sa ohradil voči zastrašovaniu či fyzickému násiliu voči novinárom. Uviedol, že aj preto je súčasťou programu aj návšteva pamätníka zavraždeného novinára.

Prezidentke je ľúto, že na Slovensku chýba účinná legislatíva, ktorá by garantovala možnosť registrovaných partnerstiev. Hovorí o minimálnom štandarde práv a praktických výhodách, ktoré prinášajú. Hlavy štátov ešte v pondelok čaká spoločná diskusia v Slovenskom národnom divadle.