Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prezident SR hrubo zaútočil na ÚS, nech si takéto správanie odpustí – Robert Fico

Bratislava 13. decembra (TASR) - Prezident SR Andrej Kiska by si mal odpustiť útoky na adresu Ústavného súdu SR. Upozornil ho na to v stredu premiér Robert Fico (Smer-SD).


Fico tvrdí, že Kiska v utorok (12.12.) vo svojom prejave hrubo zaútočil na Ústavný súd. "Mal by zvažovať slová, je to najvyšší orgán ústavnosti a nikto nad ním nestojí, ani pán prezident," odkázal Fico Kiskovi. Rozhodnutia ÚS treba podľa Fica rešpektovať a nie vyjadrovať sa k nim znevažujúco. Fico tvrdí, že aj on niekedy nesúhlasí s rozhodnutiami ÚS, no nedovolil si ich znevažujúco komentovať. Takéto Kiskovo správanie môže podľa Fica prehlbovať nedôveru v štát. "Tak ho poprosím, aby si to nabudúce odpustil," uviedol Fico. Ústavní sudcovia robia podľa premiéra "kus dobrej roboty". "Pán prezident už nemôže hovoriť o mafiánskom štáte a morálke, ak takýmto spôsobom napadol senát Ústavného súdu," dodal Fico. Kisku upozornil, že ÚS mal zhodné stanovisko s Benátskou komisiou, na ktorú sa obrátil práve Kiska. Prezident v utorok (12.12.) oznámil, že za ústavných sudcov vymenuje Mojmíra Mamojku, Janu Laššákovú a Miroslava Ďuriša. Vyhlásil to v reakcii na rozhodnutie senátu Ústavného súdu (ÚS) SR, ktorý rozhodol, že na chýbajúce miesta musí vymenovať kandidátov, ktorých v minulosti odmietol.

       Nález senátu pod vedením Petra Brňáka podrobil Kiska kritike, pričom sa prezident domnieva, že vstúpi do dejín ústavnoprávnej praxe ako jedno z najhorších rozhodnutí. "Nález o porušení práv kandidátov na sudcov Ústavného súdu je svojvoľný, plný formálnych a vecných chýb. Je prejavom hlbokého pohŕdania Ústavou SR, ignorovania predchádzajúcich rozhodnutí Ústavného súdu jeho vlastnými sudcami a príkladom nerešpektovania základnej deľby moci v právnom štáte," povedal Kiska.
      Kiska sa vymenovaním rozhodol ukončiť tri roky trvajúci spor s Národnou radou SR, ktorá kandidátov navrhla. Voči väčšine mal Kiska výhrady, tvrdil, že nemajú dostatočnú odbornú kvalifikáciu. Podľa prezidenta nešlo o kompetenčný spor, ale o spor o to, aké poslanie má Ústavný súd vôbec plniť.
      Kiska vyhlásil, že odmieta vykonať najnovší nález prvého senátu ÚS zo 6. decembra, ktorý hlave štátu prikázal vymenovať troch ústavných sudcov z celkom siedmich zvolených kandidátov. Spor sa napriek tomu rozhodol ukončiť uplatnením svojej výlučnej právomoci.