Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prezident chce konflikt, ja o to nemám záujem – R. Fico

Bratislava 19. marca (TASR) – Prezident Andrej Kiska chce konflikt s predsedom vlády, myslí si premiér Robert Fico (Smer-SD) s tým, že on na takomto konflikte nemá záujem. "Chápem, že jeho poradcovia ho tlačia do konfliktu, pretože pán prezident si pripravuje nejaké politické pozadie do budúcnosti. Ja do tohto konfliktu nepôjdem. To neznamená, že si nebudem hovoriť suverénne svoje názory a postoje," konštatoval Fico v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike.
      

Reagoval tak na prezidentove vyjadrenia na tohtotýždňovej hodnotiacej konferencii zahraničnej a európskej politiky SR. Podľa Kisku je zahraničná politika súčasnej vlády často mätúca, pričom inak sa jej predstavitelia vyjadrujú v Bratislave a inak v Bruseli. "Neviem, o čom pán prezident hovorí. Mohol by si niekedy ešte predtým, ako niečo od poradcov prečíta, si ten prejav prečítať. To sú veci, ktoré mu evidentne niekto píše," odkázal mu Fico.
      

Zahraničná politika SR je podľa neho zakotvená na dvoch princípoch, ktoré vláda nikdy nesklamala – EÚ je náš životný priestor a NATO je náš bezpečnostný pilier. "Na druhej strane máme niekedy potrebu v Bruseli bojovať za svoje vlastné národné záujmy," zdôraznil premiér. Príkladom toho je podľa neho napríklad kritika medzinárodného plynovodného prepojenia Nord Stream 2 alebo sankcií EÚ voči Rusku, na čo upozorňoval aj Kiska.
      

Povinnosťou Slovenska je podľa Fica byť v EÚ, NATO, ale zároveň mať dobré vzťahy so všetkými, ktorí o to majú záujem. Sankcie voči Rusku podľa neho nikomu nepomohli. "Náš problém dnes nie je Ruská federácia, to je typické prekrývanie problémov v zahraničnej politike. Našim hlavným problémom je to, čo sa bude diať v EÚ," dodal s odkazom na tendencie viacrýchlostného vývoja v Európe. Slovensko pritom podľa neho musí byť v EÚ v centre diania.