Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prepúšťať nebudú – lebo nemôžu! – Vladimír Mezencev

Oceliarom v Európe, teda vrátane Slovenska, už celé mesiace nedáva spávať  situácia na svetom trhu. Cena ocele na ňom prudko klesá, pričom jednou z najvýraznejších príčin je lacná čínska oceľ, ale v neposlednom rade aj pokles ceny ropy. Z iniciatívy britského ministra hospodárstva, konzervatívca Sajida Javida sa zišli jeho kolegovia z celej EÚ, ale žiadne východisko zo súčasnej situácie sa im nepodarilo nájsť. Dumpingové čínske ceny a rast importu ocele do Európy – to je hlavná prekážka stability hutníctva železa na našom kontinente a tú sa, žiaľ, doteraz nepodarilo prekonať. Jednoducho EÚ nenašla dostatočné páky na kontrolu obchodu s čínskou oceľou, na rozdiel od USA, Turecka a ďalších krajín.

 

Súčasná situácia nepriaznivo ovplyvňuje aj výrobu vo vlajkovej lodi nášho ťažkého priemyslu – v U.S. Steele Košice. Aj ju, podobne ako ďalšie oceliarne v Európe, postihne obmedzenie výroby, ale našťastie nie prepúšťanie  zamestnancov. I keď v iných krajinách hutníci prichádzajú aj o svoje pracovné pozície, košickí oceliari sa toho nemusia obávať. Ešte v roku 2013 predstavitelia U.S. Steel Košice podpísali s našou vládou memorandum, ktoré platí až do konca roka 2016. Dovtedy sa prepúšťať rozhodne nebude. Dovtedy súčasní majitelia nemôžu ani predať tento stále priemyselný skvost, i keď sa o tom medzi odborníkmi i obyvateľmi Košíc a ich okolím neustále hovorí. Čo je však pravda, železiarne obmedzia svoju výrobu, počas nastávajúcich sviatkov až o polovicu a to znamená, že niektorí zamestnanci ich budú mať predĺžené, jednoducho zostanú doma. Žiadne hromadné prepúšťanie sa však nepripravuje. Korporácia U.S. Steel však už prepúšťa na svojom materskom kontinente – v Amerike. Aj tam vládne v hutníctve neutešená situácia a tiež to tam všetko zvaľujú na čínske dumpingové ceny. Aj tie sú však výsledkom iba nadprodukcie a čínske firmy sa chcú jednoducho zbaviť ocele v preplnených skladoch.

 

V súvislosti so súčasnou hospodárskou situáciou v spoločnosti U.S. Steel v nastávajúcej fašiangovej sezóne neuskutoční svoj reprezentačný ples, na ktorom sa malo pôvodne zúčastniť cca 350 hostí. Toto rozhodnutie privítali aj odborári U.S. Steelu. Len pre zaujímavosť – keď v roku 2009 už naplno prepukla hospodárska a finančná kríza, ples U.S. Steelu sa tiež nekonal. U.S. Steel Košice sa snaží šetriť všade, kde sa to len dá. Rušia kontakty s rôznymi externými partnermi a ich služby sa snažia nahradiť vlastnými silami, pozastavili kurzy anglického jazyka a zrušili aj tradičný vianočný charitatívny koncert. Na druhej strane U.S. Steel v tomto roku rôznym občianskym združeniam, obciam a mestám prispel na rôzne granty celkovou sumou 14 077 eur. Časť z týchto peňazí  išla  na Vihorlatskú úzkokoľajku, Detskú železnicu Košice, na rozvoj včelárstva, do mesta Moldava nad Bodvou a do obce Kostoľany nad Hornádom... Ide o program Spoločne pre región. Pri všetkej objektívnosti musíme konštatovať, že bez Američanov by sa možno dodnes nedokončila Steel aréna - Košický štadión Ladislava Trojáka, v súčasnosti najvýraznejšia športová dominanta Košíc. Pri všetkých takýchto daroch a formách pomoci si však musíme uvedomiť, že Východoslovenské železiarne, z ktorých sa stal U.S. Steel vtedajšia vláda Mikuláša Dzurindu predala Američanom doslova „za babku“, výstižnejšie povedané za trestuhodne nízku cenu a okrem toho im navyše podarovala 10-ročné daňové prázdniny.

 

ČO ĎALEJ?

Kto sa čo len trochu zaujíma o dianie v našom hutníctve železa dobre vie, že U.S. Steel Košice už dávnejšie rozmýšľa o odpredaji svojho majetku na Slovensku. Pred časom sa vážne hovorilo o kúpe spoločnosti Ukrajinou, konkrétne jej oligarchom Rinatom Achmetovom. Záujem o kúpu mali vraj aj Rusi. Potom však plánovaný odchod zo Slovenska zastavili, aspoň na určitý čas, dotácie na elektrinu vyrobenú v podnikovej elektrárni vo výške 14,8 milióna eur ročne i ďalšími stimulmi v oblasti ochrany životného prostredia. Takto vláda SR na čele s Robertom Ficom aspoň na štyri roky prispela k odstráneniu rôznych špekulácií, súvisiacich s predajom spoločnosti. Tu síce vôbec nejde o to, aby sa zabránilo zbytočnému chaosu, ktorý môže nastať po zmene majiteľa a zároveň tak predísť možnému prepúšťaniu pracovníkov firmy. Z rôznych zdrojov sa nám však podarilo zistiť, že k predaju U.S. Steelu v roku 2012 nedošlo predovšetkým preto, lebo záujemcovia navrhovanú cenu U.S. Steelu Košice považovali za prehnane vysokú...