Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Premiérsky hysterik sa zapisuje do našej histórie – Milan Kenda

Satirik má oproti politológovi viacero výhod, napríklad môže sarkasticky zveličovať nedostatky politikov. Ale napriek jeho zveličovaniu oplatí sa čitateľom zamyslieť sa nad vypichnutými negatívami. Satirik tiež nemusí zdvorilo čakať na uplynutie povestných sto dní, aby sa pustil do hodnotenia vládnych politikov, aby trpezlivo vyčkal stodňový interval od ich nástupu k moci. Práve to sa chystám urobiť!

 

Lenže v prípade momentálneho premiéra sa vlastne o čakacích intervaloch ani nedá hovoriť. Pravidelne som sledoval jeho trápne výčiny v parlamente i mimo neho, nelichotivé komentáre novinárov o jeho hysterických výstupoch a permanentnú odozvu na aktivity tohto klauna-inšpirátora u tvorcov nových anekdot v našej miniatúrnej hŕstke satirických časopisov. Dávno pred získaním premiérskeho kresla sa svojráznym spôsobom tento hysterik zapísal do našej histórie.

 

Dozaista nie som jediný autor, ktorý sa zamýšľa nad tým, ako a prečo sa tento Trnavčan s tvrdou slovenčinou a tvrdými manierami dostal tak vysoko. Veľa mi naznačila sentencia od Charlotte Gray: „Naša spoločnosť si málo váži múdrych ľudí. Iba šikovných.“ Na to som si odpovedal, že momentálny premiér vo svojej doterajšej politickej aktivite predviedol veľa šikovných demagogicko-populistických ťahov na vnímanie davu, najmä postpubertálneho. Špecifický výkon hodný psychologického či až psychiatrického výskumu!

 

Možno aj časť jeho obdivovateľov /takisto len momentálnych/ bude so mnou súhlasiť v názore, že tento momentálny premiér rozhodne nemá štátnický rozmer. Keď z Číny prišla letecká zásielka objednaných rýchlotestov na zisťovanie postihnutia koronavírusom, doplnená dokonca darovanými hygienickými pomôckami, tento rýchlokvasený premiér tvrdo podcenil rýchlotesty a vyjadril sa o nich, že ich treba vyhádzať do Dunaja. Takto hlboko urazil toto pekné gesto a aktivitu Čínskej republiky v čase, keď viaceré štáty /vrátane USA/ zadržiavajú takéto produkty a pomôcky egocentricky len pre vlastnú potrebu. Úžasná štátnická duchaplnosť a duchaprítomnosť! Nepochybujeme, že tento obrovský chybný krok, označovaný francúzskym výrazom faux pas, neunikol čínskej diplomacii a že vedenie čínskej veľmoci naň nezabudne.

 

Momentálna tunajšia vláda je nesúrodý súbor exponentov. Pokým jeho najslabším a z hľadiska osudov našej spoločnosti najnešťastnejším článkom či prvkom je momentálny premiér, medzi jeho najsilnejšie články patrí minister Milan Krajniak, pochádzajúci zo strany Sme rodina. Je to muž činu, nepraktizujúci osobné útoky a nepestujúci šarvátky, zdôrazňujúci dodržiavanie volebných sľubov, avizujúci niektoré sociálne aspekty programu a vyznávajúci pragmatický prístup ku riešeniu problémov. Mám podozrenie, že práve jeho pričinením je v programe jeho strany niekoľko dôležitých bodov pre zlepšenie sociálnej situácie občanov Slovenska. Mám tiež podozrenie, že práve on ovplyvnil a nasmeroval svojho šéfa Borisa Kollára k tomu, aby sa poďakoval bývalému premiérovi Petrovi Pellegrinimu za včasné, no nepremrštené úvodné opatrenia na ochranu proti pandémii. Ale dobre viem, čo mi na tieto vety chcete povedať – áno, uvidíme, čo sa z toho naozaj zrealizuje.

 

Právom sa však môžeme obávať, aké má kompetencie a predpoklady na vládnutie momentálny premiér, a to na základe jeho doterajších hysterických prejavov v parlamente i pred jeho bránou. Bitkár, provokatér, hysterik a štváč, to všetko ovláda, takého ho po rokoch poznáme, taká je jeho doterajšia „kvalifikácia“. Čo tvorí základ jeho kompetencie riadiť štát? nenávisť voči Róbertovi Ficovi! Ustavične skanduje svoju mantru, azda najrozšírenejšiu chiméru medzi jeho vládnymi kolegami, teda fanatickú a nerealistickú vieru v odstránenie korupcie. Momentálny premiér ako zaslepený idealista neráta s často sa vyskytujúcou kapitalistickou trajektóriou od činného podnikateľa k zločinnému podnikateľovi, teda s reprízou kočnerizmu. Zabúda, že po nedávnych voľbách /česť výnimkám!/ sa predrala k moci úderka kúzelníkov spoliehajúcich sa na to, že doteraz neriadili štát, takže nie sú zaťažení nijakými šablónami a chystajú sa experimentovať s populáciou pokusných králikov, čo ešte navyše enormne komplikuje koronavírusová kríza. Tesne pred Veľkou nocou a ešte aj po nej /pri chuti nariadiť blackout/ sa momentálny premiér usiloval prinútiť koronavírus, nerešpektujúci hranice celého sveta, aby u nás rešpektoval hranice okresov.

 

Občania s jasnou mysľou postrehli, že u nášho momentálneho premiéra sa začínajú prejavovať diktátorské sklony. Po niekoľkých týždňoch od nástupu k moci! Najnovšie tento diktátor z branže zmenárov nariadil dôchodcom, že smú nakupovať a vybavovať svoje záležitosti len od deviatej do jedenástej hodiny. Trápne je, že v tomto čase do niektorých predajní nevpúšťajú mladších ľudí, ako keby tento momentálny génius predpokladal, že v tomto čase sa budú starší s mladšími rad radom a hlava-nehlava v týchto prevádzkach infekčne objímať i bozkávať, strhávajúc si z tvárí rúška! Momentálny premiér, napriek zdĺhavému vyčkávaniu dôchodcov v radoch pred predajňami, napriek vypúšťaniu po jednom či po dvoch dovnútra, veľkodušne vyčlenil pre seniorov iba dve hodiny! Vari si trúfne už len na starčekov a starenky? A ukázalo sa, že momentálnemu premiérovi chýba dôležitý zmysel pre uvážené a vyvážené manévrovanie medzi úsilím oslabiť ničivú silu koronavírusu a úsilím nezničiť našu ekonomiku. Práve to je veľmi zlá vizitka i perspektíva!