Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Premiér Robert Fico si v Prahe prevzal Rad Bieleho leva – TASR

Fico po slávnostnom akte pre novinárov uviedol, že to je pre neho veľká pocta a váži si to. Vyznamenanie dostal podľa jeho slov po prvý raz v živote.

„Vždy bez ohľadu na to, aká garnitúra politická bola na slovenskej alebo českej strane, ja som sa snažil o nielen také tie štandardné vzťahy medzi premiérmi, ale to boli doslova vždy vzťahy priateľské. A úplne inak vyzerá spolupráca medzi krajinami, ak premiéri majú k sebe bližšie, keď si dokážu zatelefonovať, vedia sa stretnúť aj neformálne, možno ísť spolu na futbal, aj také situácie boli,“ vysvetlil Fico. Povedal, že mal veľmi dobrý vzťah so všetkými šiestimi českými premiérmi, ktorých v svojom úrade zažil od roku 2006.

Slovenský premiér Robert Fico preberal z rúk českého prezidenta Miloša Zemana vysoké štátne vyznamenanie Rad bieleho leva

 

„Chcem jednoducho, aby aj moje správanie sa, a to čo sme vo vzájomných vzťahoch urobili, bolo príkladom, pre každého ďalšieho slovenského premiéra, alebo premiérku, že bez ohľadu na to, akej farby sme, či modrý, červený, zelený, žltí, tak tie vzťahy medzi Slovenskom a Českom musia vždy mať vysokú kvalitu,“ doplnil.

Na názory, ktoré sa opäť objavili na Slovensku, že by 28.október mal byť aj tu štátnym sviatkom, Fico zareagoval tým, že by to nebolo vhodné. „Nešiel by som do tejto polohy, pretože na Slovensku máme jeden z najväčších počtov štátnych sviatkov, ak to porovnáme aj s inými členskými štátmi Európskej únie,“ zdôvodnil.

 

Slovenský premiér by sa skôr venoval pripomenutiu mladej generácii, čo bolo Československo medzi prvou a druhou svetovou vojnou. „To bola naozaj moderná demokratická spoločnosť s vysokou životnou úrovňou,“ povedal. Osobitná pozornosť by sa potom podľa neho mala na Slovensku venovať oslavám 100 výročia vzniku ČSR o štyri roky.

 Je to podľa neho dátum, ku ktorému by sa malo Slovensko intenzívnejšie prihlásiť a zapojiť. „Ak aj ja budem mať to šťastie, že aj v roku 2018 budem súčasťou politickej scény, tak určite sa postavím k tomu sviatku inak, ako to robíme teraz,“ uzavrel.

 

Rovnaké ocenenie si prevzal v českej metropole aj bývalý rakúsky spolkový kancelár Franz Vranitzky. Prezident ČR udelil celkove štyri Rady Bieleho leva, štyri Rady Tomáša Garrigua Masaryka, šesť medailí Za hrdinstvo a 19 medailí Za zásluhy.

Medzi ocenenými Radom Tomáša Garrigua Masaryka boli napríklad aj šansonierka Hana Hegerová, ktorá sa však na slávnostnom akte nezúčastnila, in memoriam ocenený pesničkár Karel Kryl, ale aj slávny cestovateľ a spisovateľ Miroslav Zikmund.