Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prekvapenie sa nekonalo, špekulácie sa nepotvrdili - Darina Malová

Prekvapenie sa nekonalo, zhodnotila výsledky prvého kola prezidentských volieb politologička Darina Malová. "Prekvapenie, samozrejme, súvisí s moratóriom, nielen volebným, ale aj na uverejňovanie prieskumov verejnej mienky," povedala pre TASR.
      

Najmä v závere kampane sa podľa jej slov objavili viaceré špekulácie o nedostatočne zakotvenej podpore Zuzany Čaputovej. Pripomenula, že sa špekulovalo aj o postupe Štefana Harabina do druhého kola. "To znamená, že ani v tomto prípade sa mnohé špekulácie, ktoré rozvíjali marketingoví 'odborníci' alebo rôzne médiá, nepotvrdili," zdôraznila.
      

To, či sa voliči neúspešného kandidáta Harabina zapoja do druhého kola, považuje za otvorené. Maroš Šefčovič, ktorý sa s Čaputovou stretne v druhom kole, môže podľa politologičky osloviť voličov Smeru-SD a SNS viac, ak bude presvedčivejší v sociálnych témach.
      

Na otázku, či sa môže Čaputovej náskok preniesť aj do druhého kola, odpovedala tým, že treba spoznať jej naozajstného voliča. "Typ voliča, ktorý stojí za pani Čaputovou, je typ voliča, ktorý si predovšetkým žiada zmenu," tvrdí Malová s dôvetkom, že ide o zmenu nekonfrontačným spôsobom. Kandidáti, ktorí prezentovali svoje extrémne postoje, podľa nej nerátali s týmto štýlom kampane. "Okrem zmeny a nekonfrontačnosti jej ľudia prosto dôverujú a dokázali sa s ňou identifikovať."
      

Čaputová má podľa politologičky potenciál na oslovenie ďalších voličov. "Má ho bez toho, že by musela meniť či už myšlienky, alebo štýl svojej kampane," argumentuje Malová. Za silné heslo považuje to, že Čaputová určitým spôsobom ponúkla "lásku k blížnemu".
      

Na margo kampane Maroša Šefčoviča povedala, že bol akoby nerozhodný. "Jeho tím neprofiloval svojho kandidáta dostatočne jasne," tvrdí Malová.
      

Určité obmedzenie vidí aj v jeho predchádzajúcej kariére, pretože ako člen Európskej komisie nemôže kritizovať napríklad Európsku úniu. "V kampani si navyše zvolil pomerne silnú sociálnu rétoriku. Propagoval sociálnu solidaritu medzi generáciami," ozrejmila. Práve túto časť jeho kampane však podľa jej slov kritizoval Harabin napríklad tým, že poukazoval na výšku jeho platu vo funkcii v Európskej komisii. Silný potenciál v druhom kole u Maroša Šefčoviča vidí práve v oslovovaní voličov Smeru-SD či SNS, ktorí sú podľa jej slov náchylní na sociálne témy.
      

Pomerne nízky rozdiel medzi Šefčovičom a Harabinom odôvodnila tým, že Harabin bol prijateľným aj pre voličov strany Smer-SD, ktorá podporila Maroša Šefčoviča. Paradoxne podľa nej pri oslovovaní sympatizantov Smeru-SD bol Harabin do istej miery úspešnejší ako Šefčovič. "Tá prvá motivácia je u nich nepokojnosť a potom posun k extrému. Ale to sú dôsledky kampane, ktorú v parlamentných voľbách v roku 2016 volil Robert Fico," uzavrela Malová.
      

Víťazkou prvého kola prezidentských volieb je Zuzana Čaputová. Do druhého kola ide s Marošom Šefčovičom. Vyplýva to z oficiálnych výsledkov prezidentských volieb. Čaputová získala v prvom kole 40,57 percenta hlasov, Šefčovič dostal od voličov 18,66 percenta hlasov.