Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Predsedníctvo sa demontážou Reduty nekončí, začína sa druhá polovica – Miroslav Lajčák

Bratislava 11. októbra (TASR) - Dnešný deň je historický v kalendári slovenského predsedníctva, posledný deň využívania Reduty ako hlavného miesta pre organizovanie aktivít na najvyššej úrovni. Povedal to minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák.


"Dnešným dňom začíname s jej demontážou a návratom do pôvodného stavu. Som veľmi rád, že sa nám podarilo premeniť túto krásnu historickú budovu na moderné kongresové centrum a môžem povedať, že všetci delegáti, ktorí ju navštívili, boli unesení a nešetrili chválou na tie podmienky, ktoré sme pre nich pripravili," konštatoval minister.


Počas doterajšieho slovenského predsedníctva sa podľa jeho slov konalo v Redute spolu 24 rokovacích dní a 19 ministerských podujatí. "Bolo tu viac než 700 delegácií zo 45 krajín sveta vrátane Spojených štátov, Kanady a viac než 2100 delegátov len tu v Redute.

 Samozrejme, to nie je koniec nášho predsedníctva, podujatia na nižšej úrovni pokračujú v budove starej národnej rady, na Bôriku, v kongresovej sále ministerstva zahraničných vecí. Čaká nás ešte asi stovka podujatí a obrovské množstvo práce v Bruseli, lebo sme sa len prehupli do druhej polovice slovenského predsedníctva," uviedol minister Lajčák, pričom dodal, že tá najviditeľnejšia fáza z pohľadu občanov sa končí.


Zároveň odkázal Bratislavčanom dobrú správu - končia sa dopravné obmedzenia v okolí Reduty. Poďakoval všetkým, ktorých sa obmedzenia dotkli, za ich pochopenie.

 
Za najviditeľnejšiu udalosť doterajšieho slovenského predsedníctva označil bratislavský summit. "Inak medzi úspechmi môžeme určite spomenúť aj dohodu o ratifikácii Parížskej dohody o klimatických zmenách, vrátane toho, že sa nám podarilo odovzdať ratifikačné listiny minulý piatok v New Yorku, vďaka čomu táto dohoda vstúpila do platnosti," vysvetľuje minister.


Z ďalších významných úspechov spomenul vstup Európskej pohraničnej a pobrežnej stráže do fázy operability, dohodu o bezvízovom styku pre Gruzínsko či začiatok procesu prístupových rokovaní s Bosnou a Hercegovinou. Dodal však, že pred sebou máme ešte druhú polovicu predsedníctva.


"Druhá polovica bude z pohľadu slovenského občana menej spektakulárna, už nebudú prichádzať svetoví štátnici do Bratislavy, čaká nás ale obrovské množstvo práce v Bruseli. Teraz musíme pracovať na tom, aby, keď sa nás 1. januára opýtajú, ako sa nám to podarilo, tak ten zoznam, ktorý som vám veľmi čiastočne prezentoval, dokázal byť ešte dlhší," uzavrel minister Lajčák.