Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pred voľbami veselo i vážne... – Štefan Nižňanský

Za smolu Slovenska možno považovať i skutočnosť, že sa musí stať obrovská tragédia, akou bol v decembri 2019 mikulášsky výbuch plynu v 12-poschodovej prešovskej bytovke sľudskými obeťami, aby nás elektronické médiá prestali na pár dní obťažovať hlúpymi účelovými témami. Napríklad  Kočnerovou Threemou alebo marketingovým ťahom silového rezortu, stíhajúceho dvoch lídrov vplyvných politických strán. Slovenská republika sa ale cez „Čiernu kroniku“ dostala aj na stránky zahraničnej tlače:

 

Americký Washington Post: Výbuch plynu v slovenskom paneláku zabil piatich ľudí, zranil 40

x

Americký New York Times: Výbuch plynu v bytovom dome na Slovensku zabil päť ľudí, zranilo sa 40

x

Kanadský Global News: Výbuch plynu na Slovensku zabil päť osôb, 40 utrpeli zranenia

x

Český Blesk: Ľudí v pekle uväznila sfušovaná oprava!

x

Ruský RussiaToday: Masívny výbuch plynu zdemoloval bytovku na Slovensku

x

Britský The Independent: Výbuch plynu zabil piatich ľudí a viacerých uväznil na streche horiacej budovy na Slovensku

x

Rakúsky Kurier: Smrteľný požiar vo výškovej budove, mnohí nakrúcali namiesto toho, aby pomohli

 

Pokiaľ ide o našu tlač, po pár dňoch sa už sústredila najmä na predvolebnú kampaň.O kreslá v slovenskom parlamente sa bude uchádzať až 25 politických strán! Pritom každému je jasné, že do NR SR sa dostane z nich iba 6, maximálne 8. Chce sa mi otvorene napísať, že už v čase písania týchto riadkov pred koncom roka 2019 je všetko rozhodnuté, že krajina pod Vysokými Tatrami sa na slobodné voľby bude len hrať. Moderná technika, špičkové technológie sa v rukách gaunerov môžu aj dajú zneužiť podľa potreby či zadania. Nepostrehnuteľne.

           

Tak či onak, Slovensko nečakajú dobré časy! Nosí sa však politická korektnosť, tak si špekulatívne preberme odhady... Podľa mňa sa teda patrí (ako prvý variant) spomenúť opätovné a už niekoľkonásobné víťazstvo strany SMER-SD, ktorej „prenasledovanie predsedu Fica a jeho trestné stíhanie viac pomôže než uškodí“. Vidí to tak politológ Ján Baránek. K zostaveniu vlády ale bude potrebovať okrem SNS i ďalšieho koaličného partnera, ktorý by nahradil vysublinovaný MOST-HÍD... Ak päťpercentnú hranicu prelezie Druckerova strana, Harabin alebo Chmelárovi socialisti, bolo by vymaľované. Ale... V prípade že nie, s Kotlebovou stranou zásadne a nahlas odmietol spolupracovať líder Peter Pellegríni. A to ani formou tichej podpory vládneho programu. V zázraky neverím a ani v prípade tohto výsledku by nezavládol v Slovenskej republike želaný pokoj a bratská láska. Scenár masových protestov by sa posunul z Česka cez rieku Moravu o kúsok na východ a už od apríla 2020 by sa masovo zapĺňali námestia v Bratislave, Košiciach i v Banskej Bystrici protestujúcimi „Milionármi“. Nesmieme ale opomenúť, že prezidentka Zuzana Čaputová môže pokojne rezignovať na obvyklý postup a zostavením vlády nemusí poveriť víťaza volieb.  

           

Špekulujme ďalej o druhom variante. O tom, že by – na základe výsledkov volieb - ani jeden z blokov nedokázal zostaviť vládu. Tento stav by najviac potešil práve dočasnú nájomníčku Grasalkovičovho paláca. Manekýnka s najslabším prezidentským mandátom by si prvý raz v histórii Slovenskej republiky mohla vyskúšať variant s úradníckou vládou. Posilnené prezidentské právomoci a vloženie sa do „prezidentských“ zmlúv by jej uľahčilo splnenie zadania i očakávaní od jej zahraničných tútorov a krstných otcov. Podpísala by Istanbulský dohovor  bez súhlasu parlamentu či vlády, roztvorila by širokú pezinskú náruč migrantom a udelila najvyššie štátne vyznamenania Monike Tódovej z denníka N a špeciálnemu prokurátorovi Tomášovi Honzovi.

           

Tretí variant prináša už vopred avizovanú i ospevovanú „zmenu“. Voľby vyhrajú liberáli a s pomocou kresťanských demokratov zostavia silnú koaličnú vládu ústavnej väčšiny. Obratom zrušia všetky sociálne opatrenia predošlej vlády, starobným aj invalidným dôchodcom škrtnú bez verejnej diskusie 50% z vyrátanej penzie a zvýšia ešte viac všetky spotrebiteľské ceny i poplatky za služby. Pri rozdeľovaní postov pre svojich vyhladovaných verných straníckych bratov z bratislavskej kaviarne i z regiónov, pri obsadzovaní lukratívnychpozíciírodinnými príslušníkmi a po prvých kolách rozdeľovania štátnych výdavkov či euro dotácií, sa sprosto a zúrivo rozhádajú. Vo všeobecnom spoločenskom chaose, počas predpokladaných sociálnych nepokojov potom vláda padne do roka a do dňa. V horšom prípade do 24 mesiacov.

 

Že je to bezútešné? Zabavme a rozveseľme sa teda radšej faktami, ktoré sme postrehli už pri odovzdaní kandidačných listín. Pobavil úsmevný moment, pri ktorom sa na dvoch kandidátkach opakovali mená. Bývalý tenista Ján Krošlák sa chcel o priazeň voličov uchádzať aj cez SaS, aj cez OĽaNO. Ako uviedli noviny, nakoniec sa kandidatúry za sulíkovcov vzdal. JUDr. Eduard Bárány vysvetlil, že komisii doručil odvolanie včas, takže ho zaregistrovali. Druhý kandidát to však nestihol v termíne a preto ho volebná komisia vyškrtla z oboch kandidátok. Pobavili ma ale viac „nové tváre“ v politike. Pri ich predstavovaní 8.decembra 2018 v diskusnej relácii TA3 krasokorčuliarka Oľga Beständigová, ktorá sa dala pripísať na kandidátku Demokratov (DS) len potvrdila svoju naivitu, hlúposť biomatky a úplnú neznalosť politického terénu. V minulosti sympatizovala s SaS aj s Procházkovou stranou Sieť a otvorene priznala aktuálnu volebnú piruetu: vraj nedostala inú ponuku, tak sa nechala zlanáriť 9-člennou skupinkou utečencov od Sulíka.

 

Z lídra hnutia OĽaNO Igora Matoviča sa v ostatných štyroch rokoch z tlčhubu stal tragéd, takže povolal zabávača Jozefa Pročka, aby bolo v parlamente živo aj veselo.Samozrejme, že tento herec a zabávač zarábajúci celé desaťročie na Markíze a Pavlovi Ruskovi, ktorý v minulosti za honoráre verejne kortešoval, podporoval viacero politických subjektov a robil im kampane, ukázal už len to, že je viac  hašterákom ako veselým bavičom. Pravičiar a mladý saskár (ako sám seba definoval) blogera youtuber Ladislav Miko známy pod prezývkou „Zlý zajo“ (pripomínajúc hustou islamskou bradou a holou hlavou viac progresívca), postavil svoj politický program na nedôvere polícii, na potrebe kritického myslenia a na vyslovenej potrebe „dať Smer dolu!“Vydarený štvorlístok dopĺňala speváčka Denisa Jánoška Sándorza Maďarskú komunitnú spolupatričnosť (MKS). Pôsobila pokojne a vyrovnane, držala sa späť, no okrem túžby dostať do NR SR maďarskú menšinu a zabezpečiť rozvoj južného Slovenska, nevypadlo z nej nič jasnejšie.   

 

Veselo i vážne môže byť ešte aj okolo Harabina. Súhlas s kandidatúrou v parlamentných voľbách automaticky odstúpili prezidentskej kancelárii. Z funkcie sudcu Najvyššieho súdu ho totiž musí odvolať prezidentka Zuzana Čaputová. „Jej rozhodnutie nič nezmení na kandidátke Štefana Harabina. Ovplyvniť to môže len jeho sudcovský post,“ vysvetlil Bárány. „Šrumec“ očakávam najmä preto, že kreatívni, dobre platení a všetkého schopní poradcovia musia prekryť Harabinov podnet na Ústavný súd proti výsledku prezidentských volieb. Ústavný súd je už kompletný, no nad zásadnou otázkou s rozmermi svetového škandálu sa podivuhodne zavrela hladina tečúceho Dunaja i stojaté vody Zemplínskej šíravy...