Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pred prezidentskými voľbami 2014 – Vladimír Mezencev

Hrušovský sa hnevá – a prepadá
Tak už nemôžeme hovoriť o pätnástke kandidátov na úrad prezidenta, lebo je ich o jedného menej. Priznajme si, odstúpil ten, ktorého by sme nepredpokladali. Lekár Peter Osuský si už predsa v našej vrcholovej politike niečo odskákal, veď má za sebou pôsobenie v niekoľkých politických stranách a preto ťažko pochopiť, že zrazu cúvol. Ako sa pamätáme mal už dokonca preferencie 3,9% a to zďaleka nebolo až tak málo. Veď napríklad kandidát za KSS mal v jednom prieskume výsledok preferencií 0,0% a je stále v „hre“. To je však jeho vec... Tých turbulencií v preferenciách je stále dosť. Tak napríklad ešte nie tak dávno Ján Čarnogurský /občiansky kandidát/ mával okolo 10%-nú podporu, tá však v súčasnosti nepredstavuje ani 5%. Niektorí politológovia dokonca predpokladajú, že pokiaľ ešte niekto „vystúpi z vlaku“ tak to bude práve on...

Vráťme sa však ešte k Petrovi Osuskému. Tento kandidát SaS takto prejavil súdnosť skúseného politika a symbolicky povedané z toho vlaku vystúpil. Verme, že tak urobil z vlastnej iniciatívy a bez toho, že ho k tomuto kroku „pritlačili“ kolegovia z SaS. Menej pochopiteľné je, že strana sa teraz oficiálne rozhodla podporovať nezávislého /občianskeho kandidáta/ Radoslava Procházku, ale samotný Osuský svojich potenciálnych voličov nevyzval, aby teraz svoje hlasy dali odídencovi z KDH. Ako sa hovorí, Osuský podporu Procházkovi neodmietol, ale ani nepotvrdil. Koho však krok SaS skutočne rozčúlil je kandidát tzv. Ľudovej platformy Pavol Hrušovský. Ešte nie tak dávno musel absolvovať nejednú bezsennú noc kvôli tomu, že SDKÚ-DS sa dlho nevedela rozhodnúť koho má oficiálne podporiť. Nakoniec sa predsa len rozhodla pre bývalého predsedu KDH i NR SR. Nakoniec, preferencie kandidáta troch strán /SDKÚ-DS, KDH a Most-Híd/ nie sú v súčasnosti až také vysoké. Pokiaľ nerátame určite istého postupujúceho do druhého kola Roberta Fica /SMER-SD/ , momentálne jeho súperom môže byť niekto z trojice nezávislých Andrej Kiska, Milan Kňažko a Radoslav Procházka. Okrem toho Hrušovského atakujú dokonca aj Helena Mezenská a Gyula Bárdos.

Do samotných prezidentských volieb je ešte ďaleko a ako potvrdzujú doterajšie výskumy verejnej mienky, preferencie jednotlivých kandidátov sa ešte môžu aj výraznejšie zmeniť. Tak napríklad je tu ešte aj Milan Melnik, vedec svetového mena, jediný z celej štrnástky, ktorý už má s prezidentskými voľbami osobné skúseností. Svoje hlasy sa mu chystajú dať najmä intelektuáli a národne orientovaní voliči. Zatiaľ sú jeho preferencie na prekvapenie veľmi nízke, ale už sa viackrát ukázalo, že horúci súper R. Fica v druhom kole sa prepadol do druhej polovice peletónu... Samozrejme, februárové prieskumy verejnej mienky by už mali byť nielen aktuálnejšie, ale zároveň by mali vykryštalizovať dvojicu – trojicu kandidátov, z ktorých určite vzíde súper R. Fica.