Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Prešovský všešportový areál – Jozef Kuchár
História, úspechy a prehry sú v prešovskom športe nielen zaujímavé ale aj podnetné. Toto mesto malo mnoho rokov prívlastok – mesto športu. Jeho nadšenci a organizátori sa usilovali vytvárať pre mladú generáciu čo najoptimálnejšie podmienky.
V roku 1972 príslušné orgány a najvyššie športové organizácie i inštitúcie sa rozhodli vybudovať v Prešove na veľkom priestranstve Pod Kamennou baňou Všešportový areál. Na výkresoch architektov a urbanistov sa postupne zrodili vzhľadom na vtedajšiu dobu veľkolepé plány pre športové odvetvia, ktoré mali bohatú tradíciu. Plánovaná a čiastočne realizovaná výstavba sa po roku 1990 dostala na vedľajšiu koľaj. Do centra pozornosti vstúpila privatizácia a likvidácia viacerých športových objektov. Z večera na ráno zmizlo 5 plaveckých bazénov na Sídlisku III., plavecký areál pod Kmeťovým stromoradím, burina zamaskovala nedokončený 50 m plavecký bazén vedľa dnes chátrajúceho cyklistického oválu v susedstve zimného štadióna. Práve jeho dlhoročná rekonštrukcia prináša priam hororové situácie. Z radov viacerých politikov sa ozývajú hlasy, že štadión treba zbúrať.
Najbrutálnejším počinom predstaviteľov mesta na začiatku roku 1990 bola likvidácia mestského kúpaliska s 25 metrovým bazénom, ktorý od roku 1951 slúžil plavcom, vodným pólistom a práve v ňom sa mnoho detí nielen z mesta, ale aj z iných okresov naučilo plávať.
V tejto súvislosti sa žiada zdôrazniť, že šport v Prešove bol v minulosti v centre pozornosti nielen na domácej, ale aj zahraničnej scéne, predovšetkým v rokoch 1964 – 1968. O tento fakt sa mierou vrchovatou pričinili prvoligové tímy - futbalisti, hádzanári, hádzanárky, basketbalisti, basketbalistky a vodní pólisti. Dnes meno prešovského športu vo svete reprezentujú – a veľmi úspešne – iba hádzanári Tatrana.
V dejinách prešovského športu sa patrí spomenúť aj objekty, ktoré na území mesta vyrástli v rokoch 1950 – 1985. Okrem iných kryté kúpalisko (1952), otvorený bazén pod Kmeťovým stromoradím, hádzanárske ihrisko pri Pionierskom dome. Hrali na ňom pred rekordnými návštevami prvoligové zápasy hádzanári – muži aj ženy. Hokejistom veľmi pomohol otvorený zimný štadión na Budovateľskej ulici pri Mraziarni, rekonštrukcia tribún na futbalovom štadióne a potom aj umelé osvetlenie, hádzanárske ihrisko pri Hotelovej škole s večerným osvetlením na Baštovej ulici, tenisové kurty na Sokolovni, tenisové kurty na Poľnej ulici, najmodernejší jazdecký areál v Európe, kúpaliská Delňa a Sídlisko III., hádzanárska hala pre ženy a mládež na Poľnej ulici, stolnotenisová hala na Sídlisku III., kúpalisko na Strojníckej škole, atletický areál na Gottwaldovej ulici, cyklistický velodróm Pod Kamennou baňou, futbalový štadión pre mládež v Haniske a niektoré ďalšie.
Ostáva len dúfať, že starostlivosť o rozvoj telesnej výchovy a športu sa v nastávajúcom období podstatnejšie zmení k lepšiemu.