Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prečo práve Clementis a Žarnov – Dušan D. Kerný

Rodičia si neraz pripomínali anekdotu z prelomu štyridsiatych a päťdesiatych rokoch minulého storočia. Na otázku, ako budú vyzerať verejné zhromaždenia v budúcnosti, odpoveď znela: na tribúnu vystúpi rečník z exilu a osloví masy po anglicky Ladies and gentlemen a davy zašumia po rusky: sukin syn, rodnyj jazyk zabyl.

 

Dlho sa tu viedli spory o tom, kto má pravdu – či Washington a Brusel, alebo Moskva. Teraz ide najmä o nové poňatie toho, ako vlastne vznikla druhá svetová vojna. Ide o to, že dlhoročné úsilie európskeho parlamentu napokon vlani v septembri vyvrcholilo rezolúciami, ktoré vlastne hovoria o tom, že nemecko-sovietska dohoda, dohoda medzi Hitlerom a Stalinom, známa ako pakt Ribentrop – Molotov, bola bezprostrednou príčinou vzniku druhej svetovej vojny. To je najnovšia pálčivá starosť europarlamentu.

 

Teda sovietska politika bola najprv páchateľom, Stalin si s Hitlerom rozdelili geopolitické sféry vplyvu, o. i. na úkor Poľska, ktoré bolo prvou obeťou. V médiách tzv. hlavného prúdu sa už nielen v súvislosti s Poľskom, ale aj s ostatnou strednou Európou slovo oslobodenie dáva do úvodzoviek, teda ide o „oslobodenie“ napríklad Československa.

 

Nikdy predtým sme neboli vystavení takej prudkej nielen mediálnej, ale aj politickej konfrontácii na túto tému. Kritici „bezostyšných, nehanebných putinovských výkladov druhej svetovej vojny“ tvrdia, že konečne sú dejiny postavené z hlavy na nohy, kým pre mnohých je to pravý opak, stavanie dejín, ako sa odohrali na našom území, je postavené na hlavu.

 

Isteže, dobre sa pamätám, že dlhé roky sa bežne hovorilo o prechode frontu v roku 1945, až dlho potom bol zavedený termín oslobodenie a porážka fašizmu.

 

Ako vždy mali by sme si položiť aj otázku, ako sa to týka nás Slovákov. Sú to dve mená, ktoré by nás mali tak trochu orientovať v celej dlhoročnej skrumáži sporov. Jedným je JUDr. Vladimír Clementis, rodák z Tisovca, a druhým MUDr. František Šubík, rodák z Kuklova. Nejde o to, aby sme sa i nich sporili, ale o to, aby ich životné osudy, osudy dvoch vzdelaných Slovákov, výrazných postáv slovenskej inteligencie, pomohli orientovať sa v dejinách, ktoré sa nás osobne dotýkajú, v osudoch, ktoré im poprevracali život naruby.

 

Pokiaľ ide o Clementisa, traduje sa, že jednou z príčin, prečo ho priam Stalin nechal v decembri 1952 obesiť, boli jeho výhrady a nesúhlas s paktom Ribentrop – Molotov, teda sovietsko-nemeckou dohodou a následnou rozsiahlou ekonomickou spoluprácou ZSSR s nacistickým Nemeckom v rokoch 1939 – 1941. Clementis, osobný priateľ a spolubojovník Gustáva Husáka, po Hodžovi prvý Slovák v kresle ministra zahraničných vecí Československa, má pre novinárov osobitný význam. Prelom v mlčaní o tomto komunistovi, ktorého meno (V) tvorilo názov prosovietskej revue DAV, urobil ešte v sedemdesiatych rokoch minulého storočia ako prvý a jediný Drahoš Machala, odštartoval tým istú „glasnosť“, pokiaľ ide o národné témy v slovenskej žurnalistike. V posledných rokoch je to zasa Peter Štrelinger, ktorý vo svojom diele vrhá nové svetlo na príčiny Clementisovej justičnej vraždy.

 

František Šubík, azda známejší pod menom Andrej Žarnov, je úplne iný slovenský osud, ako výrazná osobnosť prvej Slovenskej republiky, člen jej Štátnej rady, ako špičkový patológ bol v Katyni v 1943 a nikdy – ako jediný. Nezmenil svoje stanovisko, že tisíce poľských dôstojníkov tam povraždilo sovietske NKVD. Mal o tom prednášky v slovenskom rozhlase a s masovou účasťou publika v Redute, ako aj v Sokolovni na Hlbokej, to je dodnes vo filmových archívoch. Nikdy neuznal SNP, bol jednoznačne zástancom slovenskej štátnosti, bol deportovaný, väznený a napokon v roku 1953 v najdramatickejšom úteku tých čias sa preplavil do Rakúska a odtiaľ do USA.

 

Slovenské osudy nie sú čierno-biele. Prečo by sme mali dnes súhlasiť s tým, že výklad vzniku a konca druhej svetovej vojny je pod diktátom europarlamentu čierno-biely len preto, že nám nevyhovuje Putin a oslavy sedemdesiateho piateho výročia porážky fašizmu v Európe?