Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prešovčania chystajú bicykle na maratón

Členovia občianskeho združenia CYKLOMARATÓN Prešov pripravujú pre všetkých milovníkov aktívneho pohybu na bicykloch už druhý tohtoročný Prešovský cyklomaratón, ktorý sa uskutoční v sobotu 27. augusta na území mesta a v jeho okolí. Pre účastníkov sú pripravené tri okruhy, z ktorých si budú môcť vybrať ten, na ktorý sa cítia. Tým najnáročnejším je 42 km dlhý maratónsky okruh, vinúci sa z mesta na sever po menej frekventovaných cestách druhej a tretej triedy cez  Sabinov a Veľký Šariš. Jeho trať je organizačne zabezpečená podobne, ako u „veľkých“ maratónov. Nebudú teda chýbať občerstvovacie pitné stanice, sprievodné vozidlá a zdravotná služba, asistenčné služby policajného zboru a mestských polícií v Prešove a Sabinove. Organizátori zdôrazňujú, že to nebude súťaž o prvenstvo a zlatú medailu, ale rekreačná pohodová jazda s významom pohybovej aktivity v duchu „skús čo dokážeš“. Svoju cenu dostane každý účastník po registrácii a zaplatení štartovného poplatku. A že tých zdatných a smelých jazdcov bude dosť, o tom svedčí aj vek najstaršieho účastníka predchádzajúceho  maratónu – 78 rokov! Nakoniec, o tom, že Prešovský cyklomaratón si získava čoraz väčšiu obľubu, svedčia registrácie záujemcov prakticky z celého Slovenska a na sklonku 33. týždňa bolo prihlásených už viac ako 120 účastníkov. Registrácia je možná ešte v piatok 26. augusta  popoludní v stánku organizátorov na okraji pešej zóny v centre Prešova a pre tých, ktorí sa rozhodnú na poslednú chvíľu, organizátori prižmúria oči aj tesne pred štartom.

 

Druhý okruh, určený pre deti v sprievode rodičov má dĺžku 4,5 km. Novinkou je 3. Okruh pre zdravotne hendikepovaných športovcov, pripútaných na vozíček. Ich trať, pripravená v cieli pretekov v prešovskom Jazdeckom areále (Bowling pri trati) bude mať dĺžku približne 100 metrov a tam bude aj cieľ prvých dvoch okruhov. Ich štart bude v centre Prešova (pred historickou budovou Divadla Jonáša Záborského)  o 13. hodine. V jazdeckom areáli bude pripravené aj množstvo hier a zaujímavých aktivít pre deti aj dospelých (vrátane jazdy na koňoch či stavania „babylonskej veže“ z prepraviek na fľaše), občerstvenie a stravovanie. 

 

Základnou ideou druhého Prešovského cyklomaratónu je zdraviu prospešná myšlienka určená pre všetky vekové kategórie človečenstva, ale najmä detí: „Vymeníme televízory, počítače a gauče za aktívny pohyb v prírode!“ A keďže meteorológovia svorne predpovedajú na sobotu 27. augusta krásne počasie, mali by mať všetky tri okruhy tohto športového podujatia pre širokú verejnosť rekordnú účasť. Ale to sa dozvieme až v sobotu večer. Okrem sponzorských darov finančne prispeli na tento športový sviatok Prešovský samosprávny kraj a Mesto Prešov. Ako v predchádzajúcich cyklomaratónoch aj tento bude mať dobročinné finále – dve prešovské sociálne odkázané rodiny dostanú finančné dary.