Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prečo si pápež spomenul na prezidentovho otca? – Vladimír Mezencev

 

 

Pápež, hlava katolíckej cirkvi, tradične prijíma a stretáva sa s prezidentmi i s kráľmi. Nikto z nich však nie je nesmrteľní, okrem toho niektorého z prvých mužov v republikách už v najbližších voľbách nemusia zvoliť, a tak sa po čase všetci vymenia. Pápeži, králi i prezidenti.

 

Tak to bolo aj v prípade Slovenska. Predchádzajúci zástupcovia Pána Boha na zemi prijímali našich predchádzajúcich prvých mužov a nedávno sa vo Vatikáne stretli pápež František a prezident SR. Miesto ich vzájomnej konverzácie potvrdzuje, že hostiteľom bol „papa“ František. Nebolo to však ich prvé stretnutie, to sa uskutočnilo tiež vo Vatikáne v roku 2015.

 

Pri takýchto stretnutiach si dotyční vymenia aj darčeky. Andrej Kiska odovzdal Františkovi štyri vianočné gule, na výrobe ktorých sa podieľali mentálne postihnuté deti a ich rovesníci z detského domova a jednej rómskej komunity zo Spiša ako aj bezdomovci. Čo dostal náš prezident oficiálna správa TA SR neinformovala, ale o to viac prekvapilo to, že pápež poprosil o prevzatie a doručenie darov pre dve osoby – odvolanému arcibiskupovi Trnavskej arcidiecézy Róbertovi Bezákovi a otcovi Andreja Kisku. Nuž, tým, ktorí poznajú životopis otca prezidenta, v minulom spoločenskom zriadení vedúceho odboru školstva a podpredsedu Okresného národného výboru v Poprade, táto správa doslova vyrazila dych. Ale čo už, Svätý Otec si predsa môže dovoliť dať, resp. poslať darčeky komu chce.

 

Ďalšie prekvapenie spočívalo v tom, že TA SR po uverejnení prvej informácie ju následne „zoštíhlila“ a vyhodila z nej tú časť, ktorá informovala o dare pre Kiskovho otca. Ťažko povedať prečo. S najväčšou pravdepodobnosťou asi preto, aby sa do Vatikánu nedostali chýry o tom, ako Kiska starší presadzoval do škôl tvrdú ateistickú výchovu – veď z pozície tejto funkcie sa to od neho aj očakávalo, aj požadovalo.

 

Viac sa vie o dare pre emeritného arcibiskupa R.Bezáka. je ním zlatá medaila na ktorej je vyobrazená Madona s Ježiškom. Ani najväčší odborníci na dianie v katolíckej cirkvi na Slovensku však nedokážu analyzovať zmysel tohto daru. Všetci sú však jednotní v tom, že pápež František ním rozhodne nechcel dať najavo, že Róberta Bezáka vráti na čelo arcidiecézy. Pápež jeho osud zrejme naďalej ponecháva na Konferenciu biskupov Slovenska a tá, ako sa zdá, sa svoje pôvodné rozhodnutie vôbec nechystá zmeniť... A ešte niečo: čo sa týka „žonglovania“ s informáciou TA SR a vymazania z jej textu tej časti, ktorá sa týka daru pre prezidentovho otca, niekto v tom vidí zásah Kancelárie prezidenta SR do práce verejnoprávnej tlačovej agentúry...

 

Takže, ktoré médiá nezachytili prvú oficiálnu informáciu TASR tak písali a hovorili iba o prijatí prezidenta SR A. Kisku pápežom Františkom a o daroch, ktoré naša hlava štátu priniesla do Vatikánu. Tým šťastnejším sa ušla „necenzurovaná“ správa o vzájomnej výmene darov, ale nie pre prezidenta, len pre odvolaného arcibiskupa a otca A. Kisku. popísalo a pohovorilo sa už dosť o návšteve Róberta Bezáka v Prezidentskom paláci, kde si zlatú medailu od hlavy katolíckej cirkvi prevzal. Žiadna informácia však neprenikla na verejnosť ohľadom daru pre otca prezidenta SR. Nikto nevie čo vlastne predstavuje a ani to, kde mu ho A. Kiska odovzdal. Doma pod vianočným stromčekom, alebo u seba v pracovni?