Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prečo je opozícia taká podráždená? – Stanislav Kubánek

Ani sa nepamätám kedy som naposledy začal svoj príspevok hodnotením parlamentnej opozície. Možno to bolo veľmi dávno, možno dokonca nikdy. Je mi jasné, že je súčasťou demokratického politického systému a z toho pohľadu voči nej nemôžem mať nič. Veď aj náš SMER-SD na vlastnej koži zažil pôsobenie v opozícii a tak nám nikto nemusí hovoriť o čom to vlastne je.

 

Naša slovenská pravicová opozícia je však zvláštne zoskupenie politických strán a hnutí, ktoré na našom kontinente azda nemá páru. Keď jej tečie do topánok, tak sa snaží vystupovať spoločne ako jednotná a zohraná parta, ale v prípadoch, že iba niekto z nej môže získať určitú výhodu, vtedy predstavitelia jednotlivých strán a hnutí sa navzájom obviňujú, kričia jeden na druhého a dávajú najavo, že medzi nimi je všetko, okrem dôvery a rešpektu. Teraz je jednotná v jednom: v bagatelizovaní a odmietaní sociálnych balíčkov, ktoré navrhol SMER-SD  a schválila súčasná vláda.  Keď ich prijímame takmer rok pred parlamentnými voľbami tak vykrikuje, že si už robíme predvolebnú kampaň. Keby sme ich ale prijímali mesiac – dva pred budúcimi marcovými voľbami, tak by možno organizovala demonštrácie proti imidžovej, piárovej a bohvie ešte akej politike našej strany. Jednoducho keď skutočne robíme  niečo viditeľné a hmatateľné pre ľudí, tak sme ich úhlavní nepriatelia. Nakoniec, nás to už ani nemôže prekvapiť. Veď keď sme pred rokmi prišli s vianočnými príspevkami pre dôchodcov tak vtedajší podpredseda SDKÚ-DS a exminister financií Ivan Mikloš na všetky svetové strany vykrikoval, že zavádzame nesystémové riešenie. Vtedy sa od neho  odvrátila   aj tá nepočetná skupina seniorov, ktorá zvykla voliť niektorú z pravicových strán a hnutí, samozrejme, predovšetkým voliči jeho „modrej“  strany. Keď už spomínam tých dôchodcov, tak až takmer o 100 000 viac ich dostane vianočný príspevok v porovnaní s uplynulým rokom. Okrem toho tí, ktorí majú dôchodky nižšie než dvojnásobok životného minima, teda 396,18 eur, dostanú okrem vianočného aj jednorazovú dávku vo výške 12,74 eur.

 

Z mojej strany by bolo zbytočné písať o všetkom, čo obsahujú naše sociálne balíčky. Ľudia sa predsa mohli s ich obsahom zoznámiť z dennej tlače, rozhlasu i televízie. Samozrejme, opozícia ihneď vytiahla svoje zbrane. Argumentuje stále jedným a tým istým: ako si SMER-SD dovoľuje prijímať  mimoriadne sociálno – hospodárske  opatrenia v predvolebnom roku ! Nuž neviem, Ústavu SR som pozorne preštudoval a nie je v nej nič o tom, že politické strany a koaličné vlády  môžu prijímať rôzne opatrenia na zlepšenie života a sociálneho postavenia občanov, od detí až po seniorov iba so súhlasom opozície a v nijakom prípade nie v predvolebnom roku ! Dokonca aj jeden z našich médiami najčastejšie oslovovaných politológov Michal Horský, ktorého rozhodne nemožno považovať za priateľa a priaznivca strany Smer-SD na túto tému povedal: „Tento krok strany SMER-SD treba oceniť ako politické nóvum, ako reakciu na výzvu doby, keď zavedené politické strany eróziou, nedostatkom sebavedomia, neschopnosťou preukázať pozitívne  výsledky svojej politickej práce. Je ale tiež nepochybné, že niektoré opatrenia mohli byť navrhnuté už skôr  v priebehu trojročného vládnutia strany SMER-SD.  Nech je to tak či onak,  agresívne útoky opozície na jednotlivé body z balíčka opatrení nevedú k úspechu. Opozičné strany by v tomto prípade mali skôr hľadať nové osobnosti, ktoré dokážu presvedčivo osloviť občanov a poukázať na možnú alternatívu sociálno-ekonomických agend budúcich volebných programov...“. Toľko teda Michal Horský. Ja si len dovolím dodať, že iba druhý, 15-bodový sociálny, ekonomický a finančný balíček, prijatý na nedávnom pracovnom sneme našej strany, má hodnotu asi 200 miliónov eur. Týka sa, napríklad deti do troch rokov  /zvýšenie materskej dávky, zvýšenie príspevku na starostlivosť o dieťa do troch rokov/, ako aj dôchodcov nad 62 rokov /zníženie maximálneho  cenového stropu doplatkov za lieky zo 42 eur na 25 eur štvrťročne/. A tak by som mohol pokračovať. Jedno je však isté: odborníci tvrdia, že keby sa k moci u nás raz dostala pravica, tak by si nedovolila zrušiť to, čo SMER-SD počas svojho vládnutia zaviedla v sociálnej a ekonomickej agende pre občanov všetkých vekových kategórií. A to je naše neprekonateľné víťazstvo. Opäť si na záver dovolím odcitovať pána Michala Horského: „...Ide o jeden z troch balíčkov, ktorý na jednej strane poteší výraznú časť občanov, na druhej strane vyvoláva podráždené reakcie opozície...“. Dúfam, že to stačí. Či si však opozícia vezme ponaučenie, to záleží iba od nej samotnej. V tomto smere však nie som optimista...

Stanisláv KUBÁNEK, poslanec NR SR /SMER-SD/