Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Prečo by si mali strany zobrať príklad z Igora Matoviča? - Vladimír Dobrovič

Oprostím sa od vymenovávania všetkých Matovičových protikorupčných aktivít, ktoré zrejme zohrali rozhodujúcu úlohu pri presviedčaní voličov, že s bojom proti korupcii to myslí naozaj smrteľne vážne. Nepopieram, že aj na mňa po celú dobu pozitívne pôsobil ako ozdravná šťuka v kalných vodách rybníka plného lenivých kaprov. Chcem však pripomenúť jeho výnimočný prístup k zostavovaniu volebnej kandidátky do Národnej rady SR.

 

Nebojí sa kandidovať z konca kandidačnej listiny. Na pravdepodobne zvoliteľné miesta deleguje nových ľudí. Teda nerozpráva ako mnohí iní, že je potrebné dať priestor aj novým tváram, pritom však ich kandidačné listiny na zvoliteľných miestach bývajú takmer zabetónované, kvázi za zásluhy, samozrejme, mnohokrát bez objektívneho zhodnotenia ich prínosu pre danú stranu. Igor Matovič sa vyvarováva osobného subjektívneho rozhodovania a hodnotenie necháva na voličov. V nasledujúcich voľbách tak ako seba aj dosluhujúcich poslancov Národnej rady SR zaradí od konca kandidačnej listiny. Konečné hodnotenie im vystavia voliči. Tí, ktorí nezaháľali počas volebného obdobia a presadzovali záujmy občanov, tých voliči spolu s ním prekrúžkujú na volené miesta.Súčasne sa vysoko efektívne zbaví tých, ktorí nie sú pre stranu prínosom.

 

Je to také jednoduché a objektívne. Nevyžaduje si to žiadne veľké analýzy. Tohtoročné voľby ukázali, že je to jedna z ciest k úspechu.

 

Tiež pozitívna je skúsenosť, že OBYČAJNÍ ĽUDIA na svojej kandidátke ponúkli zvoliteľné miesta aj stranám NOVA, Kresťanská únia a ZMENA ZDOLA.Tak ako v minulosti Smer-SD získal veľký voličský potenciál aj vďaka zjednoteniu všetkých relevantných ľavicových strán tak v tomto prípade to pomohlo aj Igorovi Matovičovi. Najmä politické strany združujúce slovenských občanov maďarskej národnosti by si z toho mali zobrať príklad. „Vďaka“ nejednotnosti sa nakoniec do parlamentu nedostali.