Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pravicu charakterizuje zmena politických tričiek – Vladimír Mezencev

Na našej politickej scéne to síce nie je žiadna novinka, ale počet tých poslancov NR SR, ktorí zradia svojich voličov, je skutočne veľký. Tak napríklad v tomto volebnom období, slušne povedané vymenilo politické tričko, až 22 pánov poslancov, pričom všetci sú z pôvodne pravicovej opozícii! Pri celkovom počte 150 predstaviteľov občanov v parlamente je to až 15 percent.

 

Piati poslanci dokonca stihli zmeniť svoju stranícku príslušnosť až trikrát /!/, ale aj z tohto kvinteta vyčnieva Juraj Droba. Ten do NR SR bol zvolený ako kandidát za SaS, po čase odišiel k Danielovi Lipšicovi, ktorý pre zmenu opustil rodné KDH a založil stranu NOVA, aby sa nakoniec vrátil k Sulíkovi!  Nuž, hotový galimatiáš. S pôvodne piatich politických strán a hnutí /SDKÚ-DS, SaS, KDH, OĽaNO, Most-Híd  prešli niektorí do nových strán ako SIEŤ, SKOK, ŠANCA, niektorí sa stali tzv. nezávislí, iní prešli iba k susedom. Napríklad  Lucia Žitňanská z SDKÚ-DS k Bugárovi, jej kolega Eugen Jurzyca pre zmenu k Sulíkovi a ďalší pôvodne  „modrý“ Jozef Mikuš do KDH. Už na novej kandidátke pre budúcoročné marcové voľby sa ocitol aj pôvodne Matovičov Alojz Hlina /teraz už za KDH/, ale pre istotu ho Ján Figeľ zaradil na nezvoliteľnú pozíciu.

 

Najviac poslancov – až deväť – stratila SDKÚ-DS, a tí sa doslova rozbehli  na všetky svetové strany. Nájdete ich dnes v piatich stranách a hnutiach, ďalší traja sa stali nezávislými.  Najčastejšie kabáty však menili pôvodne členovia Sulíkovej SaS. Okrem už spomínaného J.Drobu to sú Daniel Krajcer, Martin Chren, Jozef Kollár a Juraj Miškov. Aj títo štyria prebehli najskôr do Lipšicovej NOVY, aby nakoniec skončili v strane SKOK, ktorú si toto kvarteto založilo akoby pre seba.

 

V parlamente máme teraz šiestich nezaradených, teda tzv. nezávislých  poslancov. Je medzi nimi aj známa trojica z SDKÚ-DS, a to jej zakladatelia Mikuláš Dzurinda, Ivan Mikloš a okrem nich Magda Vašáryová. V marcových voľbách toto trio už nebude kandidovať a preto si nehľadalo žiadnu novú politickú stranu. Okrem toho  Dzurinda i Mikloš momentálne dostávajú dva solídne platy – na jeden sa im skladajú slovenskí daňoví poplatníci, na druhý ukrajinskí. Ako tzv. poradcovia, jeden prezidenta, druhý ministerky financií, si ani pri návštevách Kyjeva nežijú zle. Politická budúcnosť  ďalšej nezávislej trojice /Marián Kvasnička – ex KDH, Mikuláš Huba a Mária Ritomská – obaja ex OĽaNO/ je veľmi neistá.

 

Zrejme sa ich mená neobjavia na žiadnej z kandidátskych listín, ale všeličo sa ešte môže stať. Tak, ako napríklad v prípade  Evy Babitzovej. Tá v čase, kedy SDKÚ-DS sa už intenzívne rozkladala, vstúpila do tejto strany v roku 2014 s cieľom zabrániť jej pádu na politické dno. Dokonca sa rátalo s tým, že sa dostane na jej čelo. Práve vtedy sa rozhodla s SDKÚ-DS odísť  a spoločne s Viliamom Novotným založiť novú stranu ŠANCA. Ako však ukazujú všetky prieskumy verejnej mienky má prakticky nulovú šancu dostať sa do NR SR. A tak obaja koketujú s Bugárovým  Mostom- Hídom. Nuž do volieb sa dočkáme  určite ešte  nejedného  prekvapenia...