Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pravdepodobnosť, že vymenujem nových sudcov ÚS, je 50 % – Ivan Gašparovič

Bratislava 8. júna (TASR) – Pravdepodobnosť, že odchádzajúca hlava štátu Ivan Gašparovič do konca svojho funkčného obdobia vymenuje troch nových sudcov Ústavného súdu (ÚS) SR, je 50 ku 50. Gašparovič to uviedol v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12.

 

Ako pripomenul, svoj post zastáva do 15. júna a dovtedy má právo a povinnosť robiť úkony, ku ktorým ho zaväzuje Ústava SR. To sa týka aj výberu troch ústavných sudcov. Upozornil, že ak tak spraví, jeho nástupca Andrej Kiska nemá podľa ústavy právo ani možnosť ich sľub neprijať. Gašparovič spomenul aj druhú alternatívu, teda, že sa s Kiskom dohodne na tom, že ich vymenuje on. "Nechajte to na mňa. Určite sa rozhodnem správne," reagoval.

 

Parlament zvolil šesticu kandidátov na ústavných sudcov, prezident si z nich vyberie troch, ktorí vymenia Jána Lubyho, Juraja Horvátha a Jána Auxta. Im sa funkčné obdobie končí 4. júla tohto roka. Za kandidátov sú zvolení predseda senátu Krajského súdu v Košiciach Juraj Sopoliga, sudkyňa Najvyššieho súdu SR Jana Baricová, sudca Krajského súdu v Nitre Ján Bernát, notár a externý vysokoškolský pedagóg Miroslav Ďuriš, predsedníčka Okresného súdu Bratislava I Eva Fulcová a predseda Krajského súdu v Košiciach Imrich Volkai. Za najväčšie sklamanie vo svojej funkcii označil Gašparovič kritiku za nevymenovanie Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Podľa neho išlo o nezaslúženú kritiku. Za svojím rozhodnutím si naďalej stojí. Zároveň bude Čentéša podporovať v tom, aby sa prípadne obrátil na Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu. "Dopredu vyhlasujem, že nemám absolútne obavy, že by európski právnici nepotvrdili moje rozhodnutie," konštatoval prezident.