Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pražská depeša – Vladimír Mezencev

Hlavné mesto Českej republiky pripravilo pre každého návštevníka z cudziny-seniora skutočne zaujímavý darček, alebo príjemné prekvapenie - je to úplne jedno, ako to nazveme. Jednoducho každý cudzinec nad 65 rokov, ktorý pricestuje do Prahy a chce ju dobre spoznať, môže zabudnúť na kupovanie cestovných lístkov MHD.  Jednoducho si sadne do metra, električky, autobusu alebo trolejbusu a môže bezplatne cestovať koľko len chce, od skorého rána do hlbokej noci- deň za dňom. Pri sebe musí mať iba cestovný pas, resp. občiansky preukaz. Netýka sa to iba cudzincov z členských krajín EÚ, ale z celého sveta. Bez ohľadu na národnosť či štátnu príslušnosť.

 

Nemusíme uvažovať nad tým, koľko českých korún takýto turista ušetrí v Prahe v priebehu dvoch-troch dní, ale skôr o tom, koľko takéto opatrenie priláka do stovežatej ľudí z celého sveta. Praha si síce na nedostatok návštevníkov nemôže sťažovať, ale toto gesto vedenia mesta voči hosťom zo zahraničia je už známe široko-ďaleko. Pre Prahu je to jednoznačne vynikajúca reklama a teda zároveň aj spôsob, ako prilákať na svoju návštevu aj tých, ešte nerozhodnutých. Lebo či chceme, alebo nie, hlavné mesto v časoch spoločného štátu je vždy zaujímavé a príťažlivé, bez ohľadu na to, či je leto alebo zima...

 

 

KOZMOPOLITNÉ MESTO

Zdá sa, že v Prahe viac počuť slovenčinu ako v časoch federálneho česko-slovenského štátu. Na jednej strane je to pochopiteľné, budúci vysokoškoláci, ktorým ide predovšetkým o získanie kvalitného vzdelania a potom uplatnenia, dávajú prednosť štúdiu na českých, predovšetkým pražských univerzitách. Toto konštatovanie sa určite nepáči mnohým predstaviteľom slovenskej akademickej obce, ale tisíce a tisíce slovenských vysokoškolákov v Prahe je jasným dôkazom predchádzajúcich viet.

Slovákov nájdete nielen na univerzitách, ale aj v nemocniciach. Zdá sa, že keby naši lekári, pôsobiaci v Česku, ako aj zdravotné sestry sa vrátili na Slovensko, tak by u našich susedov nastal  kolaps zdravotníctva. Netreba sa nad tým čudovať, veď základný plat lekára v ČR predstavuje 58 875 KČ, čo je cca 2264 €. I keď  ani naši lekári si v súčasnosti nemajú na čo sťažovať, ich priemerný mesačný príjem je 1731 € (v hrubom), predsa však, mnohé nemocnice v Česku sa bez nich už ani nezaobídu. Ani bez zdravotných sestier.

 

U susedov však veľa Slovákov pracuje v reštauráciách, obchodných reťazcoch, na stavbách, v ubytovacích zariadeniach. Môžeme smelo predpokladať, že ako rastú u nás platy, momentálne najrýchlejšie vo V4, tak sa veľa z nich vráti domov na Slovensko. S tými lekármi to však asi tak jednoduché nebude. Veď v Česku ich platy rastú najrýchlejšie zo všetkých, od roku 2007, teda za desať rokov oficiálne o vyše 53 percent. Pre porovnanie - podľa Českého štatistického úradu za to isté obdobie, teda za desať rokov, platy tesárov a stolárov vzrástli iba o 2 percentá, ich priemerný plat v minulom roku predstavoval ani nie polovicu lekárskeho - 20 011 KČ, teda asi 769€ .

 

V pražských uliciach možno počuť všetky svetové jazyky, ale v posledných rokoch najmä slovanské. Dokonca dá sa povedať, že z pohľadu pestrosti nášho etnika možno Prahu považovať za hlavné mesto slovanského sveta. Najviac tu trvalo či prechodne žije ruskojazyčné obyvateľstvo, nasledujú Bulhari, Srbi, Bosniaci, Chorváti, Macedónci a samozrejme, Slováci sa tu cítia ako doma. Praha sa stala domovom aj mnohým Poliakom a Čiernohorcom, ale hlavné mesto ČR veľmi milujú aj Taliani, Španieli, Gréci, Arméni, Turci, Francúzi, Arabi, Američania a Gruzínci. Nie náhodou jedným z moderných prívlastkov tohto krásneho mesta na Vltave je Babylon. V každom prípade je tu ale najsilnejší slovanský živel, ten sa svojej vedúcej pozície rozhodne nemieni vzdať...

 

V Prahe sa nedávno uskutočnilo zaujímavé podujatie  SLOVANSKÁ PRAHA 2018 na počesť všetkých predchádzajúcich všeslovanských zjazdov, ktoré sa v minulosti uskutočnili v tomto meste. Spomeňme iba ten vôbec prvý – v roku 1848 a zatiaľ ostatný – určite nie posledný v roku 1998.

 

PRE TURISTOV I DOMÁCICH

Na nevyužitých priestoroch v centre Prahy, konkrétne medzi Masarykovou železničnou stanicou s Florencov vznikla nová komerčno-kultúrna zóna, ktorá dostala meno Manifesto. Je to v podstate trhovisko, zostavené z 27 veľkých kontajnerov, ktoré ponúka rýchle občerstvenie, butiky, kníhkupectvo, kultúrne akcie s premietaním filmov. Vybudovali ho podľa vzoru podobných zariadení v Londýne a Lisabone. Manifesto sa zároveň stalo prvým miestom nielen v Prahe, ale v celej ČR, kde sa už musí platiť výlučne bankovou kartou. Pražania ako aj návštevníci z celého Česka i cudziny sa tešia najmä na vystúpenia hudobných skupín, divadelné vystúpenia a filmové pondelky. Celý projekt, ktorý vznikol zásluhou jedného občianskeho združenia, má na tomto mieste trvať dva roky, pokiaľ bude úspešný tak ho potom presunú do inej časti Prahy, už teraz má o Manifesto záujem šiesty obvod.

 

ČESKO PLNÉ DOLÁROV?

Málokto vedel, že naši západní susedia sú takí bohatí. Aspoň podľa toho, koľko Česko má zásob amerických dolárov. Z pohľadu zlatých devízových rezerv je na 16. mieste vo svete a v Európe väčšie zásoby zlata majú iba Švajčiari a V. Británia. Česká národná banka na horšie časy schováva až 122 miliárd amerických dolárov, približne trikrát viac než USA a Nemecko!

Najviac USD má Čína – 2599 mld., za ňou nasleduje Švajčiarsko, Saudská Arábia, Japonsko, India, Južná Kórea, Brazília, Rusko... Pokiaľ ide v tomto smere o globálneho rekordmana - Čínu, tá má tých 3,6 biliónov dolárov aj s tými v Honkongu.

Devízové rezervy pomáhajú krajinám chrániť vlastnú menu a to najmä v situáciách, kedy sa ich hospodárstvo dostane do problémov. Tak napríklad ukázalo sa to v Rusku, na ktoré mnohé krajiny sveta uvalili ekonomické sankcie po anexii Krymu. Hodnota rubľa vtedy klesla o 40percent, situácia však mohla byť ešte horšia, keby ruská centrálna banka nepodporila svoju menu injekciou vo forme 40 miliárd USD z vlastných rezierv.

 

RADI CHODIA K NÁM

Dovolenkové obdobie má síce k svojmu vrcholu ešte niekoľko týždňov, ale už dnes možno povedať, že k nám chodí a ešte do konca leta zavíta občan ČR. Z ich pohľadu majú najradšej Chorvátsko, samozrejme, z pohľadu trávenia dovoleniek a prázdnin, za ním nasledujú  Taliansko, Slovensko, Rakúsko, Grécko, Španielsko a Egypt. Pritom najviac Čechov v minulom roku zahynulo práve u nás- z celkového počtu 477 obetí až 115 obetí pripadá na Slovensko. Pre Čechov predstavujeme v podstate pohodovú a bezpečnú krajinu, ale s Tatrami, ktoré mnohí návštevníci z ČR podceňujú. Idú do našich veľhôr zle vybavení, nesledujú predpovede počasia, preceňujú svoje sily. Podľa Asociácie českých cestovných kancelárií a agentúr Slovensko vlani navštívilo až 615 000 českých turistov (Chorvátsko 850 000, Taliansko 636 000)