Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pražská depeša – Ján Sliačan

Darmo, Praha vo svojej príťažlivosti a v počte turistických atrakcií nezaostáva za väčšinou európskych metropol. Aj preto je taká obdivovaná a navštevovaná. Ľuďmi z celého sveta. Stačí sa však niekoľko hodín prechádzať po jej centre a jeho okolí, aby si návštevník uvedomil, že najviac sa zo všetkých strán ozýva ruština a slovenčina. Je to skutočne zaujímavé a okrem toho nie je ťažké sa presvedčiť, že väčšina ruskojazyčných „Pražanov“ tu nie je na turistickom zájazde. Buď v Prahe už trvalo žijú, alebo podnikajú či študujú. Alebo tvrdo pracujú, predovšetkým v stavebníctve a službách. V tomto prípade však ide ani nie tak o Rusov ako o Ukrajincov, Bielorusov, Čečencov či Gruzíncov. Títo všetci, samozrejme, spoločne komunikujú v ruštine.

 

A čo našinci? Aj tých nájdete v Prahe  prakticky všade. Stretnete ich ako predavačky v Mc Donalde či na „benzínkach“, alebo pri troche trpezlivosti i pred najvýznamnejšími štátnymi objektmi – pri nich možno stretnúť nášho rodáka podpredsedu vlády ČR a jej ministra financií Andreja Babiša. V Prahe i v celom Česku pôsobí veľa mladých slovenských lekárov, s prácou ktorých tu vládne veľká spokojnosť. K západným susedom odišli iba z jedného dôvodu – viac zarábať. Teraz však zodpovední pracovníci českého ministerstva bijú na poplach: pozorne sledujú zvyšovanie platov lekárov na Slovensku a preto sa obávajú, že teraz už Česko z pohľadu miezd prestáva byť pre nich zaujímavé. Môže sa stať, že podstatná časť z nich sa vráti domov. Kto ich však potom nahradí?

 

PRIMÁTORKA  Z BRATISLAVY

V „stovežatej“ sa mnohí dodnes nedokážu zmieriť s tým, že na primátorskej stoličke v historickej pražskej radnici sedí Slovenka Adriana Krnáčová. Napriek tomu, že rozpráva po česky. Nakoniec, dosť nepriateľov má aj v strane, ktorej síce nie je členkou, ale tá presadila jej zvolenie – Babišovej ANO. Je teda jeho človekom a len vďaka nemu má túto významnú funkciu. Zároveň však jeho ďalší ľudia, aktívny členovia „jeho“ strany robia všetko preto, aby z budovy radnice navždy odišla. Babiš musí lavírovať ako pri lyžiarskom slalome a i keď mnohí zainteresovaní predpokladali, že Krnáčová nevydrží vo svojej funkcii ani tri mesiace, v novembri sa skončil jej prvý rok primátorovania v hlavnom meste ČR. Pritom sa vôbec netvári tak, že je pripravená rezignovať. Pritom koalícia v pražskom zastupiteľstve sa už pred časom rozpadla. Čo na to hovorí samotná Krnáčová? „Pražská politika má to kúzlo, že je nepochopiteľná a ťažko sa orientujete v tom, kto chce čo a za akú cenu“... Len na vysvetlenie: v ČR sa primátori i starostovia nevolia priamo ako u nás. Volia ich poslanci mestských resp. obecných zastupiteľstiev.

 

Bratislavčanka na čele pražskej radnice má ešte veľa plánov. Napríklad chce zriadiť múzeum moderného umenia a to na Letnej kde stál niekedy Stalinov pamätník. Podľa nej vo všetkých európskych hlavných mestách sa stavajú múzeá a galérie, len Praha zaostáva...

 

TU  SA  ŽIJE  NAJLEPŠIE

Na základe výskumu projektu Miesto pre život sa v ČR najlepšie žije v Prahe, potom v Kráľovohradeckom a Plzeňskom kraji. Najhoršie v Ústeckom a Stredočeskom. V hlavnom meste jeho obyvatelia oceňujú najmä veľké množstvo pracovných príležitostí, teda viac, než v ostatných regiónoch, najvyššiu priemernú mzdu v republike a úroveň zdravotnej starostlivosti, ktorá je vyššia než vo väčšine českých krajov. V hlavnom meste je však problematická vysoká kriminalita, okrem nej je tu znečistené ovzdušie a málo zelene. Výsledky ankety vytvorila kombinácia medzi 1400 respondentmi zo všetkých českých krajov a zároveň názorov kolégia odborníkov.

 

DEFINITÍVNE  STOP  CIGARETÁM ?

V Česku 2 300 000 fajčiarov /26% populácie nad 18 rokov/ vyfajčí ročne asi 21 miliárd cigariet. Najviac fajčiarov je však vo veku 15-24 rokov – viac ako 40% obyvateľstva. Štát na spotrebnej daní tak ročne získa v prepočte asi 1,65 mld. eur .  Na druhej strane na choroby, spojené s fajčením v ČR ročne zomrie asi 18 000 ľudí.

 

Pred piatimi rokmi museli v Česku majitelia reštaurácií a pohostinstiev zaviesť oddelené miestnosti pre fajčiarov a nefajčiarov. V najbližšom období však možno v českých reštauráciách a pivárňach bude platiť komplexný zákaz fajčenia. Samozrejme, majitelia týchto zariadení touto predstavou vôbec nie sú nadšení. Podľa predstaviteľov Asociácie hotelov a reštaurácií ČR v hoteloch je už 90% priestorov úplne nefajčiarskych a tak túto záležitosť možno riešiť aj bez zákona. Na druhej strane zavedenie tohto zákazu zníži tržby v pohostinských zariadeniach a predaj cigariet klesne asi o 5%. Štát je však presvedčený, že úplný zákaz fajčenia v reštauráciách a pohostinstvách nakoniec všetkým pomôže. Spočiatku síce po jeho zavedení tržby klesnú asi o 3%, ale po troch mesiacoch začne opäť ich rast. Vláda predpokladá, že na výdavkoch na liečenie aktívnych i pasívnych fajčiarov  ušetrí dvakrát  viac, než stratí na spotrebnej dani, ktorá klesne v súvislosti s poklesom predaja cigariet. Predkladatelia tohto zákona sa opierajú o štúdie a skúsenosti z krajín, ktoré už v reštauračných zariadeniach fajčenie úplne zakázali, napr. z Nórska, Talianska a USA.

 

KAŽIMÍR  BODOVAL

Slovenský minister financií Peter Kažimír absolvoval prednášku na Vysokej škole ekonomickej v Prahe, ktorá sa stretla s veľkým záujmom u študentov i akademických funkcionárov. Podľa P.Kažimíra je najvhodnejší termín prijatia eura hociktorou členskou krajinou EÚ až po roku 2020. Je o tom presvedčený nielen on, ale i poprední finanční experti v Európe. Práve preto pripomenul, že Česká republika sa nemá kam ponáhľať...

 

VIANOCE  NA  DLH

Stále je dosť Čechov, ktorí sa kvôli Vianociam zadlžia. Podľa odbornej analýzy každý ôsmy Čech kupuje vianočné darčeky na dlh a pôžičku z nebankovky na nákup darčekov aspoň raz využilo 12% občanov ČR. Priemerná výška vianočnej pôžičky predstavuje v prepočte cca 300 eur, ale ľudia často vracajú až dvakrát toľko. Požičať si od nebankovky je však najjednoduchšia cesta zadlžiť sa  aj na niekoľko rokov. Napriek tomu nebankovky pred Vianocami majú skutočne bohatú žatvu – v poslednom štvrťroku dosahujú až 75% ročného objemu poskytnutých pôžičiek...

 

NAJBOHATŠIE  V METROPOLE

Pražania sa od ostatných obyvateľov ČR líšia aj tým, že na vianočné darčeky dajú v priemere a prepočte o 37 eur viac, než ostatní.  Okrem toho každý Pražák plánuje obdarovať až šesť osôb! Pritom tí, čo nežijú v hlavnom meste nakupujú  darčeky v priemere iba pre štyroch. Čísla v Prahe sa líšia od „zvyšku“ republiky asi preto, lebo v hlavnom meste je vyššia životná úroveň, ale to nie je žiadna novinka, skôr tradícia. Podľa bankárov to vždy tak bolo a tak to aj zostane.  Čo sa týka samotných darčekov vyše 11% Pražanov dáva pod stromček peniaze, na Morave však raz toľko. Až 60%  obyvateľov Prahy daruje na Vianoce knihu a približne toľko ľudí kozmetiku. V iných častiach ČR pripravuje knihy pod stromček iba 40% obyvateľov. Podľa psychológov je to predovšetkým preto, lebo v Prahe je väčšia koncentrácia vzdelaných ľudí. Okrem toho ľudia v hlavnom meste chcú, aby ich darčeky boli originálne, často preto darujú tzv. nadštandardné  veci, akými sú šperky a značkové oblečenie. Populácia v ostatných častiach republiky je v tomto smere racionálnejšia a uvažuje v zmysle, že „podaruje peniaze a obdarovaný nech si za ne kúpi to, čo potrebuje“.

                                                                                  Ján SLIAČAN, Praha