Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pražská depeša – Vladimír Mezencev

PRE NIEKOHO MILIÓNY, PRE INÉHO NIČ!

Do prvého kola prezidentských volieb v Česku chýba približne mesiac, ale o všetkom, čo s nimi súvisí, celoštátne denníky u našich susedov venujú zvýšenú pozornosť aj na svojich prvých stranách. Pripomeňme si, že odchádzajúca hlava štátu Miloš Zeman (končí mu druhé volebné obdobie) sa už pred časom vyjadril, že svoj hlas dá niektorému z dvojice Andrej Babiš – Josef Středula. Rozhodne sa podľa toho, kto ho v televíznych predvolebných debatách viac osloví: bývalý premiér a šéf hnutia ANO, alebo ešte nedávno dlhoročný predseda českých a moravských odborárov. Okrem tohto dua sa o sídlo na Pražskom hrade uchádzajú ďalší ôsmi kandidáti, z tohto počtu aj dve ženy.

 

Na čele prieskumov verejnej mienky tróni zatiaľ generál v. v. Petr Pavel, ktorému na transparentný volebný účet v posledných týždňoch prichádza v priemere každé tri dni milión korún (cca 40 000 eur pri kurze 1 euro = 25 českých korún). Iba v októbri mu takto pribudlo vyše 11 mil. ČK. Dvaja podnikatelia mu podarovali po milióne. Pri ostatných kandidátoch sa najvyššie dary pohybujú vo výškach od 100 000 do 500 000 korún. Sú však medzi nimi aj takí, ktorí finančné dary a ani žiadne iné neprijímajú a celú kampaň si hradia sami, zo svojich príjmov a úspor. Dohromady sú takýto traja. Akousi samostatnou jednotkou je v tomto Andrej Babiš. Ani ten dary neprijíma, ale podľa jeho vyjadrenia všetky náklady na kampaň bude hradiť hnutie ANO. Medzi tými, ktorí si všetko hradia sami z vlastných peňazí je aj podnikateľ Tomáš Březina, ktorý vlani predal svoju veľkú betonársku firmu, za ktorú – podľa expertov -  zinkasoval najmenej tri miliardy, ale možno i päť miliárd českých korún. Takže má za čo si kampaň platiť. Aby sme však boli presnejší – mimo Petra Pavla boli dary vo výške 100 000, 500 000 a 750 000 korún skutočne ojedinelé, v prevažnej väčšine prípadov sa pohybujú v čiastkach tisíc až desaťtisíc korún. Každý kandidát môže na celú kampaň vynaložiť najviac 40 mil. korún.

 

To najlepšie nakoniec: 750 000 českých korún si na svoj volebný účet poslal sám kandidát na prezidenta ČR Marek Hilšer prostredníctvom svojho politického subjektu Marek Hilšer do Senátu.

 

ČESI ŠETRIA ENERGIE

Naši západní susedia v októbri spotrebovali o 27 % menej plynu, než za rovnaké obdobie v roku 2021. Čo sa týka elektrickej energie spotreba klesla o sedem percent. K úsporám prispelo aj teplé počasie, október v Česku bol najteplejší za päť rokov. I tak však po tzv. očistení spotreby o vplyv počasia úspory plynu predstavujú 7,3 a elektriny 6 %. Jednoducho firmy i občania sa kvôli neustále rastúcim sumám na účtoch snažia hľadať cesty, ktoré vedú k obmedzeniu spotreby energií.

 

Od začiatku roka sa v Česku medziročne spotrebovalo o 19,4 % menej zemného plynu, než to bolo v minulom roku, po očistení o vplyv počasia ide o úsporu takmer 12 %. Štatistické údaje sú v tomto smere skutočne zaujímavé. Veď v roku 2018 bol október chladnejší v porovnaní s tohtoročným iba o 0,5 °C, ale spotreba plynu bola až o štvrtinu vyššia než v tomto roku.

 

V prípade elektriny sa šetrí ťažšie. Dochádza k nemu výmenou starých spotrebičov za nové, ale v súčasnosti aj českou národnou módou – montážou strešných fotovoltických elektrární.

 

Firmy na vysoké rasty cien energií však reagujú nielen klasickými opatreniami na úspory energií, akými sú investície do kvalitnejšieho vyhrievania, zatepľovania, úspornejšieho osvetlenia a vlastnej fotovoltiky, ale, žiaľ, i obmedzovaním výroby a tým aj prepúšťaním zamestnancov...

 

VADIL BY NIELEN CIRKVI

Rodáka z ukrajinského Chersona, dnes občana Ruskej federácie Sergeja Polunina považujú za zázračné dieťa. S tancom začal ako štvorročný, potom absolvoval Štátny choreografický inštitút v Kyjeve. Keď mal 13 rokov, presťahoval sa do Londýna a vo veku 19 rokov sa stal najmladším sólistom Kráľovského baletu v hlavnom meste V. Británie. Mediálny rozruch však vo svete vzbudil nielen svojím tanečným umením, ale i divokým životným štýlom, vyplneným alkoholom a kokaínom. V roku 2018 získal ruské občianstvo, tvrdil, že s tancom prestane a stane sa hercom. Zároveň si pri príležitosti svojich 29. narodenín nechal na hrudi vytetovať tvár V. Putina, aby tak prejavil svoj obdiv k tomuto mužovi. Koncom minulého roku však pre zmenu tvrdil, že si toto tetovanie nechá odstrániť, ale v tomto roku k jednému Putinovi pribudli na koži ešte dvaja, veď ruského prezidenta ešte predtým označil za svojho anjela, za ktorého sa stále modlí. To však nie je všetko. Pod tromi Putinmi má vytetované čierne slnko, ktoré je všeobecne považované za symbol neonacizmu, na tvári holubicu, na rukách jeden z najvýznamnejších symbolov Ukrajiny – trojzubec a Ruska – dvojhlavého orla. Fenomenálny tanečník, ale zároveň „enfant terrible“ baletu sníva o spojení troch krajín v jednu – Ruska, Ukrajiny a Británie!

 

Polunin mal už pôvodne v júli vystúpiť v Kroměříži v predstavení Rasputin na tamojšom zámku, ktorého správcom je Arcibiskupstvo olomoucké rímsko-katolíckej cirkvi. Napriek tomu, že z umeleckého pohľadu je Sergej Polunin jeden z najlepších tanečníkov na svete, cirkej mu nedovolila vystúpiť v Kroměříži nielen pre jeho vzťah k Putinovi, ale najmä preto, lebo na žiadosť Arcibiskupstva olomouckého Polunin neposkytol svoje stanovisko k vojne na Ukrajine.

 

Pre zranenie Polunina sa termín jeho vystúpenia neustále posúva, ale zdá sa, že v súčasnej situácii ani nebude. Katolícka cirkev je v tomto prípade nekompromisná. Umelec sa k situácii na Ukrajine vôbec nevyjadril, a tak má zatiaľ z jej pohľadu červenú. Napriek tomu sa na Poluninovi v Česku snaží niekto zarobiť. I keď už je jasné, že sa v kroměřížskom zámku neobjaví, na Ticketportáli sa ceny vstupeniek stále ponúkajú až za 3500 korún, na rôznych online burzách až za päťtisíc, teda približne za 200 eur...