Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pražská depeša – Vladimír Mezencev

NAJVPLYVNEJŠIE ŽENY ČESKA

Čo sa týka nežného pohlavia, existujú mnohé rebríčky a poradia, ktoré ženy radia do rôznych skupín: najbohatšie, najkrajšie, najobdivovanejšie, najúspešnejšie, atď. České vydanie časopisu Forbes nedávno zverejnilo zoznam 125 najvplyvnejších žien Česka. Jednotkou je Věra Jourová, 54-ročná, jedna z najvýraznejších bruselských političiek, ktorá upozornila na seba v odporúčaní riešenia mnohých káuz. Napríklad v tej Dieselgate presadzuje, aby Európania modli podávať na koncern VW hromadné žaloby ako Američania. Americký časopis TIME ju zaradil medzi 100 najvplyvnejších ľudí sveta roku 2019. Je to žena, ktorá sa z väzenia dostala na vrchol európskej politiky. Jourovú zviditeľnilo najmä GDPR a téma ochrany osobných údajov a veľa energie venuje boju s technologickými obrami. Pred odchodom do Bruselu pred už vyše piatimi rokmi bola v českej vláde ministerkou pre miestny rozvoj. Čo je však najdôležitejšie – už druhé volebné obdobie je komisárkou Európskej komisie, doteraz pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rovnaké práva pohlaví. V súčasnosti vykonáva funkciu podpredsedníčky EK a zároveň komisárky pre hodnoty a transparentnosť.

 

Zaujímavé je to, že v celej 125-ke je malý počet političiek, sú v nej iba dve ministerky /Alena Schillerová, podpredsedníčka vlády ČR a ministerka financií za ANO a Jana Maláčová, ministerka práce a sociálnych vecí za ČSSD – táto sa však nedostala ani do prvej desiatky. Prevažnú väčšinu v tomto zozname sú podnikateľky, majiteľky, spolumajiteľky, konateľky a manažérky mnohých významných firiem, českých aj nadnárodných. Len pre zaujímavosť – 30. priečka patrí 44-ročnej manželke premiéra Andreja Babiša– Monike – riaditeľke Nadácie Agrofert, najväčšej v Česku, ktorá ročne rozdá na rôzne projekty vyše 100 miliónov korún /cca 4 mil. eur/.

 

NAJDRAHŠIA KNIHA

Slovanská epopeja o hmotnosti 12 kg je najdrahšou knihou českých dejín, i keď na svetových rekordérov ešte nedosahuje. Je to ručne viazaný veľkoformátový zväzok, ktorý tvoria predovšetkým fotografie slávneho monumentálneho cyklu diel maliara Alfonza Muchu. Vyšla v limitovanom počte 200 kusov. Najdrahší z nich vyšiel na 360 000 Kč /asi 13 850 eur/. Cena sa odvíja od poradového čísla knihy, pričom exemplár s číslom 1 bol zmluvne objednaný ešte pred oficiálnym krstom.

 

Fotograf Jan Wiliam Drnek chodil s fotoaparátom dva roky po lešení okolo originálu Slovenskej epopeje a nafotil každý jej detail. Ani sám autor tohto veľkolepého originálu, teda A. Mucha, nemohol vidieť obraz v takej kvalite, v akej je uložený v knihe. A to zásluhou nielen samotného fotografa, ktorý nad svojou prácou strávil nekonečné hodiny, ale aj nasvieteniu a špeciálnej technike. Túto knihu vysoko ocenila aj vnučka A. Muchu, výtvarníčka Jarmila Mucha Plocková, ktorá pre každú knihu zhotovila originálny strieborný, pozlátený šperk, ozdobený jantárom.

 

Suma 13 000 eur síce nie je malá, ale v porovnaní s najdrahšími knihami na svete predstavuje skutočne iba drobné. Tak napríklad Leicesterský rukopis, ktorý je dielom Leonarda da Vinciho a zachytáva jeho poznatky z rôznych vedných odborov, vrátane nákresov a je písané zrkadlovo, kúpil pred 25 rokmi zakladateľ Microsoftu Bill Gates v prepočte za takmer cca 29,5 mil. eur. Knihu vydražil, ale dnes by pravdepodobne jej cena bola ešte vyššia...

 

NESPOKOJNÍ ČESI

O našich západných susedoch sa už dlhé roky hovorí, že patria medzi najnespokojnejšie národy na svete. Napriek tomu, že majú celkom solídnu životnú úroveň a azda najnižšiu nezamestnanosť v Európe a tak neatraktívne, nebezpečné a málo platené práce môžu za nich robiť cudzinci, predovšetkým z Ukrajiny, Srbska, Moldavska či iných krajín. Jednoducho, vyjadrovanie nespokojnosti patrí medzi ich národné charakteristiky. Takmer tri štvrtiny Čechov, konkrétne 73% nie sú spokojní s tým, že ich krajina je súčasťou EÚ, ktorú podporuje ich domovina. Zároveň takýto počet má negatívny vzťah k politike ČR. Až 11% Čechov by hlasovalo za urýchlený odchod z EÚ, najlepšie ihneď, teda väčšina síce dáva najavo svoju veľkú nespokojnosť, ale dáva prednosť reforme EÚ. Iba 7% Čechov je úplne spokojných s politikou Bruselu. Takmer polovica respondentov nezávislého ústavu STEM /45%/ sa domnieva, že EÚ sa venuje úplne nedôležitým záležitostiam a to im najviac na nej prekáža. Aby však nebolo až tak všetko v zlom svetle, až 71% Čechov je hrdých na to, že žije v Európe, teda vôbec nechcú, aby geograficky a politicky patrili na Východ a zároveň oceňujú európsku spoluprácu.

 

AUTÁ STÁLE STARŠIE

V Česku registrujú 5,9 milióna osobných automobilov, pričom v roku 1989 ich bolo iba 2,3 milióna. Predaj nových vozidiel v ČR prekonáva rekordy, ale vozový park je stále starší a starší. Priemerný vek automobilov sa začiatkom tohto roku vyšplhal na 15,62 roka. V porovnaní s vyspelými krajinami naši susedia zaostávajú. Veď priemerný vek áut v EÚ je 9,7 roka, pričom v Rakúsku iba 8,2 a v Spojenom kráľovstve dokonca len 7,7 roka.

 

Česká vláda už v minulom roku začala hľadať cesty ako zrýchliť omladzovanie vozového parku. Existuje niečo ako jeho prirodzená obnova, čo znamená koeficient vyjadrený v percentách. Ten predstavuje podiel novoregistrovaných áut na celkovom počte registrovaných vozidiel. Vo vyspelých a stabilných ekonomikách aj vtedy, keď predaje nových vozidiel nie sú dotované programami typu šrotovného alebo elektromobility, je to hodnota zvyčajne medzi 8 až 10 percentami. Na rovnakej úrovni by mala vyť úmrtnosť najstarších registrovaných áut, ktoré by mali byť z registra vyradené. Keď počítame, že český autopark eviduje 5,9 milióna áut, tak ročne by malo pribudnúť 590 000 nových vozidiel. Vlani sa však predalo iba zhruba 300 000 automobilov, čiže približne polovica. Takže česká vláda chce zrýchliť omladzovanie parku zdanením starších áut ako aj zvýšením poplatku za prvú registráciu dovezených starších vozidiel. Na druhej strane táto štúdia predpokladá akúsi finančnú odmenu za nechanie zošrotovať svoje auto. Podľa emisnej normy by majiteľ mohol dostať v prepočte až takmer 2000 eur.