Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pražská depeša – Vladimír Mezencev

V Českej republike boli skutočne horúce politické prázdniny, pokiaľ však vôbec o nejakých môžeme hovoriť. Celé dva mesiace sa očakávalo, že koaličná kríza vyvrcholí pádom vlády a vypísaním predčasných parlamentných volieb. Našťastie, spory medzi stranami ANO a ČSSD sa zatiaľ podarilo udržať vo vymedzených rámcoch, ale nikto nevie, čo môže byť zajtra či pozajtra. Veď nakoniec sa za všetkými najhorúcejšími témami skrývalo iba nominovanie ministra kultúry, pričom táto funkcia patrí sociálnym demokratom. Nakoniec tam, kde sa bili dvaja, zvíťazil tretí – ostrieľaný politik ČSSD, poslanec parlamentu od roku 1996, exminister zahraničných vecí Lubomír Zaorálek. I keď nešlo o silový rezort, či také lukratívne ako sú ministerstvá financií, hospodárstva či zahraničných vecí, kvôli ministrovi kultúry niekoľko týždňov skutočne hrozila vládna kríza.

 

BABIŠOM TO NEOTRIASLO

Niekoľko veľkých demonštrácií v Prahe i ďalších miestach proti osobe českého premiéra Andreja Babiša, na ktorých sa zúčastnili skutočne obrovské masy ľudí neotriasli pozície strany ANO, ktorej je predsedom.  Podľa nedávneho prieskumu verejnej mienky preferencie ANO sa dlhodobo držia na úrovni 29%, za nimi nasledujú Piráti so 17 percentami. Nasledujú ODS /15%/, komunisti s 9%, ČSSD so 7,5 percentami a Ogimurova SPD so 6,5%. Strana ANO by tak plne obhájila súčasný počet poslaneckých mandátov, ktorých má až 78.

 

STAVBARINA V MÓDE

V Česku sa stavia ostošesť, čo cítiť aj na nedostatku stavebného materiálu. Naši západní susedia pociťujú aj veľký nedostatok kameňolomov, mnohé sú vyťažené na maximum a tak sa kamene musia dovážať stále z väčších a väčších vzdialeností, čo zvyšuje ich cenu. Stavebný book pozitívne ovplyvnil aj záujem maturantov o štúdium stavebníctva a architektúry a to nielen v regiónoch, ale dokonca aj v Prahe. Je aj to zásluhou významnej školy – Českého vysokého učenia technického (ČVUT), ktorá má nielen tradíciu, ale stále aj to najlepšie meno.

V Českej republike študuje na vysokých školách vyše 300 000 poslucháčov, z toho tretina v Prahe. Len na Univerzite Karlovej je ich vyše 40 000. V Prahe sa vysokoškolským diplomom môže pochváliť takmer polovica všetkých zamestnancov, teda asi 200 000. Za Prahou nasleduje južná Morava, vysokoškolské štúdium tu absolvovala tretina pracovníkov. Hlavné mesto drží aj prvenstvo s prísunom peňazí do vedy a výskumu. Pred rokom výdavky na vedu a výskum dosiahli v Prahe výšku 32 miliárd českých korún, teda viac než tretinu z celkovej čiastky celorepublikových výdajov na tieto činnosti. Na výskum a vývoj sa v Prahe vynakladajú najväčšie finančné prostriedky do podnikov, škôl a inštitúcií, ktoré sa zaoberajú informačnými a komunikačnými činnosťami, v ostatných krajoch hrá hlavnú rolu spracovateľský priemysel.

 

NEMAL BY TAM BYŤ?

Strana TOP 09 by už v spomenutom prieskume verejnej mienky dostala iba 3% zo všetkých odovzdaných hlasov a tak by sa do dolnej komory českého parlamentu nedostala. O to viac prekvapuje výsledok májových volieb do Európskeho parlamentu, v ktorých získala dvojciferný výsledok a tri mandáty, okrem toho v Prahe bola dokonca najúspešnejšia. Napriek tomu je bývalý predseda Miroslav Kalousek nespokojný. Najmä s tým, že súčasný predseda Jiří Pospíšil nemal do EP čo kandidovať, pretože sa strana nedá riadiť na diaľku z Bruselu.  /Nakoniec aj na Slovensku máme s takým niečím skúsenosti, keď predseda SaS Richard Sulík bol poslancom EP a zároveň sa nevzdal predsedníckej stoličky./ J. Pospíšil má na to svoje vysvetlenie: „Kritika zo strany Miroslava Kalouska na moju osobu súvisí so syndrómom bývalých predsedov. Patrí to k českej politickej kultúre, kedy bývalí predsedovia často neunesú to, že už nie sú predsedami a tak aspoň kritizujú svojich nástupcov.“

Kalousek má však svoje argumenty: „Na základe vlastných a nemalých skúseností viem, že stranu je potrebné riadiť každý deň. Keď sme trvalo pod päťpercentnou hranicou a máme vyššie ambície, tak je potrebné, aby predseda riadil stranu naplno...“. Pravda je však taká, že Pospíšilovi sa podarilo ísť do eurovolieb spoločne so stranou STAN /Starostovia a nezávislí/, teda s tou, ktorá za čias predsedovania Kalouska spoluprácu s TOP 09 prerušila.

Teda M. Kalousek sa úplne rozkmotril so STAN, Pospíšil túto stranu však opäť priviedol do spoločného tábora. V jeseni bude volebný snem TOP 09 a už teraz sa zdá., že väčšina členov strany stojí za terajším predsedom. Veľa však môže znamenať aj to, kto sa prihlási za jeho vyzývateľa...

 

SPAŤ S NIEKÝM ZA PENIAZE...

Už to nie je žiadne tabu a podľa odborníkov veľa dievčat a žien v Česku sa tým dokonca chváli. Počet prostitútok u našich susedov rastie a sexom si najčastejšie privyrábajú študentky a matky – samoživiteľky. Sex biznis v Česku predstavuje pololegálny trh, na ktorom sa točia obrovské finančné sumy.

Mení sa však forma tejto činnosti. Niekedy sa sústreďovala do tzv. pánskych klubov, len v samotnej Prahe ich bolo vyše 50, teraz ich nie je ani pätnásť. Podľa odhadu neziskovej organizácie Rozkoš bez rizika sa v ČR prostitúciou živí asi 13 000 slečien a žien. Privyrábať si sexom je predovšetkým medzi mladými považované za niečo normálne. I keď to niekedy robia nie za konkrétne peniaze, ale za drahé kabelky, oblečenie, drahú kozmetiku či dovolenku. Niektoré zo žien však zarobia na hodinu aj 10 000 korún, ale v takýchto prípadoch musí ísť o tzv. výstavné kusy a bohatých zákazníkov. Bežná cena za sex niekde na priváte je 1500 Kčs za hodinu.

Odborníci na sexbiznis ženy, ktoré si zarábajú sexom, delia do troch skupín. Do prvej patria tie, ktoré túžia po ľahko zarobených peniazoch a luxusnom živote, ale zároveň sú aj patrične lenivé. Druhú tvoria najmä dievčatá, ktoré sa k tomu dostali náhodou, alebo iba omylom. Napríklad, že im ponúknu lukratívnu prácu hostesky v zahraničí. Poslednú tvoria tie ženy, pričom ich skutočne nie je málo, ktoré momentálne inú možnosť nemali. Zo dňa na deň prišli o zamestnanie, vyhodil ich priateľ, zostali s deťmi a nemajú ani rodinu, ani blízku osobu, na ktorú by sa mohli obrátiť o pomoc. Keď musia do týždňa zaplatiť nájomné a nemajú z čoho, tak príliš nerozmýšľajú nad tým, či je to normálne alebo nie.

V Snemovni ČR sa nedávno objavil návrh na legalizáciu prostitúcie. Tak napríklad podľa Českej pirátskej strany, ktorá myšlienku regulácie prostitúcie oprášila, by jej zdanenie štátu prinieslo až miliardu korún ročne. To je jedna záležitosť. Tou druhou je skutočnosť, že Praha je v súčasnosti už druhý Amsterdam, prostitúcia ako najstaršie remeslo tu vždy bola a bude a keď sa vraj peniaze za sex nebudú obracať v Prahe, tak sa budú vo Viedni alebo v Budapešti. Ide iba o to, či z toho bude mať solídny príjem aj štát, alebo nie. V každom prípade aj prostitúcia ide s dobou: sexuálne služby sa z klubov a barov pomaly presúvajú na internet...

 

NEOBÝVANÉ KRKONOŠE?

Veľmi veľa Čechov, ale aj cudzincov, nepotrebuje ani Alpy, ani Tatry, vystačia si s vlastnými Krkonošami. Potvrdzujú to aj čísla, veď do skončenia prázdnin ich navštívilo až 1,5 milióna osôb! Napriek tomu domáci o centre Krkonôš – Špyndlerovom Mlyne – hovoria už ako o „meste duchov“! Či tomu niekto verí, alebo nie, mestá a osady v tomto turistickom raji sú zaplnené iba v lete a zime, ale to iba turistami, resp. chalupármi. Neuveriteľné je i to, že už takmer väčšina domov v prechodných obdobiach zívajú prázdnotou, chýbajú lekári, remeselníci a dokonca aj žiaci v školách. Pre nedostatok ľudí nefungujú služby tak, ako by v takejto destinácii mali a cítiť to aj na celej infraštruktúre. Zainteresovaní vidia východisko z tejto nezávideniahodnej situácii v aspoň dvojnásobnom zvýšení daní z nehnuteľností, ktoré nie sú obývané počas celého kalendárneho roka. Zdá sa však, že toto je skôr želanie, než možná realita v blízkej budúcnosti. Aká je však skutočnosť? Taká, že v jednom roku má škola 320 žiakov, ale v nasledujúcom už o polovicu menej!