Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Prípravy Tatrana na druhý vstup medzi futbalovú elitu
Súčasťou príprav v lete 1969 bolo aj doplňovanie mužstva o nových hráčov.
Do Prešova prišli Mikloš a brankár Kontír zo Slovana Bratislava. Bakaľár zo Stropkova a Pasierb zo Solivaru. Tréneri Jozef Karel a Gejza Sabanoš zaradili do širšieho kádra aj vlastných odchovancov Sopku, Bubenka, Pinku a Schlossera.
Ligová premíera na domácom štadióne so Slovanom Bratislava sa nevydarila. Prešovčania prehrali 1:0. Aj v druhom kole na ihrisku v kladne vyšli naprázdno. Domáci zvíťazili presvedčivo 3:1. Prvé ligové body Tatran získal doma s Teplicami po víťazstve 1:0.
Postupne sa hráči Tatrana začali presadzovať a do jarnej odvety vstupovali so ziskom 17 bodov na 9. mieste, ktoré si udržali až do záveru súťažného ročníka.
Konečné lichotivé umiestnenie nováčika prinieslo do radov jeho priaznivcov spokojnosť. Široký kolektív staronového účastníka najvyššej súťaže tvorili: Červeňan, Holeš, Kontír – Štefan, Čabala, Bálent, Majerník, Husár, Mačupa, Semančík – Molnár, Turčányi, Takács, Jenčík, Novák, Sopko – MUDr. Velecký, Balog, Mikloš, Bubenko, Pasierb, Bakaľár, Meľuch, onufrák, Vaľko.
Aj ďalší ročník bol pomerne úspešný, ale niektorí s 8. miestom v tabuľke neboli spokojní.
V súťažnom ročníku 1971/72 došlo k zmene na trénerskom poste. Po nevydarenej jeseni odišiel Jozer Karel a trénerské žezlo prevzali Milan Moravec a Karol Petroš.
Ich hlavným cieľom bola záchrana prvoligových dresov a postupné stabilizovanie zostavy s perspektívnym budovaním družstva. Zlepšené výkony v jarnej časti stačili len na 11. priečku v tabuľke. Nasledovala náročná letná príprava, ktorá sa vydarila.
Ligová jeseň 1972 znamenala výrazný obrat. Tatran sa od začiatku zaradil medzi popredné mužstvá a práve v roku osláv 75. výročia založenia prešovského futbalu dosiahol veľký úspech. Druhé miesto v konečnej tabuľke, to bola bilancia, ktorá tešila a dávala prísľub optimistických perspektív.
Tatran počas celej sezóny produkoval futbal lahodiaci oku diváka, svojím poňatím smeroval k futbalovej moderne. Tréner Moravec presadzoval u svojich zverencov hru, ktorá prinášala kvalitu i príťažlivosť. Dlhoročné tradície známeho stereotypu zhustenej obrany, či prešovského „betónu“ upadli do zabudnutia. V úspešnom kádri prešovského mužstva boli: Červeňan, Kontír, Laca – Sopko, Čabala, Mačupa, Turčányi, Škorupa, Komanický, Bubenko, Novák, Štepánek, Onufrák, Takács, Vankovič, Chlapeček, Semančík, Bartek, Mikita, Fatľa a Šoltýs.
Prešov si svojím výborným umiestnením vybojoval účasť vo významnej medzinárodnej súťaži – v Pohári UEFA. V prvom kole vyradil Velež Mostar. Potom mu žreb určil atraktívne a silné mužstvo VfB STUTTGARD, ktoré už bolo nad jeho sily a tak sa Tatran s touto populárnou súťažou rozlúčil.
Ligová jeseň 1973 mala prekvapujúci priebeh. Zverenci trénera Moravca zaznamenali varovný pokles výkonnosti.
Prílišné sebavedomie, velikášske prístupy funkcionárov k riešeniu problémov sa začali doslova z večera na ráno negatívne prejavovať. Tatran nesplnil očakávanie.
Najviac prekvapilo, že na domácej pôde hráči strácali pod nohami pevnú pôdu. Pred vlastným obecenstvom odohrali osem zápasom a len päťkrát sa diváci radovali z víťazstva. Slabšia hra priniesla aj pokles záujmu divákov. V tabuľke návštevnosti Prešov obsadil až 13. miesto. Ligová jar veľa radosti nepriniesla. Prešovčania zaznamenali nezvyčajnú sériu. V 10 zápasoch ani raz nevyhrali.
V závere súťaže odišiel Milan Moravec a o záchranu prvoligových dresov sa pokúsil Ján Karel. Strata však bola príliš veľká. Nasledoval druhý pád prešovského futbalu. Tatran vypadol z ligy za podobných okolností ako v roku 1966, keď rok predtým bol taktiež na druhom mieste. História sa zopakovala.
Posledný ligový zápas Tatrana s Brnom sna vlastnom ihrisku skončil 0:1 a tak ani rozlúčka nebola dôstojná.
V ostatnom stretnutí tréneri dali príležitosť týmto hráčom: Červeňan – Fatľa, Čabala, Turčányi, Mačupa – Škorupa (Bartek), Novák (Sopko), Onufrák – Sobota, Bubenko, Komanický.
V letnej prestávke došlo k veľkým zmenám vo výbore FO a príprava na druhú ligu mala zabezpečiť rýchly návrat do najvyššej súťaže. Vývoj však bol celkom iný.
Víťaz II. ligy 1968-69
|
(Rok 1970) Záber zo stretnutia Tatran Prešov (v bielych dresoch) – Sparta Praha, ktorý skončil bez jediného gólu.
|
(Sezóna 1969-70) Na snímke zľava stoja: Janusch, Takács, Čabala, Molnár, Turčányi, Červeňan, Husár, Olejník, Maňkoš, Štefan, Majerník. Sedia zľava: Semančík, Mačupa, Onufrák, Balog, Brendza, Lánik, Velecký, Jenčík, Melúch a Semka.
|
(Sezóna 1972/73) Kolektív futbalistov Tatrana Prešov bezprostredne po poslednom majstrovskom stretnutí v sezóne 1972/73. Druhé miesto v konečnej tabuľke bolo najkrajším darčekom k 75. výročiu vzniku prešovského futbalu. Na snímke zľava stoja: Kontír, Takács, Turčányi, Vankovič, Sopko, Molnár, Čabala, Červeňan, tréner Moravec. Dolný rad zľava: Škorupa, Fatľa, Bubenko, Komanický, Mačupa a Novák.
|
Jožko Kuchár (v strede) v časoch, keď už zavesil ligové kopačky na klinec. Vľavo je Jozef Karel, vpravo Alexander Felszeghy.
|
(Rok 1972) Na snímke mužstva Tatrana Prešov, ktoré po troch rokoch vybojovalo pre metropolu Šariša opäť účasť v najvyššej futbalovej súťaži. Zľava stoja: Čabala, Červeňan, Mačupa, Baláž, Majerník, Horváth, Šálka, Komanický, Sobota, Prno a Kuja.
|