Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Príprava štátneho rozpočtu v plnom prúde – Stanislav Kubánek
Ešte sa len začína rozprávať o prvom návrhu rozpočtu na budúci rok a už sa šíri panika. Vraj minister financií Peter Kažimír chce šetriť na úkor kultúry a infraštruktúry. Tie dostanú výrazne menej peňazí, než dostali v tomto roku. Čo na to môžem povedať? Je to taká polopravda. Azda vo všetkých krajinách sveta býva pravidlom, že žiadny rezort nedostane z rozpočtu toľko, koľko potrebuje a teda koľko žiada. V dnešnej situácii náš štát musí šetriť viac ako inokedy. Nie sú to tradičné frázy. Nikto z nás nevie, čo nám prinesú sankcie EÚ voči Rusku a naopak. Aj tie úniové, aj tie ruské v každom prípade zanechajú stopy na našej ekonomike – to vie asi každý. Aké konkrétne však nevie ešte nikto.
Na sankcie sa však naša vláda určite nebude vyhovárať. Málokto však správne pochopil, že zo štátneho rozpočtu na budúci rok pôjde viac peňazí na vyššie územné celky. Čo je veľmi správne. Menej si nechajú ministerstvá, teda menej sa bude rozdeľovať v Bratislave a o to viac v krajských mestách. Teda samosprávne kraje by mali dostať viac peňazí na zdravotníctvo, dopravu i stredné školstvo. Viem, kultúre sa nežije ľahko. Na druhej strane, kto sleduje toky peňazí na rôzne festivaly a ďalšie hudobné akcie, tak často si sám uvedomí, že štedré dotácie dostávali i nepočetné skupinky umelcov, v mnohých prípadoch iba priemerných. Ich podujatia zaujal pomerne malý počet ľudí.
Nie, nechcem sa pustiť do dlhých analýz slovenskej kultúry. Tá predovšetkým potrebuje rekonštruovať mnohé historické objekty, chod divadiel, inštitúcií, ktoré majú prívlastok „národné“ – divadlo, múzeum, národná galéria... Kultúra skutočne pocíti úsporné opatrenia, ale tragédiu z toho rozhodne nemusíme robiť. Veď aj vo svete to v kultúre tak chodí, že niečo zaplatí štát (veľakrát menej než u nás), ale sú tu ešte kraje, mestá a najmä sponzori.
Vrátim sa však k tým vyšším územným celkom. Ukazuje sa, že tie nemocnice, na ktoré majú vplyv práve samostatné kraje, hospodária oveľa lepšie, než tie, ktoré priamo riadi ministerstvo zdravotníctva.
V tomto roku začína aj nové programové obdobie čerpania eurofondov (2014-2020) a záleží predovšetkým od nás, koľko peňazí príde z Bruselu a najmä to, koľko z nich vyčerpáme. Okrem toho štát bude mať viac financií ako pred rokom. Predpokladá sa, že príjmy štátneho rozpočtu vzrastú oproti očakávaniu aspoň o 230 miliónov eur a okrem toho ušetríme realizovaním opatrení Programu ESO (Efektívna, Spoľahlivá a Otvorená štátna správa). Výsledkom všetkých takýchto opatrení a šetrení má byť zníženie deficitu verejných financií na približne 2,5 percenta.
Do schválenia rozpočtu na rok 2015 je však ešte dosť času. Minister Peter Kažimír so všetkými kolegami bude určite dlho diskutovať a hľadať najlepšie riešenia, vo väčšine prípadov kompromisné. Nakoniec, tak je to správne. Aj pri tom šetrení však každý rezort dostane čiastku, s ktorou pri efektívnom hospodárení vystačí bez väčších problémov. Nás však predsa len viac zaujíma, čo dostaneme v krajoch. Ako som už zdôraznil, dostanú viac aj na školstvo, i na zdravotníctvo a dopravu. To je tá dobrá správa. Okrem toho tí, ktorí v súvislosti s prípravou nového štátneho rozpočtu šíria iba ničím nepodložený pesimizmus by nemali zabúdať na ľudovú múdrosť našich predkov – prikrývaj sa iba takou veľkou perinou, akú máš!
Stanislav KUBÁNEK, poslanec NR SR