Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Pozlátený vek – Rudolf Slezák

Niektoré staré východne národy, verili tomu, že na každého vola, raz príde jeho hodina. Poslušne bude dlhé roky orať, no zrazu sa z ničoho nič stane z neho zúrivý byvol. Rozdupe pole, no po hodine sa zasa poslušne nechá  zapriahať do pluha a orie ako predtým. Netvrdím, že s ľuďmi sa deje niečo podobného, no aj oni mávajú svoje hodiny, keď sa vzoprú a budú chcieť zmeniť svoj osud. Mnohí z nich si začnú namýšľať a iných o tom aj presviedčať, že iba oni, ak sa dajú do pohybu, môžu rozhodnúť o svojom osude, šťastí a nádhernej budúcnosti. Vo svojom nadšení meniť svet okolo seba, si neuvedomujú, že niekde v pozadí, môže byť aj nejaký "hodinár", ktorý tieto ich ilúzie naťahuje podľa svojich predstáv a keď skončí ich hodina, začne im nadeľovať iba toľko šťastia blahobytu a slobody, koľko sám uzná za vhodné. Nikdy to nedopadne tak, aby sa ušlo každému rovnako, aby sa mal každý dobre. Sedemnásty november je príležitosťou, aby sme sa na pri tejto téme trocha pristavili. Nebude to o tom, čo všetko sa zmenilo k dobrému, ani o tom, koľko ťažkých batohov, nám na plecia zavesila nová doba, keď sme sa ocitli v šťastnej rodinke kapitalistických štátov. Bude to o tom, čo sa nezmenilo, o čom písal už veľký satirik Mark Twain, vo svojej knihe - Pozlátený svet.

Je to už stará kniha ktorá u nás vyšla v roku 1962 v nakladateľstve Krásna literatúra a treba k nej iba dodať, že Mark Twain ju napísal spolu so svojim priateľom Ch. D. Warnerom. Je o tlčhubovi Seliersovi, politickom hochštaplerovi, akým bol senátor Dillworthy.... a celom rade iných postav, ktoré sa podieľali na bezohľadnom okrádaní štátu. Je to o korupcii, podnikavosti, podvodoch, kuloárových intrigách, rôznych pikloch a zlodejinách, ktorých sa dopúšťala politická a hospodárska elita v Amerike, po skončení vojny Sever proti Juhu. Akoby tento literát a jeho spoluautor, písali o dnešných časoch, keď všetko toto sa dialo a stále deje aj u nás, po našej "vojne" s minulosťou, vlastne po Nežnej revolúcii, ktorú sme si v týchto dňoch pripomenuli. Všetko toto, existuje aj v dnešnej dobe, nič z toho sa nezmenilo. Každý vieme o tom svoje, netreba sa o tom rozpisovať, niet dňa, aby nevyplávala na povrch nejaká kauza o ukradnutých, spreneverených, prešpekulovaných miliónoch, pod hlavičkou slobodného podnikania. Deje sa to, ako za čias Marka Twaina v Amerike i o nás podnes, možno ešte v rafinovanejších podobách, vždy však vo veľkých rozmeroch.

Mark Twain, pomenoval obdobie o ktorom píše - Pozláteným vekom. Pozlátiť niečo, znamená natrieť  to vrstvičkou zlata, aby to malo krajší vzhľad. Niektoré veci alebo skutky môžete natierať akoukoľvek vrstvou pozlátky, vždy budú prerážať. Nech sa zrodili z akýchkoľvek dôvodov.