Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Poučí sa Robert Fico? – Vladimír Dobrovič

Napriek tomu, že Robert Fico, predseda vlády SR, čoraz viac stráca na popularite, navždy sa zapísal v histórii samostatného Slovenska, ako najvýraznejšia osobnosť z ľavicového spektra poprevratových politikov.

 

Snáď najväčšou jeho osobnou chybou bola kandidatúra na prezidenta Slovenskej republiky. Ešte pred jeho rozhodnutím som napísal, že v prípade ak sa rozhodne kandidovať bude to politický hazard. Neuvedomil si, že nemá vyše 50-percentnú podporu potrebnú na víťazstvo v 1. kole a v 2. kole všetci tí čo ho nevolili s veľkou pravdepodobnosťou môžu odovzdať svoj hlas kandidátovi, ktorý skončil za ním?

 

Možno si to aj uvedomil ale... Urobil takú istú chybu ako ďalšia významná osobnosť v našich novodobých dejinách Vladimír Mečiar. Ich spoločnou chybou nielen pri tomto rozhodovaní je zrejme aj výber niektorých najbližších spolupracovníkov. Vraví sa, že skutočný priateľ je ten, ktorý stojí pri nás nielen v dobrom, ale najmä v ťažkých chvíľach. Mareka Maďariča choval ako v bavlnke. Takpovediac bol pod jeho ochranným krídlom nedotknuteľný a nekritizovateľný. S plnou dôverou Maďaričovi prepustil riadenie a rozhodovanie o médiách. Od začiatku sa pritom ukazovalo, že mediálna politika je najslabším článkom strany Smer-SD. Možno R. Fica zaslepili výsledky parlamentných volieb po vláde Ivety Radičovej. Nebola to však zásluha dobrej mediálnej politiky. Jednoznačne to bolo prejavom nespokojnosti väčšiny obyvateľov s pravicovou politikou vlády I. Radičovej. Skutočným výsledkom pôsobenia Maďariča bolo a je nepretržité odmietanie politiky Smeru takmer celou novinárskou obcou. Dokonca médiá ignorujú aj pozitívne kroky vlády vedenej R. Ficom, ktorých je najmä v poslednom období čoraz viacej. Namiesto oceňovania prijatých pozitívnych opatrení vlády v sociálnej oblasti, zľahčujú ich až dehonestujú. To je skutočným výsledkom mediálnej politiky M. Maďariča, ktorý medzi prvými opúšťa R. Fica. Aj preto sa možno  domnievať, že z pohľadu strany Smer-SD je do budúcna veľmi dobré, že Maďarič (hrobár Smeru) odchádza. Médiá sú veľmi silným nástrojom kontaktu strany s občanmi. A v tomto má Smer-SD obrovskú slabinu.