Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava
Vladimír Dobrovič
0915 798 909
mail: skrozhlad@gmail.com
Potrebujeme súdržnosť a spolupatričnosť – Dušan Mikolaj
Pri ostatnej návšteve v kraji pod Vihorlatom a Poloninami som si spomenul na dávne stretnutia so spisovateľmi počas mojej novinárskej práci v Matici slovenskej (MS), ktorá od roku 1977 vydávala časopis Slovensko. Tlačila ho martinská Neografia a jeho polygrafická výbava umožňovala popularizovať kultúru, literatúru, umenie a vyvolať záujem širšej čitateľskej pospolitosti. Časopis nemal záhlavia tematizujúce jeho obsah, no i bez nich som viedol literárnu rubriku o spisovateľoch, ktorých som navštevoval v ich rodných krajoch. Milan Zelinka, rodák z nížinného Ugramu (odtiaľ pochádza i básnik Štefan Strážay), sa stal pristašom v hornatejšom východokarpatskom Papíne (kto nerozumie tomuto spoločenskému postaveniu, dočíta sa o ňom v jeho rovnomennej knižke Pristaš, ktorú roku 2013 odborná porota nominovala do finále súťaže Anasoft litera). Zaiste nie náhodou sa v obci narodili aj prozaici Ján Patarák a predčasne zosnulý Václav Pankovčín. A aby sa to potvrdilo, vyrastal tam i básnik a člen Predstavenstva SSS Michal Chudá. V tamtých „totalitných“ časoch spisovatelia držali pohromade, a tak nebolo zaťažko zájsť z tejto obce s básnikom, prekladateľom a pedagógom Jánom Zamborom k jeho Tušickej Novej Vsi pri Ondave („ponornej rieke“ básnika Pavla Horova, ktorému v jeho Bánovciach nad Ondavou zriadili literárne múzeum). A s prozaikom a scenáristom Jozefom Puškášom sme zašli do Michaloviec, kde sa nám dostalo priateľské privítanie v okresnej knižnici.
Zoznam mojich ciest za spisovateľmi alebo v ich sprievode po krajoch detstva a mladosti by bol dlhý. S Milanom Rúfusom som posedel na lavičke pri rodičovskom dome v Závažnej Porube, pri jeho učiteľovi Júliusovi Lenkovi som statočne držal krok, keď ma po važeckých lúkach sprevádzal, sťaby sa chystal vzlietnuť. V tej obci som zašiel za Petrom Jarošom, niekde sa azda uchovala fotografia, ako pri svojej manželke Zuzane chlapsky drží v náručí svojho synčeka. Pri Lenkovom generačnom básnickom druhovi Pavlovi Bunčákovi som si časť jeho spomínania zaznamenával na stupavskej kalvárii. Andrej Chudoba rád rozprával v svojom hajlochu pri pukanskom vínku, za Jánom Feketem som do Modrého Kameňa prišiel, keď v meste dozrievali čerešne a v ich záhrade práve rozkvitali stáročné jedlé gaštany. A v lete si rovno pod ich korunami rástli hríby. Ivan Habaj ma sprevádzal krajom na juhu Slovenska, kde si v mladých rokoch ukladal do svojej citovej pamäti dolniacke motívy, stvárnené v románovej trilógii Kolonisti a v ďalších prózach z tohto prostredia. Ladislav Ballek zase v svojom prozaickom Palánku, skonkrétnenom mestom Šahy a jeho okolím. S Ivanom Hudecom a Petrom Holkom sme chodievali do vyľudňovanej Riečnice, ktorú zanedlho naveky zaliali priehradné vody (prvý vytvoril v tomto kysuckom kraji román Pangharty, o niečo mladší debutovú novelu Ústie riečok). Na Bela Kapolku som si zaspomínal v LT č. 15 - 16/2024.
Píšem o tom v súvislosti s rozhodnutím kandidovať v roku 2021 do Predstavenstva SSS (bolo to i na pobádanie môjho spolužiaka a predchádzajúceho predsedu SSS Miroslava Bielika). Veril som, že so skúsenými spisovateľmi bude užitočnejšia i moja spolupráca s Literárnym týždenníkom a cezeň aj pre nové vedenie Spolku. Očakával som, že nastane potrebné generačné prepojenie, ktoré do SSS pritiahne nových členov, a oni zároveň prinesú do časopisu vlastné aktuálne témy. Desiatky začínajúcich autorov totiž začínali publikovať v Dotykoch (v ktorých som, zhodou okolností, pracoval s prvým šéfredaktorom Jánom Zamborom), nejeden s časopisom dlhodobo spolupracoval a viacerí sa dokonca stali jeho redaktormi. Nemá zmysel pýtať sa seba samého, prečo sa z mojich túžob nenaplnilo takmer nič, keďže sa členské rokovania Predstavenstva SSS nekonali pravidelne, a v tomto roku sme sa ešte nestretli a ani členská základňa SSS sa od volieb takmer vôbec nerozšírila.
Z toho priam samočinne vyplýva, že i publicistické príspevky od mladších autorov prichádzajú do redakcie LT ojedinele. Pripomína mi to začarovaný kruh, cez ktorý sa mi nedarí preniesť ku kolegom a kolegyniam v Predstavenstve SSS takmer nič zo svojich, nazdávam sa, úprimných snáh o družnú spoluprácu. Za nevyhnutné považujem, aby sa vedenie SSS pootvorilo aspoň k riadnym členom (aj keď spolkovú základňu treba generačne omladzovať). Ak som v úvode prešiel po Slovensku, myslel som pritom aj na aktívnych členov súčasných regionálnych odbočiek SSS. Viacerých poznám osobne, a práve s nimi si uvedomujem, že LT. vychádzajúci v Bratislave, sa bez nich nezaobíde - chýbala by mu oná bytostná vôňa celého Slovenska. A obávam sa i toho, aby sme v tom, čo som obrazne nazval kruhom, nestrácali dôveru čitateľov. Tá totiž nestojí iba na výkonoch redakcie...