Kontakty
Slovenský rozhľad
Nobelovo námestie 8
851 01 Bratislava

Vladimír Dobrovič
0915 798 909

mail: skrozhlad@gmail.com
Naši partneri:

Potešiteľný konsenzus – Stanislav Kubánek

V našej koaličnej rade došlo k prvému veľkému kompromisu, či dokonca k ústupku. Svoj návrh stiahla najsilnejšia strana štvorkoalície – Smer SD. Urobila tak napriek tomu, že minister kultúry Marek Maďarič sa „vyhrážal“ odstúpením a nebol ochotný pristúpiť na žiadny kompromis. Takže, na radosť občanov, koncesionárske poplatky za služby verejnoprávnej RTVS zostanú aj v roku 2007 nezmenené, teda 4,64€, pričom dôchodcovia majú 50% zľavu.

 

Na celú záležitosť sa možno pozerať z rôzneho pohľadu. Predovšetkým z toho, že televízni diváci RTVS pomerne často kritizujú. Našej televízii vyčítajú málo pôvodných programov, pričom aj to málo, čo sa objaví na obrazovke, prevažne vytvoria súkromné agentúry, ktoré si za túto prácu dávajú veľmi dobre zaplatiť. Kanály STV1 a STV2 prevažne prinášajú rôzne reprízy zahraničných filmov, alebo programov pripravenými už spomínanými agentúrami. Zároveň nemôžem nespomenúť, že mnohí akcionári, nespokojní s kvalitou ponúkaných programov na našu verejnoprávnu televíziu nepozerajú pravidelne, a niekedy dávajú prednosť sledovaniu našich a českých súkromných televíznych staníc. Okrem toho na Slovensku je stále dosť veľa domácností, ktoré nevlastnia žiadny televízny prijímač a teda nesledujú televízne vysielanie. Činia tak z rôznych dôvodov. Napriek tomu podľa platného zákona musia pravidelne mesačne platiť koncesionárske poplatky.

 

Posun termínu zvýšenia poplatkov, ktorý navrhol predseda SNS Andrej Danko je dôkazom toho, že naša koalícia skutočne spolupracuje. Partneri sa navzájom počúvajú, vymieňajú si názory a nakoniec prijmú najoptimálnejšie riešenia bez ohľadu na to, čo sa to niektorému z ministrov páči alebo nie a zároveň sa pri hľadaní východísk nepozerá na to, z ktorej politickej strany prišiel pôvodný návrh.